Erkin Alptekin Beyin İsveç’te Yayına Başlayan Uygur Radyosun’dan Köreş Kösen’le Yaptığı Reportaj ( 2 )

Soru: Bazı kişiler Çin’in şu anki siyasi,iktisadi ve askeri alanda dünyanın en büyük devletlerinden biri olduğnu ifade ederler,bu şartlar altında Doğu Türkistan’ın bağımsız bir devlet olarak yer almasının mümkün olamayacağını sürmekteler ,sizin bu konuda fikirleriniz nedir.

Cevap:Eğer ben vakti saati geldiğinde Doğu Türkistan’ın bağımsız bir devlet olarak ortaya çıkacağına inanmasam bu zor şartlar altında 35-40 yıldan beri Doğu Türkistan davası konusunda lobicilik faaliyetlerini sürdürmem.Babam ömrünün 70 yılını bu mücadeleye adamış,amcam Hüseyin bey Çin cezaevlerinde işkece ve zulüm altında şehit olmayacak,anne ve baba tarafından 3büyük dedem (Niyaz beg,Yusuf beg ve Sheyh Hazretim) 19.asırda Doğu Türkistan’da Mançu-Çin’e karşı başlatılan ayaklanmaya katılmayıp şehit olmayacaklardı.
Hakikaten Çin bugün çok büyük bir devlet olarak tarihte yer almakta.Ama bir zamanlar Sovyetler Birliğide çok büyük bir devlet idi,şu an bu büyük devlet yok, onun yeride yaklaşık 15 tane müstakil bir devletler topluluğu var.Sovyetler devletinde olduğu gibi vakti saati geldiğinde Çin devletininde parçalanmayacağını kim garanti verir? Çin devletinin parçalanmayacağını ben değil,Çin bilim adamları kendileri ileri sürmekte.
Örneğin : Pekin Fenler Akademesi 2003 yılında yayınladıkları makalede bu konuya kısaca şöyle dile getirmektedir.
“...Eğer Çin büyükleri, Çininde Amerika yönetim sistemi gibi bir federatif devlet yönetimini benimsemesse önümüzdeki dönemlerde Çin’in Yugoslavya’daki gibi kanlı bir şekilde parçalanacağını dile getirmektedir.”.
Amarika’nın Marryland Üniversitesi,Amerika Savunma Bakanlığı talebi ile 1994 yılında yayınlanan araştıma
raporunda şöyle denilmektedir.”Önümüzdeki yıllarda Çin’in parçalanma ihtmali %50 dir. Yakında Amerika’da’The Coming Collapse of China’’yani ‘Çin parçalanmadan önce’’adlı bir kitap yayınlandı.Kitapta öne sürülen fikirlerin hepsinde Çin diktatörlük düzeninin önümüzdeki yıllarda mutlaka parçalanacağını dile getirmekte.Tarih buna şahitki zulme dayanan diktatörlük sistemleri mutlaka tarihten yok olacaklardır.
Biz insanlar için zor olsada,Allahu teala için çok kolaydır,vakti ve saati geldiğinde Allah bu ateist dinsiz düzeni mulaka yok edecektir. İnsan ümit ettiği sürece yaşar.vatanın dışında yaşayan. özellikle
Uygurların hiç bir zaman ümitsiz olmaması lazım,Doğu Türkistan halkına daima ümit verilen işlerin yapılamaması onları ümütsizliğe itmesini istemezdim ama bu konuları ilkönce tartışmak gerek.Çünkü vatan dışında yaşayan biz Uygurlar vatan için ,vatandan ayrıldık.
Halkımıza olan kendimizin bir kişilik vicdani borcumuzu yerine getirmek için çaba göstereğiz.eğer vicdanı borcumuzu yerine getirmesek.bunun hesabını kıyamete günü veremeyeğimize inanıyoruz.

Mesela, Çin devletinin parçalanması değil,belki Çin parçalanır Doğu Türkistan bağımsız bir devlet olarak ortaya çıktığında yurt dışında yaşayan genç kabiliyetlilerimiz Doğu Türkistan’ın bağımsızlığını koruma konusunda,siyasetini belirleme,iktisadi konularda kalkındırmak,medeni eğitimi.rekabet haline getirmek,herhangi bir alanda fabrikanın faaliyete geçmesi konularında anavatandaki halkımıza nasıl yardımcı olabilirlerİşet yurt dışında yaşayan uygurların bunun benzeri olan çok sorulara cevap verebilecek plan,proğram ve yol haritası çıakarması gerekiyordu.Ama bize buna benzer konularda yurt dışında yaşayan Uygurlar’ın arasında mefkure birliğinin olmayışı,bizim şu anda böyle bir plan,proğram yol haritası ortaya çıkaramadık.Çoğunlukla ‘bize plan değil,pilav gerek ‘’diyerek hareket ettik.


