8.1.1998: Tarihinde Doğru Yol Partisi Kayseri Milletvekili muhterem Ayvaz GÖKDEMİR ve yine DYP Kayseri İl Başkanı Sayın Kamil KARAMETE ile Parti il yönetim kurulu üyeleri Derneğimizi ziyaret etmişlerdir. Bu ziyaret esnasında Derneğimizin Genel Başkanı Mehmet Emin BATUR'un Türk dünyasının geleceği ve Türkiye Cumhuriyeti'nin Doğu Türkistan hakkındaki tutumu konularında yönelttiği sorulara sayın Ayvaz GÖKDEMİR oldukça net ve istifademize açık görüş ve düşüncelerini ifade etmişlerdir. Görüşme sonunda, Dernek Genel Başkanı tarafından GÖKDEMİR'e GÖKBAYRAK Dergisi sayılarından, Doğu Türkistan'ın Ay Yıldızlı Bayrağı ve rozet takdim edilmiştir.

29.1.1998: Ramazan Bayramı'nın birinci gününde her yıl ve her bayram olduğu gibi Dernek Genel Merkez salonunda kurulan Geleneksel Bayram Sofrasında Doğu Türkistanlılar ve diğer misafirlerle birlikte sohbetler edilmiş Doğu Türkistan'ın kurtuluşu için dua ve niyazda bulunulmuştur.

30.1.1998: Tarihinde Derneğimizin resmi bayramlaşma programı çerçevesinde Derneğe gelen misafirlerle bayramlaşılmış ve ayrıca yönetim kurulu üyeleri tarafından ilimizde faaliyet gösteren siyasi partiler, vakıflar ve yerel televizyonlar tek tek ziyaret edilerek bayramlaşılmıştır.

2.02.1998: Günü Doğu Türkistan'da 4 Şubat 1997 günü Türk halkına yapılan Çin zulmünün görüntülendiği video kasetinin birer kopyası yerel Televizyonlar ziyaret edilmek sureti ile birer basın bülteni ile birlikte Televizyon yetkililerine takdim edilerek haberlerde iki gün süre ile yer alması sağlanmıştır. Ayrıca konu ile ilgili basın bülteni de Türkiye genelindeki bütün gazete ve TV. kuruluşlarına Fax aracılığı ile iletilmiştir.

BASIN BÜLTENİ 02.02.1998
Türk Dünyasının Anayurdu ve Dünya ülkeleri içersinde stratejik bir konumda bulunan Doğu Türkistan'da işgalci Çin yönetiminin 1949 yılından beri devam eden katliam ve soykırım hareketleri bugünde olanca hızı ile sürdürülmektedir.

Çinlilerin 1997 yılının 4 Şubat günü Kadir Gecesini idrak etmekte olan Doğu Türkistan Türklerinden 35 kişiyi camiden dışarı çıkartarak kurşuna dizmeleri üzerine bu vahşet karşısında tepkilerini gösteren Doğu Türkistanlıların bu hareketi kısa zamanda bütün Doğu Türkistan vilayetlerine sirayet eden bir Milli Kurtuluş Hareketine dönüşmüştür. Bugün birinci yılını dolduran bu vahşetin yıl dönümüne, geride binlerce şehit, binlerce yaralı, sersefil olmuş şehit yakınları bırakarak girmiş bulunuyoruz.
Çin emperyalizminin vahşi katliamlarına insan hakları ihlallerine ve doğrudan doğruya soykırımı hedefleyen maksatlarının önüne bir engel çıkmadığı sürece Doğu Türkistan'da kan dökülmeye devam edecektir.

Ezeli ve ebedi bu Türk Yurdundaki Çin vahşetine dur demek için başta Aziz Türkiye'mizin üst düzey yöneticilerinin, hükümetimizin, siyasi partilerilerimizin, basın yayın organlarının, sivil toplum kuruluşlarının insan hakları savunucularının ve bütün insanlığın zulme karşı durma adına harekete geçmelerini ve tepkilerini ortaya koymalarını 35 milyon Doğu Türkistanlı adına istiyor, Çin Devletinin Doğu Türkistan üzerindeki insanlık dışı tutumunu şiddetle protesto ediyoruz.

Mehmet Emin BATUR 
Genel Başkan

BAŞSAĞLIĞI
Sinop-Boyabat temsilcimiz Sayın Cemal YANIKEL beyin babası İbrahim beyin yeğeni Boyabat doğumlu 22 yaşındaki Ethem BAŞ Yozgat'ta geçirmiş olduğu elim trafik kazası sonucu vefat etmiştir.
Merhuma Allah'tan rahmet, ailesine ve yakınlarına sabırlar dileriz.
GÖKBAYRAK

5.2.1998: Perşembe günü Dernek Yönetim Kurulu Üyeleri tarafından Kayseri İl Müftüsü Sayın Necmettin NURSAÇAN makamında ziyaret edilerek Doğu Türkistan'daki zulüm ve katliamlardan bahisle, Kayseri Camilerinde Cuma namazını müteakip Doğu Türkistan'lı mücahitler ve şehidler için dua edilmesi talep edilmiştir. Oldukça sıcak bir ilgi ve alaka ile karşılayan Sayın Nursaçan talebimizi olumlu karşılamış ve ertesi günü bütün camilerde Doğu Türkistan için dualar edilmiştir. Aynı gün Doğu Türkistan camisinde de hatm-i şerif ve mevlid okutulmuştur.

8.02.1998: Tarihinde Dernek Genel Merkez salonunda Doğu Türkistan Şehidlerinin ruhlarına atfen Kur'an-ı Kerim hatmedilmiş yüz kişilik bir yemek verilmiş akabinde de gözyaşları içinde Doğu Türkistan'ın kurtuluşu ve Çin zulmünün son bulması için dualar edilmiştir.

28.02.1998
Türk Ocakları Ankara Şube Başkanlığı ve Doğu Türkistanlı Öğrenci Gençler Birliği tarafından düzenlenen "Doğu Türkistan'da Çin'in Sömürge Siyaseti" konulu panele yapılan davet üzerine Dernek Genel Başkanı Mehmet Emin Batur, Genel başkan yardımcısı Emrullan EFENDİGİL ve Gökbayrak Dergisi yayın kurulu üyesi Celalettin BATUR, Doğu Türkistanlı müzisyen Nebican İLİMLİ katılmışlardır.

Panel öncesi Genel Başkanımıza söz verilmesi üzerine kürsüye gelen Mehmet Emin BATUR Doğu Türkistan'ın nelerle karşı karşıya olduğundan ve "Türkiye Cumhuriyeti Devletinin bir an evvel konuya ciddiyetle sahip çıkmasının gerekliliğinden" bahsetmiştir.

Program sonunda Nebican İLİMLİ Dutar ile Doğu Türkistan'dan şarkılar seslendirerek büyük beğeni topladı.

  • 1490 defa okundu.