TESHKİLATIMIZ’DEN HEWERLER
1-)2005-02-03 küni Şherki Türkistan Medeniyet ve Hemkarlık Cemiyetimiz idare heyeti Kayseri Vilayetlik Şeher başliki Muhterem Mehmet Özhaseki ve Kocasinan şeher başliki Bekir Yıldız ependilerni ziyaret kildi ziyaret ceryanıda teşkilatimiz başliki Seyit Tümtürk şeher başlıklirige Şherki Türkistanıng vaziyiti hekkide ken dairede malumat birip ötti.

2)2005-02-05 küni teşkilatimiz teripidin Gulca kozgulanınıng 8. jil aylinişimünasebeti bilen Ankara da Hitay Eliçihanisi aldıda çong bir namayişi ötküzüldi.1997.02.05 küni kadir kiçisi ibadet kilivatkan ayallarning soraksiz hitay askerliri teripidin turmuga solunup kilinişi bilen başlıgan vekelerde nurgunlugan Uygur şehit kılıngan çıkkan kozluganda hitay hükümüti iğir bisim işlitip kattık basurgan liki Kayseri de ve Ankara da teşkilatler tiripidin başta şube Reisimiz Hayrullah Efendigil bolup hitay elçihanisi aldıga kara çemperek koyulup metbuatka bayanat ilan kilindi.

3)2005.02.07 kün, ülkü ocakliri de Şarki Türkistan mesilisi teşkilatimiz muavin reisi Ebu Bekir Türksoy ve Galip Batuhan bilen Kulahmaet Cantürk teripidin evvel iştirakçilerge 20 münütlük Şarki Türkistan CD.si körsütülüp keynidin teşkilat vekillirimiz terepidin tepsili mağlumat berildi.Jiginga kelgen mihmanlarge Şarki Türkistan davasi ve merhum rehberimiz İsa Yusuf Alptekin’ing mücadelesi hayatı togruluk söz kılındi.

4)2005.02.09 küni Kayseri Erciyes Üniversitesi rektörü muhterem Prof.Dr. Cengiz Utaş Beg teşkilatimiz idare heyeti terepidin ziyaret kilindi.Rektörge ve muavin rektörler Prof.Dr. İbrahim Uzma ve Prof.Dr. Şenol Kartal Beyler bilen sohbet ceryanide Şarki Türkistanıng ahvali ve Türkiye ve Kayseri’deki Türkistanlıklar bilen Teşkilatlerimiz hususude malumat birilip hem karlişiş hususide pikir birlikige birildi.

5)Teşkilatimiz teripidin İstanbul Büyük Şehir kültür dairesi başliki Dr.Ali Mazat Beg idare heyetimiz başliki Seyit Tümtürk Şube Reisimiz Hayrullah Efendigil ve Dursun Mehmet Süydünlü bilen ziyaret kılıp Uygur Medeniyeti, Edebiyatı ve Seneti hekkide bundun kiyin iş birliki ve hemkarlişiş toğrusuda bir pikirge birildi.

6)2005.02.26 küni Irak Türkmenleri bilen hem karlişiş niyeti bilen Kayseri Kamu-Sen teşkilatige mensup Türk Eğitim Sendiksının Şube Reisi Ali İhsan Öztürk Begnig başçilikide CHP,MHP,BBP umumi teşkilatlarning başlıkliri bilen Teşkilatimiz umum reisi Seyit Tümtürk mü söz kilip katnaşti.Bu hekte yalguz Türkmenler emes Sherki Türkistandiki 35 milyen Türknüng’mu veziyiti unutulmusun dedi.


  • 1808 defa okundu.