Mim Kemal Öke

MHP nereye gidiyor?
Geçenlerde bir iftar vesilesiyle MHP'nin eski tüfekleriyle birlikteydik.
Seksen öncesinde ülkücü camiaya girmiş dost insanlar. Aralarında bakan, il başkanı, reis olanlar da vardı.

Samimi bir ortamdan yararlanarak sordum:
"MHP iktidarda.. Taban altınızdan mı kayıyor, yoksa ılımlılaşmak oy mu getiriyor?"
Onlar konuştu, ben dinledim.
Kimi MHP'nin ibresinin infaza endekslenmiş olduğunu belirtti. Kan kaybediyoruz, dedi.
Ancak, asılma konusunda yekpare bir tavıra rastlamadım. MHP camiasında bile Türkiye'nin millî çıkarlarının uzun vadede değerlendirilmesi kanaati vardı. İnfial azalıyor. Suhulet geri geliyor.
Kaldı ki, bir eski bakanımız şöyle kanaat serdetti. Öcalan'ın yakalanışı, bir paket programdı. Ona yeşil ışık yakanlar, asılmamasını şart koşmuş olmalılar, diyordu. (Aynen Çakıcı'nın iadesi gibi...)
Onlara göre, tabana bunları anlatmak lâzımdı.
Oy kaybı konusunda hiç endişeli değillerdi.

Zira, "Bakmayın arkadaşların şimdi şikayetlerine. Kimse bizi tanıyamaz. Biz öyle bir camiayız ki; heyecantutkuaşk bizi partimize bağlar. Oy sandığı önümüzde olduğu anda, herşey bir yana atılır ve mühür üç hilâle bastırılır."

Oy kaybı olmaz. Bilâkis, ılımlı politika ve değişim itibariyle MHF Batı Anadolu'dan şehirlerden sempatizanlarını arttırmaktadır. İlk sandıkta, bu katılım MHP'yi birinci parti yapacaktır, diyorlar.
Ne var ki, küreselleşmenin artık gerçek olduğu, ona karşı şovenlik yapmanın mümkün olmadığını kavramışlar.

İşte, onun için MHP, uzun soluklu, kitleyi kucaklayıcı, heyecan verici global projeler üretmeli ve kamuoyuna mâl etmelidir düşüncesi vurgulandı.
Ve tabiî imaj değişikliği.
 
Dil bilen, dışa açılmaya amade, şehirli, genç, yüzü güleç kadroların vitrine çıkarılması gerekliliği de kaydedildi.

Dinledik, onları.
Bize göre, küreselleşmeden önce bile MHP, dış vizyona sahipti. Avrasya demirperde ardında iken bile MHP, Dış Türkler diyordu. Şimdi, dünyanın stratejik parametreleri Avrasya'yı işaret ediyor. Clinton bile ayağımıza gelip, bu yörenin başını çekin diyor. MHP görüşü evrensel planda iktidar olmuşken, iktidar olan MHP giderek yerelleşiyor. Daha ziyade iç siyasete büzülmüş, MHP, Türkistan'ı dile getirmiyor bile. Herkes konuşuyor, MHP sessiz.

Çeçen mitingini yaparken Milli Gençlik Vakfı.
Bahçeli, henüz bir Orta Asya Türk Cumhuriyeti'ne gitti mi bilmiyorum. Türk Dünyası'ndan sorumlu Devlet Bakanı Prof.Dr. Abdülhalûk Çay'a gelin, hizmetlerini anlatın ekranda diye ısrar ediyoruz.
MHP'nin küçülmesi oyla değil, vizyonla ölçülmelidir.

05.01.2000 - Türkiye

  • 2062 defa okundu.