Gökbayrak

12 TEMMUZ
TÜRKMENSİZ ÇÖZÜM OLMAZ
Son 30 yıl içinde yaklaşık 2 bin Türkmen'in Irak yönetimi tarafından idam edilişini hatırlatan Türkmen Cephesi Lideri "Irak anayasasında Türkmen'den bahsedilmediğini ve çok sayıda Türkmen'in Bağdat zindanlarında insanlık dışı muameleye tâbi tutulduğunu söyledi.

TÜRKİYE BABA VATANA BAKSIN
Türk Kurultayında Afganistan'daki Hazara Türkleri adına bir konuşma yapan Durmuhammet Salihi "Taliban, Peştun-Petun kökenlidir. Bunlar Afganistan’a 200 yıl önce geldiler ve o günden itibaren Türklerin yüzü gülmedi. En son, Mezar-ı Şerifi işgal ettiklerinde 20 bin Hazara, Özbek ve Türkmeni katlettiler, Türkiye bu haberi sadece haftalık Büyük Kurultay gazetesi verdi. BBC, Fransa ve ABD radyoları, televizyonları bu haberi genişçe yayınlarken, Türkiye de Kurultay dışındaki yayın organlarının konuya hiç değinmemesi üzücüdür ve bu durum, Türkiye'de kamuoyunun yanlış oluşturulduğunun göstergesidir." dedi. Salihi sözlerini şöyle tamamladı: "Oysa, Özbek-Türkmen-Hazara ordusunun yüzde 15'i Hazara idi. Azad Beğ, şehid edilene kadar birliği sağlayan adamdı. Batı insan haklarını kendi çıkarlarına göre yorumluyor da peki biz niye batıya bakıyoruz? Türkiye her zaman Batı'ya bakıyor. Bir defa da baba vatanına bakın, ne olur!..."

BİZLERİ UNUTMAYIN
Kaşgay Türkleri'nin temsilcisi yazar Manuçer Kıani, İran'da 7 milyon Kaşgay Türk'ünün olduğunu iddia ederek "Güney Azerbaycan ve Güney Türkmenistan Türkleriyle beraber İran'ın nüfusunun yarısı Türklerden oluşuyor. Biz Kaşgaylar göçebe olarak yaşıyoruz. Ama şehirlere Yerleşen Kaşgaylar okuyor ve ticaret sapıyor, İran'da üç milletvekili var" diye konuştu.

14 TEMMUZ
KERKÜK ŞEHİTLERİNİ RAHMETLE ANIYORUZ.
Irak'ta yaşayan Türkler, 1. dünya Harbi'nden sonra ki dönemde, dalgalar halinde gelen soykırım saldırılarına mâruz kaldılar, halen bu ülkede ancak 500 bin. Civarında Türk nüfusu var. İnsanlık tarihine kara bir sayfa olarak geçen ve ağıtlara; hoyratlara konu olan 14 Temmuz 1959'daki
"Kerkük Katliamı'nın üzerinden tam 40 yıl geçti... Soydaşlarımızın   korkunç işkencelere  maruz kaldığı, infaz  mangalarının sokakları kan gölüne çevirdiği o acı günü şiddette telin, derken, şehitlerimize Allah'tan rahmet diliyoruz

18 TEMMUZ
AHISKALI TÜRKLERİN TÜRKİYE ÖZLEMİ
Ukrayna'nın Donetsk vilayetine bağlı Çervonıy Moloçar devlet çiftçiliğindeki bir askeri kampta yaşayan 60 Ahıska'lı aile, Türkiye'ye dönmek istiyor. Askeri kampta 1989 yılından beri ikamet eden Ahıskalıların temsilcisi 69 yaşındaki emekli öğretmen Ensar Mustafaoğlu, 1944 yılında Stalin'in emriyle Gürcistan'ın Ahıska bölgesinden Orta Asya'ya Özbekistan, Kırgızistan ve Kazakistan'a Sürgün edildiklerini ve daha sonra 1989-90 yıllarında da Özbekistan'ın Fergana ve Taşkent vilayetlerinde meydana gelen olaylardan sonra, Özbekistan'dan Ukrayna'ya zorunlu göç ettiklerini söyledi.

2 AĞUSTOS
10. ERCİYES ZAFER KURULTAYI SONUÇ BİLDİRGESİ
Bazı Pasajlar:
Türk bayrağının yanında 6 bağımsız Türk devletinin daha bayrakları dalgalanmaktadır. Düşman görmüştür ki,, yeni yüzyılın yepyeni bir çağı müjdelemektir, insanlık onuruna yaraşmayan hiçbir sistem yaşayamaz, milletler hür, insanlık mutlu ve müreffeh olma inanç ve azminden asla vazgeçemez.

Kuzey Irak
Kuzey Irak, emperyalistlerin maşaları vasıtasıyla güç gösterisi ve iktidar yarışı yaptıkları bir bölge olmaktan çıkarılmalıdır. Musul ve Kerkük Türkleri'ni yok sayma yanlışlığından vazgeçmelidir.

Doğu Türkistan
Doğu Türkistan'da İdil-Ural’da Kafkaslarda ve İran'da halen temel hak ve özgürlüklerden yoksun olarak yaşayan Türk topluluklarının var olma kavgası unutulmayacak ve unutturulmayacaktır. Tek bir insanımızın bile esaret altında kalmasına ve zulme uğramasına razı olmayız. Ülkemizin ve milletimizin geleceği üzerinde tezgahlanacak her türlü oyunu bozmaya varlığımızı ve birliğimizi tehdit eden her türlü düşünce ve faaliyeti, dün olduğu gibi bu gün de ters yüz edecek güçteyiz.

  • 1513 defa okundu.