DERNEK’TEN HABERLER
1. Kayseri Büyükşehir ve Kocasinan Belediye Başkanları Ziyaret Edildi :
03.02.2005 Kayseri.Genel Merkez Yönetim kurulu üyelerimiz Büyükşehir belediye başkanı Sayın Mehmet Özhaseki ve Kocasinan belediye başkanı Sayın Bekir Yıldız’ı ziyaret etti. Belediye başkanlarına Doğu Türkistan’daki gelişmeler hakkında bilgi verildi.

2. Gulja Ayaklanmasının 8. yıl dönümünde Ankarada Çin Büyükelçiliği önünden protesto: 05.02.2005 Ankara.Çin'in 5 Şubat 1997 Kadir gecesinde İbadet eden kadınları tutuklaması üzerine başlayan Gulja ayaklanması Kayseri ve Ankara’da yad edildi. Ayaklanma esnasında ve sonrasında Çin’in uyguladığı katliam, Ankarada Çin büyükelçiliği önünde pretosto edildi. Ankara şubemiz başkanı Hayrullah Efendigil başta olmak üzere Ankara'da bulunan siyasi parti temsilcileri ve Doğu Türkistan dostlarının katılımı ile gerçekleştirilen bu pretesto basın tarafından yakından takip edildi. Çin büyülelçiliği önüne siyah çelenk bırakan Doğu Türkistanlılar basın bildirisi okuyarak olaysız bir biçimde dağıldı.

3. Ülkü Ocaklarında Doğu Türkistan Anlatıldı
07.02.2005 Kayseri Kayseri Belsin Ülkü Ocaklarının her hafta düzenli olarak düzenlemiş olduğu “Türk Dünyası” toplantıları kapsamında 07.02.2005 tarihinde Doğu Türkistan ve Merhum Liderimiz İsa Yusuf Alptekin anlatıldı. Toplantıya katılan Gençlere Doğu Türkistan’ı tanıtan belgesel gösterildi. Ardından Doğu Türkistan’ın dünü ve bugünü ayrıntılı olarak anlatıldı. Merhum Liderimiz İsa Yusuf Alptekin Beyin hayatı ve Doğu Türkistan mücadelesi geniş şekilde izah edildi.

4. Erciyes Üniversitesi Rektörü Sayın Prof.Dr. Cengiz Utaç Ziyaret Edildi :
09.02.2005 Kayseri Genel Merkez yönetim kurulu üyelerimiz Erciyes Üniversitesi Rektörü Sayın Pro.Dr.Cengiz Utaç beyi ziyaret etti. Sayın Utaç’a Doğu Türkistan, Kayseri’de yaşayan Doğu Türkistan’lılar ve Derneğimiz faaliyetleri hakkında bilgi verildi. Üniversite bünyesinde Doğu Türkistan’ın tanıtılması için faaliyetlerin düzenlenmesi isteklerimiz dile getirildi. Sayın Utaç, Türklerin Ata Yurdu Doğu Türkistan’ın üniversiteli gençlere tanıtılması ve anlatılması için gerekli tüm desteği vereceğini söyledi. Heyetimiz, ayrıca Rektör yardımcıları Sayın Prof.Dr. İbrahim Uzmay, Prof. Dr. Şenol Kartal beyleri de ziyaret etti.

5)Derneğimiz Yönetim Kurulu Üyeleri İstanbul Büyük Şehir kültür Dairesi Başkanını Ziyaret etti
Dernek yönetim kurulumuz bir heyet halinde İstanbul Büyükşehir belediyesi kültür dairesi başkanı Sn.Dr.Ali Mazat beyi Dernek.Gen.Bşk.Seyit Tümtürk,Ankara Şube Bşk.Hayrullah Efendigil .Yön.Krl.Üyesi.Dursun Mehmet Süydünlü .Erkin Abdulhamit ‘lerden oluşan bir grupla birlikte makamında ziyaret etti.Kendilerine Uygur medeniyeti .Sanatı ve Kültürü ile Doğu Türkistan’ın Türkiyede tanıtılması için ortak çalışma arzumuz iletildi.Bu doğrultuda görüş birliğine varıldı.

6-)Kayseri 26.02.2005 Irak Türkmenleri Yalnız Değildir İmza Kampanyası :
KAMU-SEN'e bağlı TÜRK EĞİTİM - SEN 2 Nolu Şube başkanı Ali İhsan Öztürk Tarafından tertiplenen Irak Türkmenleri Yalnız Değildir imza kampanyasına Doğu Türkistan Kültür Dayanışma Derneği yönetim kurulu üyeleri ve dernek başkanımız Seyit Tümtürk'te iştirak etti. 26.02.2005 cumartesi günü düzenlenen bu kampanyaya BBP İl başkanı İsmail Topuz,CHP İl başkanı Avk.Mustafa Arslan,Yörük Türkmen Vakfı Kayseri Şube bşk.Ali Aydın,Gesi Belediye bşk.Sami Eker,MHP eski milletvekili Hamdi Baktır,Iraklı Türkmenler adına Prof.Dr Mahir Nakipoğlu ve kalabalık bir halk grubu katılmıştır.İmza kampanyasında derneğimiz adına söz verilen genel başkanımız Seyit Tümtürk yaptığı kısa bir açıklama ile Kayseri halkının her zaman mazlum milletlerin yanında olduğunu dile getirdi. Irak Türkmenlerinin Irak savaşından sonra düştükleri durumun, vicdanlarda derin yaralar açtığını vurgulayan Sayın Tümtürk, Doğu Türkistan’lılar olarak Irak Türkmenlerinin yanında olduklarını dile getirdi. Sayın Tümtürk “Tarihte Irk, din, renk ayrımı gözetmeden tüm mazlum milletlerin yardımına koşan Aziz Türk Milleti, sadece Kuzey Irak’ta değil tüm dünyada zulüm altından bulunan milletlere dün olduğu gibi bugünde destek olacaktır. Bunun gerçekleşmesi için öncelikle sivil toplum örgütlerine ve Türk halkına büyük görev düşmektedir.” Dedi. Protestoya katılan ve söz alan diğer konuşmacılarda, Irak Türkmenlerine desteklerini açıklarken, başta Doğu Türkistan olmak üzere diğer mazlum milletlerin unutulmaması gerektiği üzerinde durdular.

  • 1794 defa okundu.