ŞARKİ TÜRKİSTAN ALAKA UÇUR MERKEZİ LİNDWRUMSTR.99 80337 MÜNCHEN-GERMENY
 
15.ARALIK 1996 - Ana vatanımızda 2 ay zarfında cereyan eden Milli olaylar:

Bu yıl 8. ayın sonlarında Karaşehirde meydana gelen büyük silahlı ayaklanmadan sonra Kumul bölgesinde Çin içlerine Neft(petrol) taşımakta olan Tren konvoyuna yerleştirilen bombanın patlaması sonucu petrol tankları havaya uçurulmuştur. Beher tanker içerisinde 50 ton'dan fazla petrolün bulunduğu ve yüzlerce vagondan oluşan bu konvoyun faaliyetleri uzun bir süre durdurulmuştur. Bu olayla ilgili olarak sayısız Doğu Türkistanlı zanlı olarak tutuklanmıştır. Daha sonra Kumuldan Shingshishazhice ve Kumuldan Urimçiye uzanan her yüz metreye bir güvenlik noktalan oluşturmuşlardır. Yine bu son patlama olayından şüpheli olarak sadece Kumulun Yamansu köyünden 124 kişiyi tutuklamıştır. Bu patlama olayı saat 24.00 de gece yarısı Kumuldan 200 km uzaklıkta Shingshishanın 170 km yukarısında Yamansu diye adlandırılan bölgede meydana gelmiştir. Bu olaydan son derece şaşkına dönen hükümet erbaplarından Jang Yuma, Ablehet Abdirişit bölgeye gelerek büyük bir insan avı başlatmışlardır. Şu anda Doğu Türkistan'ın her tarafında önemli ölçüde patlama olayları ve vatan hainlerini cazalama hareketi sürmektedir.

Şu anda Kargalik nahiyesi kökyar petrol rafinerisine bir saldırı düzenlenmiş ve çıkan yangında 25 Çinli görevli ölmüştür. Bu olayı hükümet yetkilileri inceleyip bu rafineri de çalışan Uygur Türklerinden 13 kişiyi ve 36 yıl Çin hükümetine hizmet eden Ahmet YİMİT'i Taklemekandaki haydutlarla (mücahitlerle) işbirliği yaptıkları iddiası ile tutuklamışlardır. Daha sonra Uygur işçilerinden birçoğunu işten atmışlardır.

Bu yıl 9. ayın 20.günü Aksu vilayetinin Güney doğusuna yerleşen Aksu birinci devizye 14. meydan'dan 14 inek 40 baş koyun ve 40 çuval buğdayı Taklemakan'daki mücahitler gece silahlı baskın düzenleyip alıp gitmişlerdir. Bu sırada 6 Çinli öldürülmüş 4 Çinlide yaralanmıştır. Bu haberi alan Çin hükümet güçleri 4 helikopter ve dört çöl şartlarında kullanılan motorize araçlarla 6 gün süre ile arayıp bir kişi dahi bulamadan geri dönmüşlerdir. Bu gibi olaylar Doğu Türkistan’ın her tarafında cereyan etmektedir.

Şu anda Doğu Türkistan'daki vatanı komünist Çin güçlerinden kurtarma hareketi bir dakika dahi durmaksızın devam etmektedir. "Zulmün olduğu yerde karşılıkta vardır" deyip bu
olaylar Çin hükümetinin Halkımıza uygulamakta olduğu şiddetli zulümden ileri gelmektedir.
Misal verecek olursak Dünyada Çin'den başka Ülkelerde hapishanelerdeki mahpuslar hükümete Protestolar bildirip açlık ilan ettiklerinde onların istek ve arzuları yerine getirilmektedir. Oysaki Doğu Türkistan'daki tutuklular açlık grevine gitmek yada bir şekilde şartların düzeltilmesi için protesto gösterisinde bulunmak şöyle dursun Çin hükümeti siyasi tutuklulara işkence edip, dayak ve aç bırakma şeklinde öldürüp yok etme siyaseti izlemektedir.

Şimdi Aptunum Rayum Gungentin'in Hungyenchi hapishanesi, Enehentin hapishanesi, Yamagung, Liyodaran, Vujak, Renglık metal 1-2-3- Hapishanelerinde ve Ulanbay gibi birçok hapishanelerde ölen siyasi mahpusların sayısı bir hayli fazla bu yüzden ölenlerin isminin tamamını verebilmek mümkün değil. Şu anda Doğu Türkistan hapishanelerinde sessiz sedasız dayak ve işkence yüzünden ölen mahkumların cesedi de gizli şekilde çukurlara gömülüp, onların yakınları ziyarete geldiklerinde ise Anne babalarına kendi evlatlarının cesedini dahi göstermeden "Oğlun firar etti" diyerek geçiştirilmektedir.

  • 1387 defa okundu.