Dünya Uygur Kurultayından Haberler
Gökbayrak 
Doğu Türkistan Kültür ve
Dayanışma Derneği


1)-01.01.2005 Tarihinde DUK.baş teftişi Köreş Kösem başkanlığında İsveç Uygur Komitesi uluslararası Uygur Radyonun deneme yayına başladı.
2)-01.01.2005 ile 11.01.2005 tarihleri arasında DUK.başkanı Sayın Erkin Alptekin Japonya ,Tayvan,Singapur,Malezya,Hindistan,gibi Asya Ülkelerini ziyaret etti.
Bu ziyaret esnasınde her ülkenin Doğu Türkistan davasına mesul kurum ve kişileri Doğu Türkistan dostları ile bir dizi çok yararlı görüşmelerde bulundu.Görüşmelerde Doğu Türkistan ,Çin ve Dünya meseleri hakkında detaylı fikir alış verişlerinde bulundu.
3)-10.01.2005 tarihinde DUK.Başkan yardımcısı Mehmet Tohti Kanada başbakanı’nın Çin ziyareti ile ilgili olarak Kanada’da faaliyet yürütmekte olan Çin’e karşı dayanışma plaformu ile birlikte toplantı düzenleyip Çin hükümetinin Uygur,Tibet ,Moğol gibi halkların azınlık hakları ve insan hakları gibi problemlerinin çözüme kavuşturulması için kanada başbakanından Çin Hükümetine baskı kurmasını talep etti
4)- 15.01.2005 tarihinde DUK.Başkan yardımcısı Mehmet Tohti Uluslar arası Af örgütü ile birlikte Çin cezaevlerindeki siyasi mahkumların serbest bırakılmaları ile ilgili, kampanya başlattı. Bu çerçevede 2004’te gözaltına alınan, Abdulgani Mehmet EMİN hakkında ki, dosyayı ve belgeleri Kanada başbakanına iletti.
5) DUK İcra komitesinin reisi Alim SEYİTOF 14 Ocakta bir beyanat yayınladı. Ekim 2004’te Urumçi’yi ziyaret eden Amerikalı gazeteci yazar Frank ile sohbet sohbet ettiği için göz altına alınan Setwaldi Tiliwaldini derhal serbest bırakılmasını istedi.
6) DUK sözcüsü Dilşat REŞİT 16.01.2005 tarihinde DUK adına bir beyanat verdi. 10. Dönem Otonom Bölgesi Halk Kurultayı 3. genel toplantısı ve 9. dönem siyasi danışma meclisine katılan halk vekillerini sert bir dille eleştirdi. Halk vekilleri gerçekte Uygur halkının vekilleri değil. Çin halk cumhuriyeti devletinin vekilleridir Çin’in zulüm politikalarının Uygur halkına uygulanmasına yardımcıdırlar dedi.
7) DUK sözcüsü Dilşat REŞİT 18.01.2005 tarihinde Uluslar arası basına DUK adına beyanat vermiştir.Kasım 2004 tarihinde Kaşkar Edebiyatı Dergisinde “Mavi Güvercin” isimli yazı sebebiyle milli bölücülüğü teşvik suçu ile gözaltına alına yazar Nurmuhammed Yasin’in hukuk dışı tutuklandığı ve derhal serbest bırakılması talep edildi.Bu beyanat AFP gibi bazı uluslar arası haber ajanslarınca yayınlandı.
8)DUK sözcüsü Dilşat Reşit 18.01.2005 tarihinde Hong-Kong da yayınlanan “Dajiyan” gazetesinin telefonla görüşme isteğini kabul ederek sabık Çin Devlet Başkanı Zho Zi Yangın ölümünden sonra ortaya çıkan tartışmalara değinerek onun bir çin milliyetçisi olduğunu 1989 yılındaki Tianmen olaylarında Çinli öğrencilere destek verdiğini ancak 1985-1988 yıllarındaki Doğu Türkistan’daki öğrenci hareketlerini çok kanlı şekilde bastırarak çifte standartlığını ve Antidemokratikliğini ortaya koymuştur dedi.
9)DUK başkanı Erkin Alptekin 20.01.2005 tarihinde Kurban Bayramı münasebeti ile vatan içi ve dışındaki Doğu Türkistanlıların bayramlarını tebrik eder mahiyette bir beyanat ilan etti.Bu beyanat Hür Asya Radyosu aracılığı ile tüm dünyaya ilan edildi.
10)DUK dini işler bölümü Almanya merkezli kurban toplama kampanyası başlattı.Kurban bağışı çerçevesinde 30’a yakın Kurban toplanarak yurt dışındaki ihtiyaç sahibi kardeşlerimize ulaştırılarak bunların bayramları kutlandı.
11)DUK Dini işler bölümü tarafından 23.01.2005 tarihinde yurttaşlarımız ile hususi bayramlaşma toplantısı gerçekleştirildi.Toplantıya DUK Reisi Erkin Alptekin’de katıldı ve yurttaşlarımızın bayramlarını tebrik etti.Herkesi birlik ve beraberliğe davet eden bir konuşma gerçekleştirdi.DUK Baş katibi Dolkun Eysa’da DUK’un faaliyetleri hakkında bilgi verdi.
12)26.01.2005 tarihinde ABD’nin Washington şehrinde kongre binasında (NED)Demokrasiyi güçlendirme fonu ile birlikte Rabiye Kadir’e Rafta mukafatı veriliş merasimi gerçekleştirildi.Merasimde ABD dış işleri bakan yardımcısı Radall Schriver ve ABD kongresi insan hakları komitesi başkanı Frank Wolf beyler söz alıp Rabiya Kadir ve Uygur meselesini anlattı.
13)DUK Nizamnamesi Almanya hukuk daireleri ve içişleri başkanlığınca tetkik edilerek 18.11.2005 tarihinden itibaren resmen kabul edilmiştir.Resmi belgeleri 28.01.2005 teslim aldık.

  • 1792 defa okundu.