GÖKBAYRAK
Toprağın vatan olabilmesi için Millet, Milletin de devamlılığı ve yaşaması için Devletin olması kaçınılmaz bir zorunluluktur. Bu cümleden olarak;

Devlet olmanın esası, o Devletin mensubu olan Milletin kendisine has dilinin, örf, adet, gelenek ve göreneklerinin törelerinin, Bayrağının ve İstiklâl Marşı'nın mevcudiyeti ile doğru orantılıdır. Bayrağın ortaya çıkması uğrunda mücadele eden insanların destanlaşan yaşamlarının konu edildiği şiirler yazılır ve bunların içinden o milletin geçmişini en iyi anlatan, duygu ve düşüncelerini genel anlamda uygun bir tarzda ifade eden eser de, o Milletin Milli Marşı olarak kabul edilir.

Milli Marş demek bağımsızlıktır, istiklâldir, bir Milletin dünya Milletleri arasında yerinin olduğunun ve kendi geleceğini kendisinin tayin ettiğinin en belirgin ifadesidir.

Doğu Türkistan'ın 1 7. yüzyılın ortalarından itibaren devam ede gelen bağımsızlık mücadelesi de, dünyanın en şovenist, en gaddar ve kendisinden başka hiçbir millete hayat hakkı tanımayan Çin'lilere karşı yapılmış bir mücadeledir. 1863'de Bedevlet Yakuphan tarafından kurulan Doğu Türkistan Cumhuriyeti 14 yıl bağımsızlığını sürdürmüş, fakat 1877'de tekrar yıkılmıştır.

1931 yılının Nisan ayı başlarında en doğu vilayetimiz olan Kumulda haşlatılan mücadele kısa zamanda bütün Doğu Türkistan vilayetlerinde de devam etmiş ve nihayet, Doğu Türkistan'ın şanlı mücadelesinin yolbaşçıları 12 Kasım 1933 günü Kaşgar'da bir araya gelmişler ve aynı gün "Doğu Türkistan İslâm Cumhuriyeti" ilan edilmiş olup, "Doğu Türkistan Milli Marşı" eşliğinde Ayyıldızlı Gökbayrak göndere çekilerek Dünyada ikinci bir Türk Cumhuriyeti Tarihin altın sayfaları arasında yerini almıştır.

(Gelecek sayımızda Millî Marş konusuna devam edilecektir.)

  • 1515 defa okundu.