1997 Gulja Katliamı doılayısıyla Basın Bildirisi
Seyit Tümtürk 
Doğu Türkistan Kültür
Dayanışma Derneği BaşkanıÇin halk Cumhuriyeti devletinin Doğu Türkistan halkını sindirmeye yönelik Gulca şehrinde gerçekleştirdiği katliamını kınamak oradaki mazlum bir milletin bugünkü durumunu siz değerli basın mensupları aracılığı ile kamuoyunu aydınlatmak istedik.
Dünya da en büyük asimile hareketinin uygulandığı Doğu Türkistan’da 21. yüzyılda da Çin zulmü devam etmekte ve her geçen gün de artmaktadır. Otuz beş milyon Doğu Türkistan halkı, yirminci yüzyılda olduğu gibi bu yüzyılda da, sesini duyurmak, insan hak ve hukukunu elde etmek için büyük mücadeleler vermektedir.
Bundan sekiz yıl önce 5 Şubat 1997 günü akşamı Doğu Türkistan’ın Gulca şehrinde Kadir gecesi münasebeti ile dini ibadetlerini yerine getirmek için toplanan bir grup kadın ve çocuk tutuklanmıştır. Bu olaydan sonra tutuklananların akrabaları suçsuz olan bu insanları serbest bırakmalarını istemiştir. Bunun üzerine Çinli polisler nezarette tutulan üç hanımı demir çubuklarla vurup öldürerek saçlarından sürükleyip cansız bedenlerini yakınlarının önüne atması ile başlayan olaylar kısa sürede büyüyerek bir halk ayaklanmasına dönüşmüştür. Ramazan ayında çıkan bu olayların hızla yayılması ile halk tek vücut olarak hareket etmiş ve Gulca ilinin merkez ve ilçelerine kadar yayılmıştır. Çin Halk Cumhuriyeti hükümeti olaydan sonra bölgeye çok sayıda asker sevk etmiş ve bu ayaklanmayı çok kanlı bir şekilde bastırmıştı.
Doğu Türkistan’daki bu katliam ve tutuklamalar 1997 den günümüze kadar Çin hükümetinin bu etnik temizlik harekâtı “100 günlük Sert Vuruş ve Büyük Temizlik Harekâtı” adı altında yürüttüğü çeşitli operasyonlar, binlerce gencin idamına ve onbinlercesnisinin ise hapse atılmasıyla devam eden devlet terörüne dönüşmüştür.
Bir hafta içerisinde yüzlerce gencin ölümü ve binlercesinin de tutuklanması ile sonuçlanan1997 tarihindeki Gulca’daki kanlı katliamdan bu güne kadar Çin hükümetinin Doğu Türkistan’da yaşayan Uygur Türklerini keyfi tutuklamaları ve idamları hız kesmemiştir. Merkezi Almanya’da olan Doğu Türkistan Enformasyon Merkezinin elde ettiği bilgilere göre 05 Şubat 1997 yılından bu güne kadar 100 bine yakın Doğu Türkistanlı tutuklanmış ve binlercesi ise idam edilmiştir.
Bütün bu olaylara rağmen Çin hükümeti utanmadan sıkılmadan 11 Eylülde ABD’de meydana gelen terör olaylarını da bahane edip, Uygur halkına top yekün terörist muamelesi yapmaya ve uluslar arası arenada Doğu Türkistanlılara terörist damgası vurmayı amaçlamıştır. Vatanını ve milletini savunan, kendi topraklarında insanca yaşamayı talep eden otuz beş milyonluk Uygur halkı ile yurt dışında yaşayan Doğu Türkistan teşkilatlarını da top yekün terörist ilan etme küstahlığını ve cüretini göstermiştir. Fakat Çin hükümetinin bu çirkin iftira dolu tezgâhı tutmamıştır.
Çekilen bunca acılar ve tüm mücadelelere rağmen, dünya sustukça ve Çin’e ucuz işçilik, bir milyar üç yüz milyonluk pazar diye bakıldıkça, Doğu Türkistan’da yaşanan soykırım ve asimile göz ardı edilmeye devam edilecektir. Konu ekonomik ve ikili çıkar ilişkileri olduğu sürece kulaklar duymaz, gözler görmez, kalpler hissetmez olmaktadır. Dünyanın ve özellikle Türkiye Cumhuriyeti hükümetlerinin, bağımsız Türk devletlerinin ve İslam âleminin bu kör tutumu ve sessizliği Çinlileri cesaretlendirmektedir. Çin bu sessizliği ikrardan saymakta, Doğu Türkistan halkını vatanlarında azınlık durumuna düşürmeye ve hatta yok etmeye çalışmaktadır.
Çin’in Doğu Türkistan’daki insan hakları ihlallerini, hak ve hukuk tanımamazlığını bir kez daha nefretle kınıyoruz. Çin’in akıl almaz uygulamalarına karşı tüm dünya devletleri, başta olmak üzere hükümetimizi, kardeş Türk devletlerini İslam âlemini, bilhassa insan hakları savunuculuğu yapan tüm sivil toplum örgütlerini ve basın mensuplarını bu insani ve vicdani konu hakkında gerekli önlemleri almaya ve görevlerini yerine getirmeye davet ediyoruz.
Doğu Türkistan’lılar dünyanın en büyük sömürgecisi ve işgalcisi olan Çin’e karşı hak ve hukuk arayışlarını başarıya ulaşacakları güne kadar sürdürmeye kararlıdır. Bu güne kadar Haklı davamızda mücadele ederek hayatlarını feda edenler ile Gulca ayaklanmasında ve sonrasında şehit olan kardeşlerimizi rahmet ile anıyoruz. Ruhları şad olsun.

  • 1824 defa okundu.