Erkin Alptekin Begning Shivitsiye’de Paaliyetqe ötken Uygur Radyosun’dan Köreş Kösen bilen Kılğan Sohbet (2)
Sual :
bezi kishiler, hitayning hazir siyasi, iktisadi ve askeri jehetlerdin dunyaning eng kudretlik döletleridin biri haligha kelgenlikini ifade kilip, bu sherler astida Sherki Türkistanning mustekil bir dölet bulup otturigha chikixining mumkin emeslikini algha surmekte. Sizning bu husustiki fikringiz nime?

Jawap: Eger men vakti ve saati kelgande Sherki Türkistanning mustekil bir dölet bolup otturigha chikidighanlkigha ishenmigen bolsam, kiyinki 35- 40 yildinberi Sherki Türkistan toghruluk lobi faaliyetliri yürgüzmigen, dadam 70 yili bu ishka serf kilmighan, tagham Huseyin Begh Hitaylar turmisida kiyin- kistak astida ölmigen, ana ve dada teref bolup 3 chong dadam (Niyaz Beg, Yusuf Beg ve Sheyh Hezretim) 19.asirde Sherki Türkistanda Manchu- Hitaylargha karshi bashlatilghan mustekillik koreshlirige katniship shehit bolmighan bolatti. Hekiketen Hitay bugun zor bir dölet bolup otturigha chikti. Emma bir vakitlar Sovit İttifakimu zor bir dölet idi. Bu zor dölet hazir yok. Uning ornigha hazir 15 mustekil dölet kuruldi. Sovit İttifakigha ohshash, vakti saati kelgende, Hitay döletining tarkalmaydighanlikini kim kafalet kilalaydu? Hitayning tarkilidighanlikini men emes, belkim Hitay alimlirining ozi algha surmekte. Mesilen Beijing Fenler Akadimiyesi 2003 yil neshir kilghan bir ichki matiriyalida
Eger Hitay yolbashchiliri, Hitayda Amerika Koshma Shitatlirida bolghanidek bir federativ dölet kurush yolini ahturmisa, Hitay Halk Jumhuriyeti aldimizdaki aldimizdiki yillarda Yoguslavyada bolghandek kanlik revishte parchilinidu…„
Amerikaning Merryland Universitesi, Amerikan Milli Mudafaa Ministerlikining telebi bilen 1994. yili neshir kilghan bir tedkikatida mundak deydu: “…Aldimizdaki yillarda Hitayning parchilinish ihtimali yuzde 50 dur…„

Yakinda Amerikada “ The Coming Collapse of China„ yani “ Hitay Parchilinish Aldida„ digen bir kitap neshir kilindi. Algha surulgen fikirlerning hemmisi Hitaydiki diktatorluk tuzumining aldimizdaki yillarda mutlek revishte parchilinidighanlikidin direk bermekte. Tarih shuninggha guvahki, zulumgha tayanghan diktatorluk sistemleri mutlek revishte yok bolidu.

Biz bendiler üchün kiyin bolsimu, Allah Taala üchün nahayiti asan. Vakti ve saati kelgende Allah Taala bu “atheist„ yani “dinsiz„ tuzumni yok kilidu.

İnsane umut kilghan muddetche yashiyalaydu. Bolupmu chetellerde yashavatkan Uyghurlarning hich kachanda umutsiz bolmasliki , Sherki Türkistan helkige daima umut beridighan ishlarni kilishi ve ularni umutsizlikke gherk kilidighan ishlerdin mutlek revishte bash tartishi kirek. Chunki chetellerde yashavatkan biz Uyghuyrlar veten üchün, vetendin ayrilduk.
Helkimizge bolghan ozimizning bir kishilik vijdani kerzimizni ada kilimiz dep chepivatimiz. Eger bu vijdani kerzimizni ada kilmaydighan bolsak, buning hesabini kiyamette asla berelmeydighanlikimizgha ishinimiz.

Mesile, Hitay döletining parchilinishida emes, belkim Hitay döleti parchilinip Sherki Türkistan mustakil bir dölet bolup otturigha chikkan chaghda , chetellerde yetishken yash kabiliyetlirimiz, Sherki Türkistanning mustakillikini saklap kalishta, siyasetni belguleshte, iktisadini tekammul kildurushta, medeni maarifni revajlandurushta, herkaysi fabrika, zavut ve karhanilarni ishletishte anavetendeki helkimizge kandak yar yulekte bolalaydu? Mana chetellerde yashavatkan Uyghurlarning mushuninggha ohshash yene bir munche suallargha jevap tepip bire pilan, program ve yol heritisi ishlep chikishi kirek idi. Emma yukarida ifade kilip otkunimdek, chetellerde yashvatkan Uyghurlar arisida bir mefkure birliki bolmighach biz hazirgheche mundka bir plan, program ve yol heritisi ishlep chikalmiduk. Kopiche “bizge plan emes, pola kirek„ dep yurduk.

  • 1754 defa okundu.