Abdulsamet İlktürk
 
İlimizde faaliyet göstermekte olan gönüllü kültür teşekkülleri derneğimizi ziyaret ederek Doğu Türkistan’ın haklı davasında her zaman yanımızda olacaklarını ve desteklerini devam ettireceklerini ifade etmişlerdir.

Nizamı Alem Ocakları Kayseri İl teşkilatı tarafından organize edilen ve 08.11.1996 tarihinde Atatürk Kapalı spor salonunda yapılan "Birlik Gecesi" için derneğimize yapılan davet üzerine Dernekçe iştirak edilmiş olup 6x4 ebadındaki Al ve Gökbayraklarla donatılan ve çok sayı da davetlinin katıldığı gecede derneğimiz Genel Başkanı Mehmet Emin Batur yaptığı konuşmada Doğu Türkistan’daki son durum hakkında bilgiler vermiş, ve artık söz verme değil, verilen sözlerin yerine getirilmesi zamanıdır demiştir. Geceye katılan Milletvekilleri de Doğu Türkistan davasına bütün imkanları ile desteklerini sürdüreceklerini beyan etmişlerdir.

11 Kasım 1996 günü 12 Kasım 1933te Doğu Türkistan' da kurulan Doğu Türkistan İslam Cumhuriyeti'nin 63. kuruluş yıldönümü münasebeti ile bir bildiri yayınlanmış ve Dernek merkezinde basınımızın ve yerel televizyon kuruluşlarının büyük çaplı katılımları ile birde basın toplantısı tertip edilmiştir.

Büyük Birlik Partisi Kayseri Milletvekili sayın Recep Kırış Derneğimizi ziyaret ederek Doğu Türkistan davasının layık olduğu gibi yürütülmesinde her türlü desteği vereceklerini ifade etmişlerdir.

Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Sayın Muhsin Yazıcıoğlu ile görüşen derneğimiz Genel Başkanı Mehmet Emin Batur Doğu Türkistan davasına destek istemiş ve TBMM'de Doğu Türkistan için genel görüşme açılması hususunda önerge verilmesini arzu ettiklerini beyan etmiştir. Yazıcıoğlu da bu konuyu mutlaka ele alacaklarını ve takipçisi olacaklarını ifade etmiştir.

08.12.1996 Cuma günü Kocasinan Belediye Başkanı Muhterem Bekir Yıldız Beyefendi Cuma namazı Türkistan Camisinde eda ettikten sonra Derneğimizi ziyaret ederek Doğu Türkistan'ın son durumu ile ilgili malumat almış ve Doğu Türkistan davasının Müslüman Türk milletinin müşterek davası olduğunu, bu yüzden herkesin üzerine düşeni mutlaka yapması gerektiğini ifade etmiş ve desteklerini geçmişte olduğu gibi devam ettireceklerini her türlü yardım yapmaya hazır olduklarını ifade etmişlerdir.

14.12.1996 tarihinde İstanbul Akgün Otelinde merhum liderimiz İsa Yusuf Alptekin Beğin oğulları Erkin Alptekin ve Arslan Alptekin Beylerin organize ettikleri yemekli toplantıya davetleri üzerine dernek yönetim kurulu olarak topluca iştirak edilmiş, derneğimizin 6 yıllık faaliyetlerinin derlendiği 20 adet dosya hazırlanmış, bu dosyalar toplantıya iştirak eden Bakanlara, Milletvekillerine, Belediye Başkanlarına, siyasi parti liderlerine, yazarlara, teşkilat başkanlarına, Orta Asya'dan gelen temsilcilere birer adet takdim edilmiş ve gecede dernek başkanımız Mehmet Emin Batur' da bir konuşma yapmıştır.

17.12.1996 günü Milliyetçi Hareket Partisi Kayseri İl yönetim kurulu üyeleri başkan Şaban Solmaz başta olmak üzere Derneğimizi ziyaret etmişlerdir.

