12. ZAFER KURULTAYI'NDAKİ FAALİYETLER
Derneğimiz 12. kutlanan Erciyes Zafer Kurultay'ına iştirak etmiştir. Geleneksel olarak katıldığımız kurultayda Doğu Türkistan davasını daha geniş kitlelere anlatabilmek için hazırlıkları yapılmıştır. Bu amaçla; 90 m2 büyüklüğünde ve yurt görünümünde çadırımız gençlerimizin emeğiyle yapılmıştır, tanıtım gayesi ile Doğu Türkistan meselesi üzerine yayınlanmış kitaplar, amblemimizi içeren anahtarlık, el broşürü, Doğu Türkistan Bayrağı, tedarik edilerek ziyaretçilerin ilgisine sunulmuştur. Ayrıca Doğu Türkistan'ı ve Doğu Türkistan davasını çeşitli yönleriyle tanıtan Doğu Türkistan resim sergisi ziyaretçilerin yoğun ilgisini toplamıştır.

Etkinlik çerçevesinde gençlerimiz ziyaretçilerimize eşlik ederek tanıtımda bulunmuşlardır. Ayrıca CD ile Doğu Türkistan hakkında belgesel dokümanlar izlememize sunulmuştur. Dernek üyelerimizden bir ekip etkinliğe katılarak diğer teşkilatları yerleşimde ziyaret ederek hazırlanmış olan hediye paketi takdim edilerek hazırda bulunan misafirlere Doğu Türkistan hakkında malumat vermiştir. Ayrıca milletvekilleri ve bakanlar dernek yönetimince ziyaret edilerek Doğu Türkistan ile ilgili bayrak, kitap, dergi ve rapor sunulmuş kendileri bilgilendirilmiştir.

A.P.BİNASINDA D.T. MİLLİ KURULTAYI
Doğu Türkistan Milli Kurultayı Transnational Radial Party işbirliği ile "Yarım Yüzyıllık Çin Komünist istilasının ardından Doğu Türkistan'daki durumu" konulu bir konferans düzenleyecektir.
Konferansa katılacak İnsan Hakları ve Demokrasi savunucuları politikacılar ve Uygur aydınları geçmişteki ve şu anda Doğu Türkistan'da yaşanan durumu tartışacaklardır.

Konferans 17 Ekim 2001 tarihinde Belçika'nın başkenti Brüksel'de bulunan Avrupa Parlamentosu binasında gerçekleşecek olup, konferansı takip eden iki günde Doğu Türkistan Milli Kurultayı genel kurulu 70 e yakın Doğu Türkistan delegesi toplantı yapacaktır. Üçüncüsü gerçekleştirilecek olan Doğu Türkistan Milli Kurultayı Genel Kurulunda geçmiş iki yıl değerlendirilecek olup, kurultayın yeni programı, kısa ve uzun vadeli strajeleri oluşturulacak ve seçim gerçekleştirilecektir.

VEFAT
Doğu Türkistan'dan hicretimize öncülük etmiş olan büyüklerimizden Hacı Abdulgafur Aydın 12 Temmuz 2001 günü hakkın rahmetine kavuşmuştur. Merhuma Allah'tan rahmet, kederli ailesine ve Doğu Türkistan halkına sabır diliyoruz. 

  • 1362 defa okundu.