Celalettin Batur
3 OCAK 1998
ÇEÇENİSTAN'DA 2. BAĞIMSIZLIK
26 Kasım 1995'te Cahar Dudayev Başkanlığında toplanan Çeçen halkı kurultayı tarafından ilan edilen bağımsızlık kararını fiiliyata geçirme yolunda yeni adımlar atıldı. Çeçen dili ve İngilizce yazılı pasaportların ön yüzünde bağımsız Çeçenistan'ın sembolü olan 9 yıldızla çevrili bir kurt resmi, arka yüzünde ise Çeçen bayrağı yer alıyor.

5 OCAK
YUNAN TAHRİKİ BİTMİYOR
Batı Trakya Türklerinin yoğun olarak bulunduğu Gümülcine'de son bir hafta içinde 6 Türk motosikletli Yunanlılar tarafından öldüresiye dövüldü.

12 OCAK
11 BİN TÜRKMEN'İ KATLETTİLER
Kuzey Afganistan'ın Bagdiş bölgesindeki bir köyü basan Taliban'lar, namaz kılan Türkmenleri cami dışına çıkararak kurşuna dizdiler. Talibanların bu güne kadar öldürdükleri Türkmen sayısı 11 bini buldu.

ARAP ÖFKESİ HAKSIZ
Doğu Akdeniz’in uluslararası ve hava sahasında Türkiye, İsrail ve ABD'nin birlikte başlattıkları Güvenilir Denizkızı Tatbikatı, Deniz kurmay Albay Tekin Kınar komutasındaki Türk Deniz Kuvvetlerine bağlı Yavuz ve Zafer firkateynlerinin Hayfa Limanına gelmesiyle başladı.
Arap Dünyasının büyük tepki gösterdiği tatbikata Ürdün Deniz Kuvvetleri Komutanı Tuğamiral Hüseyin Hasevne gözlemci olarak katıldı.
Siyasi gözlemciler Suriye'nin Yunan Savaş uçaklarına hava alanlarından ikmal yapma izni verildiğini belirterek "Atina'nın Türkiye'yi zora sokmayı hedefleyen bu tavrı İslam Kardeşliği ile çelişmiyor mu?" diye sordular. Bu tatbikatın hiçbir ülkenin aleyhine olmadığını vurguladılar.

19 OCAK 1998
BAYRAKTAR'A VEFA
Türkistan davasını ilmi platformda dünyaya tanıtan Dr. Baymirza Hayit'in 80'inci yaş günü Turan Kültür Vakfı tarafından düzenlenen büyük bir törenle kutlandı.

BATI TRAKYA'DA YİNE YUNAN OYUNU
Gümülcine: Yunanistan Hükümeti'nin, vatandaşlık yasasının 19. maddesi gereği vatandaşlıktan çıkartılan Batı Trakya Türk azınlığı mensuplarına "vatansızlık belgesi" vereceği bildirildi.
19. Madde: Yunan ırkından gelmeyen Yunan vatandaşlarının, ülkeden bir daha dönmemek üzere ayrılmaları veya yetkili makamların bu kanıya varmaları halinde vatandaşlıktan çıkarılmalarını öngörüyor.

25 OCAK 1998
AHISKA TÜRKLERİ İLGİ BEKLİYOR
Bursa Ahıska Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği başkanı Veysel KILIÇ "Ahıskalı Türklere hizmet etmekten memnun olduğunu ve soydaşları için ellerinden gelen her hizmeti yapmaya gayret göstereceklerini söyledi."
Bursa'daki Ahıska Türkleri Vakfı ve İhlas Holding tarafından verilen iftar yemeği Federasyon başkanı Maksut izzet eski Sovyet Cumhuriyetlerinde yaşayan 500 bin Ahıskalı Türk'ün nüfus sayımını yapacaklarını bildirmesi ile sona erdi.

26 0CAK 1998
ELÇİBEY: BİRLEŞMİŞ AZERBAYCAN KURULACAK
Eski Cumhurbaşkanı ve Halk cephesi partisi Genel Başkanı Ebulfeyz Elçibey 40 milyon nüfuslu bir Azerbaycan devleti kuracaklarını söyledi.

TÜRKOĞLU BU VAHŞETİ UNUTMA!
Rus tankları bağımsızlık için gösteri düzenleyen Ukraynalılara çiçek dağıttığı saatlerde aynı tanklar Bakü sokaklarında Türk avına çıkmıştı. Silahsız yüz binlerce Türk, Sarhoş Rus askerlerinin boy hedefi halene geldi. 20 Ocak'ta Bakü caddeleri can pazarına dönmüştü.

7 ŞUBAT 1998
TÜRKMENLER TEHLİKEDE
ABD'nin Irak'a yapmaya hazırlandığı silahlı mücadeleden en çok Türkmenlerin zarar göreceğini belirten Türkmen Cephesi Ankara temsilcisi Dr. Mustafa Ziya "Her gün üç beş aile kuzeye sürgün ediliyor" dedi.

9 ŞUBAT 1998
ELÇİBEY YENİDEN GENEL BAŞKAN
Bakü'de yapılan Azerbaycan Halk Cephesi (AHCP) 5. kurultayı muhteşem görüntülere sahne oldu. Azerbaycan’daki 9 partiden oluşan Demokratik blok genel başkanlarının birer konuşma yaptıkları kurultayda Azerbaycan eski Cumhurbaşkanı Ebulfeyz Elçibey ittifakla yeniden Genel Başkan seçildi.

"TÜRKÜM DEMEK YASAK'
Kızıl Çin'de son bir yılda 300 binden fazla Doğu Türkistan halkı hunharca katledildi. 68 bin genç kamplarda inim, inim inliyor. Bin altı yüz kişi bir yıldır kayıp. 5–7 Şubat 1997'deki şanlı Gulca ayaklanmasının yıldönümü Kayseri Doğu Türkistan Kültür ve Dayanışma Derneğinin 52 Ulusal ve yerel basın organlarına çektikleri Basın bültenleri ve İl Müftülüğünün ziyareti ile bütün Kayseri'deki mevcut camilerde şehitlerin ruhlarına il müftüsünün dualarıyla devam etti.
Genel Merkezdeki yemekli Kur'an-ı Kerim Hatmi Şerifi ile devam eden etkinlikler, Gulca ayaklanmasının son görüntülerinin 4 yerel televizyonu ziyaretle verilmesi dolayısıyla yayınlanması ile ülke çapında ve Kayseri'de Çin zulmü lanetlendi

30 IRAKLI TÜRKMEN KATLEDİLDİ
Emekli kurmay Albay Aziz Kadir Samancı'nın kurucusu olduğu Demokratik Milli Türkmen Partisi'nin Londra'da yayınladığı bildiride, Irak diktatörü Saddam Hüseyin'in cezaevinde yatmakta olan 30 Türkmen'i katlettiğini bildirdi.

SOYDAŞLARIN HUKUK SAVAŞI
Bulgaristan'da başvurmadık merci bırakmayan Bulgaristan Türkleri, Jivkov dönemindeki insan hakları ihlalleri ile ilgili Avrupa insan Haklan Mahkeme'sine müracaat ettiler.

  • 1507 defa okundu.