18.12.1996 Tarihinde de Merhum Liderimiz İsa Yusuf Alptekin Beğin vefatının 1. yılı münasebeti ile düzenlediğimiz programlar çerçevesinde Erciyes Televizyonunda sayın gazeteci yazar Veli Altınkaya ile Dernek Başkanımız Mehmet Emin Batur İsa Yusuf Alptekin Beğ ve Doğu Türkistan konulu açık oturum programı yapmışlardır.
 
19.12.1996 günü dernek merkezinde merhum liderimiz İsa Yusuf Alptekin ve Doğu Türkistan şehitlerinin ruhlarına atfen Kuran-ı Kerim hatmi yapılmış hatmi şerife katılanlara yemek verilmiş. 20. 12 1996 Cuma günü de Cuma namazını müteakip hatim duası Türkistan Camisi imamı muhterem Mehmet Uğurlu Beyefendi tarafından yapılmıştır. Yerel basınımızın ve Televizyon kuruluşlarımızın büyük ilgi gösterdiği bu programa Kayseri’den birçok mümtaz şahsiyette iştirak etmişlerdir. Daha sonra dernek merkezinde birde basın toplantısı düzenlenmiştir.

Dernek yönetim kurulu olarak alınan bir kararla ilimizde bulunan bütün siyasi parti il başkanlıkları ve yerel basın kuruluşlarını ziyaret etmiş ve Doğu Türkistan Davasına destek istenmiştir.

28.12.1996 tarihinde Ankara Türk Ocakları ve Doğu Türkistanlı Öğrenci Gençler Birliğinin organizasyonca ile Atatürk Kültür Merkezinde Çağdaş Uygur Edebiyatında Milli Mücadele konulu bir sempozyum düzenlenmiş olup, bu sempozyuma Derneğimizi temsilen davet edilen Celalettin Batur "Mehmet Emin Buğra nın edebi kişiliği" konulu bir tebliğ sunmuştur Ankara’daki bu sempozyuma çok sayıda ilim adamı ve bürokrat katılmıştır.

Kayseri Melikgazi Belediyesi Çocuk Meclisi tarafından şehir tiyatrosunda 29.12.1996 tarihinde sahneye konulan bir programda demeğimizin folklor ekibi de davet edilmiş olup folklor ekibimizin öğreticisi Dursun Köse ve ekip enstrümancısı Nebi İlimlinin yönetiminde bir gösteri yapan ekibimiz izleyicilerin büyük çapta ilgisini toplamıştır.

CEMİYET HABERLERİ

1-Yusuf Batuhan’ın oğlu Galip Batuhan ile Dr. Hacı Abdullah Özhan’ın kızı Aypaşa Özhan evlendiler. Genç evlilere ömür boyu mutluluklar dileriz.

2-Fatma Türksoy hanım efendinin oğlu İbrahim Türksoy ile Hacı Mehmet Dursun Türkmen’in kızı Zehra Türkmen, Doğu Türkistan adetlerine uygun olarak yapılan bir Toy ile evlenmişlerdir Genç evlilere saadetler dileriz.

3-Dursun ve Patigül Süydünlü’nün bir kız çocukları dünyaya gelmiştir. Kendisine hayırlı uzun ömürler dileriz.

4- 20.11.1996 tarihinde genç kardeşlerimizden Mesut TÜRKMEN, Erkin ÖTÜKEN, İbrahim DOST, Kul Ahmet ABZAL ve Hakan NİLKALI vatanı görevlerini yapmak üzere asker ocağına gitmiştir. Kardeşlerimize hayırlı teskereler diliyoruz.

5-Yusuf ve Belkız ERGENEKON’un bir kız çocukları dünyaya gelmiş, Türkistan adetlerine uygun olarak yapılan Ad toyunda Nurefşan ismi konulmuştur Kendisine hayırlı uzun ömürler dileriz.

  • 1542 defa okundu.