BASIN BİLDİRİSİ
8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ

Seyit TÜMTÜRK
Doğu Türkistan Kültür ve
Dayanışma Derneği Genel Başkanı
 

Kadın olmak, günümüz dünyasında güçlüklere göğüs germek, acılara katlanmak ve gözyaşı içinde geleceğini aramak manasına gelmektedir. En önemli meslek olan ve milletlerin, dolayısı ile dünyanın geleceği olan genç nesillerin büyütülmesi, eğitilmesi görevini yerine getirir kadınlar. Bunun yanında, düşüncesizlerin, zalimliği meslek edinenlerin, elindeki gücü kullanma yeteneği olmayanların kahrını çekmek zorundadırlar. Bütün bunlara rağmen büyük bir özveri ile yaşamak ve güzel bir dünya kurmak için çaba harcamaktadır kadınlar.
Doğu Türkistan kadını söz konusu olduğunda ise, ayrı bir paragraf açmak ve yazdıklarımızın hepsinin altını kalın çizgilerle vurgulamak gerekmektedir. Günümüz kadını daha iyi yaşam şartları, ekonomik özgürlük, çalışma şartlarının iyileştirilmesi ve çifte standardın kaldırılması gibi konular ile uğraşırken Doğu Türkistan kadını temel insan hak ve özgürlüklerini elde etme mücadelesi vermektedir. En temel hakkı olan “Anne olma” hakkı elinden alınmıştır. Anne olmak isteyen Doğu Türkistan kadını, kendini gizlemek zorundadır. Çünkü, hamileliği belirlendiği takdirde bebeği katledilecek, yapılan kürtaj sonucunda belki de bir daha çocuk sahibi olamayacaktır. Tüm güçlüklerle çocuk sahibi olması durumunda ise yavrusunu resmi kaynaklardan gizlemek zorundadır. Aksi halde, ağır vergiler ödeyecektir. Çocuğuna istediği eğitimi verme özgürlüğü de elinden alınmıştır.
Tüm bu zorlukların yanında Doğu Türkistan’lı anneler yavruları için gözyaşı dökmekten kurtulamazlar. Çünkü günümüzde binlerce genç ayrılıkçı olmak, terörist olmak suçlamaları ile evlerinden alınıp götürülmekte, onlarcası idam edilirken geri kalanlar büyük hapishanelerde işkence altında tutulmaktadır. Bazı gençlerde, geride gözü yaşlı anne ve babalar bırakarak diğer ülkelere göç etmektedir.
Doğu Türkistan’lı kadın, özgür yaşama savaşı vermekte bunun yanında acılarını içine gömerek, erkeğine destek olmak zorundadır. Umutları sürekli taze tutmak, her şeye rağmen yarına ümitle bakmak Doğu Türkistan kadınının sırtına yüklenen bir diğer görevdir.
Doğu Türkistan’lı kadın, dün olduğu gibi bu günde acıları en derinden yaşamakta ve yinede eğilmeden dimdik ayakta durmaya çalışmaktadır.
Dünya kamuoyu, hiç olmazsa bu gün, 8 Mart Dünya Kadınlar Gününde Doğu Türkistan’lı Kadının sesini duyun. Dış dünyaya kapalı yaşamak zorunda bırakılan, sesini Doğu Türkistan sınırları dışına ulaştıramayan Doğu Türkistan’lı Kadınların, sessiz feryadına kulak verin. Bu gün “Dünya Kadınlar Gününde” Doğu Türkistan’lı kadınları, anaları unutmayın. Bu günden itibaren Emperyalist Çin’in zulmünü devam ettirmesine, Doğu Türkistan’lı kadının, Doğu Türkistan’lının sesini kısmasına, Doğu Türkistan’ı sömürmesine, bebekleri katletmesine izin vermeyin.

Not: 08.03.2005 Salı günü saat 11.00 de Derneğimiz genel merkezinde Doğu Türkistanlı kadınlarımızın değerli basın mensuplarına açıklamaları olacaktır,basınımız davetlidir.
.

  • 1787 defa okundu.