Gökbayrak Haber
Merkezi

ÇİN SÖZCÜSÜ, "ÇEÇENİSTAN RUSYA'NIN İÇ İŞLERİDİR"
Çin yönetimi, Rusya'nın Çeçenistan'da giriştiği askeri harekatı desteklediğini yineledi. Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhang Qiyue, Çin'in Rusya'nın birliğini ve toprak bütünlüğünü korumak için Çeçenistan'da giriştiği harekatı anlayışla karşıladığını ve desteklediğini söyledi.
Çin'in öteden beri bir ülkenin iç işlerine karışılmasına karşı çıktığını kaydeden sözcü, sorunun da Rusyanın iç işi olduğunu belirtti.

ULUSLARARASI AF ÖRGÜTÜ ÇİN'E YÜKLENİYOR DOĞU TÜRKİSTAN'DA İŞKENCE UYGULANIYOR.
Merkezi Londra'da bulunan Uluslararası Af Örgütü Doğu Türkistan halkına işkence uygulandığını ve idam cezaları verdiğini kaydetti. Her yıl Çin'i bu konularda suçlayan örgüt, resmi olmayan haberlere dayanarak, Cüret Nuri ile Abduhalik Abdureşit isimli sanıkların, işkence altında alınan ifadeleri ile "yasadışı silah ve mühimmat taşıma" suçlarından idam cezasına çarptırıldığını bildirdi.

İli Bölge Mahkemesi ile Sincan (Doğu Türkistan) Yüksek Halk Mahkemesi(l), idam cezalarını onayladı. Ancak sanıkların aileleri, temyiz süresinin bitimine üç gün kala yakınlarının akıbetini öğrenebildiler.

Nuri ile Abdulreşit'in tam 1 yıl önce hüküm giydiğini, sanıklara işkence yapan polisin toplam 11 sanığı ele geçirdiğini kaydetti. Sanıkların, silah kullanımı üzerine talimat ve ayrılıkçı propaganda el ilanları dağıttıkları belirtildi.

DOĞU TÜRKİSTAN'DA 5 UYGUR TÜRK'Ü İDAM EDİLDİ
Bölge gazetesinin haberine göre, bölücülükle suçlanan 5 Uygur genci yılın ilk günlerinde Ürumçi'de yargılandıkları mahkemece ölüm cezasına çarptırılarak şehid edildiler. Aynı davada 2 Uygur Türk'ü müebbet hapisle cezalandırılırken 6 Uygur 18 ayla 6 yıl arasında ağır hapis cezalarına mahkum edildiler.

DOĞUDA KIZIL BLOK 
Çeçenistan konusunda ABD Başkanı Bill Clinton ile Rusya Devlet Başkanı Yeltsin arasındaki söz düellosundan sonra, Clinton bu sefer de Rusya Başkanı Vladimir Putin arasında restleşme başladı. Clinton önceki akşam Beyaz Saray'da insan haklan konulu konuşmasında, "Rusya bu eylemleri için ağır bedel ödeyecek. Her geçen gün bataklıkta daha da derine gömülüyor. Bu durum aşırı uçları yoğunlaştırırken, Rusya'nın dünyadaki pozisyonunu zayıflatacak" dedi.
Putin ise şöyle konuştu. "Eğer batı, Kuzey Kafkasya ile ilgili olarak bu kadar kaygılı ise, yalnızca Rusya'ya baskı yapmakla kalmasın, bu cumhuriyette bulunan rehinelerin serbest bırakılması için de baskı yapsın." dedi.

Bütün Dünyanın gözleri önünde Çeçenistan'da soykırım yapılırken hiç kimsenin sesi çıkmıyor. Malesef Müslümanları savunmak Hıristiyanlara kalmış gözüküyor.

İngiltere bile bu insanlık dışı uygulamaları sindirememiş ki. İngiltere Dışişleri Bakanı Robin Co-ok, Moskova yönetiminin Çeçenistan'ın başkenti Grozni'deki halka yönelik   "kenti   terk   etmeleri yoksa ölebilecekleri" yönündeki ültimatomundan duyduğu rahatsızlığı iletmek üzere Rusya'nın Büyükelçisini çağırdı. Avrupa ülkeleri bu tepkileri gösterirken biz yine Çeçe-nistan Rusya'nın iç işleridir açıklamasını yapmakla yetiniyoruz. 

Yine bütün bunlar olurken 50 yıldır Doğu Türkistan'ı işgal eden Kızıl Çin, Rusya ile kızıl blok oluşturma telaşı ile bütün dünyaya rest çekmektedirler. Batılı ülkelerin baskıları karşısında iyice bunalan Rusya, Çin'den tam destek görüyor. Çin'in Çeçenistan savaşının başından beri Rusya'ya verdiği desteği daha da pekiştirmek için Rusya Devlet Başkanı Boris Yeltsin, hasta olmasına rağmen geçenlerde Çin'e önemli bir ziyaret gerçekleştirdi. İki ülke, binyılın son günlerinde bir zirve yaparak 2000"li yıllardaki işbirliğini derinleştirmek istiyor.

Bu ziyaretin Rusya ile Batı ilişkilerinin Çeçenistan konusunda yeniden bozulduğu bir zamana denk gelmesiyle önem taşımaktadır. BM Güvenlik Konseyi daima temsilcileri olan Rusya ve Çin zaman zaman Batıya karşı ortak hareket ederek vefa haklarını kullanıyorlar.

Gündemlerindeki en önemli konunun silah satışı olduğu ve Rusya'nın Çin'e satmayı öngördüğü SU-30 MK tipi uçakların satışı ele alınıyor. 1990'lı yılların başından bu yana 7 milyar dolar vererek Rusya'dan 70 ağır bombardıman uçağı alan Pekin yönetimi Favorit tip S-300 adlı savunma sistemleri, 200 km'lik menzilli Anteyev 22500 adlı savunma sistemi, radar ve Mig-31 jetlerini almak istediği gelen haberler arasında yer alıyor.
 
RUSYA VE ÇİN'E KINAMA
Nizam-ı Alem Ocakları genel başkanı Tuna Koç, "bütün dünya ülkelerinin milenyum kutlamalarını sürdürürken Çeçenya ve Doğu Türkistan'da en büyük insanlık dramının yaşanmakta olduğunu" söyledi.
Nizam-ı Alem Ocaklan'na mensup bir grup, yeni yılık ilk dakikalarında Sakarya Caddesi'nde "dünyadaki insan hakları ihlalleri ve Çeçenistan'daki katliamı protesto etmek" amacıyla bir eylem yaptı.
Burada basın bildirisi okuyan Koç, "Çeçenya'da ve Doğu Türkistan'da insan hakları ihlalleri yaşandığını" belirterek, "O mazlumlar için hiçbir şey yapmadık, en azından dünya yeni bir yüzyıla ve binyıla girerken, bu insanlık ayıbını bütün dünyaya hatırlatalım istedik" dedi.

Dünyanın yarıya yakın ülkesinin diktatörler tarafından yönetilmekte, evrensel hukuk ilkelerinin uygulanmamakta ve işkencenin kolektif baskı unsuru olmaya devam etmekte olduğunu kaydeden Koç, "Yeni yılın, yeni yüzyılın, yeni binyılın kutlu olsun insanlık. Ümit ederiz ki bunca yıl sahip çıkamadığın onur ve haysiyetine daha çok geç kalmadan sahip çıkarsın" dedi.
Basın bildirisinin okunmasının ardından, grup olaysız dağıldı.

  • 1390 defa okundu.