Abdulmecit Avşar 

Doğu Türkistan Davası'nın büyük mücahidi ve lideri İsa Yusuf Alptekin'in vefatının üzerinden yaklaşık bir yıl geçti. Doğu Türkistan Davası bir yılını öksüz geçirdi. Ama Doğu Türkistan Davası kesinlikle durmadı. Hatta daha da ileri gitti diyebiliriz. Lider, gittikten sonra yerine kendinden sonra daha başarılı olabilecek insanları yetiştirebilen kişi değil midir? İsa Yusuf Alptekin de gerçek bir lider olduğunu göstererek, gerisinde davası için gözünü dahi kırpmadan can verebilecek, gecesini gündüzüne katabilecek inançlı gençler bıraktı. İsa Bey'in ölümünün ardından Doğu Türkistan Davası'nda çok şeyler oldu. Şişirme haber olduğunu daha sonra öğrendiğimiz bir haberde, merhum büyüğümüzün Doğu Türkistan Davası'nı kardeşlerine değil, bir başka kişiye emanet ettiği yolundaki haber davanın gündemi oldu. Nereye gitsek bu konunun gerçek olup olmadığı yolundaki sorularla karşılaştık. Bunun gerçek olamayacağı yolunda telkinlerde bulunduk. Allah'a şükürler olsun ki, bir büyük gazetemizde çıkan haberin gerçekleri yansıtmadığını ilk ağızdan öğrenerek rahatladık.

İsa Bey, Doğu Türkistan Davası'nı inançlı gençler dururken niye başka birilerine emanet etsin ki! Bu olaylar unutulmaya başlayınca Çinliler Eminönü Belediyesi tarafından İsa Yusuf Alptekin'in adı verilen parkın isminin değiştirilmesi konusunda çok büyük uğraş verdiler Ancak, zalim Çinli'nin oyununa en güzel cevabı, parka sahip çıkarak ve parkın isminin değiştirilmesine izin vermeyerek Yüce Türk Milleti verdi. Daha sonra Kayseri'de, Konya'da ve Kahramanmaraş Afşin'de de parklara İsa Yusuf Alptekin ismi verilerek Doğu Türkistan'ın yanlız olmadığı mesajı verildi. Çin Büyükelçisi Wu Koming, bizzat Kayseri' ye gelerek parkın isminin değiştirilmesi konusunda baskı yapmak istedi. Başta Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Doç.Dr. Şükrü Karetepe ve Melikgazi Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki olmak üzere tüm Kayseri halkı Doğu Türkistan Davasına sahip çıkarak Büyükelçiye gereken cevabı verdi. İki Belediye Başkanı Çin Büyükelçisi'ni kabul etmeyerek, Kayseri Ticaret Odası Başkanı Yılmaz Büyüknalbant elçiyi kabul etmesine rağmen kabulde sergilediği tavırlarla   Doğu Türkistanlıların gönlünde taht kurdu.

İsa Bey'in evlatları Erkin ve Arslan Alptekin Beylerin babaları anısına vermiş oldukları yemekte Doğu Türkistanlıların özlediği tablo oluştu. Türkiye' de bulunan tüm teşkilatların temsilcileri, Avrupa ve Orta Asya'da yaşayan Doğu Türkistanlıların beraberce yemek yedikleri ve görüşme imkanı buldukları toplantı gerçekten mükemmel oldu. Ancak, yemek sonrası Doğu Türkistan Davası adına iyi şeyler gelişmedi. Bizleri üzen tek şey Doğu Türkistan Davası için her şeylerini ortaya koyacağına emin olduğumuz kardeşlerimizin birilerinin dolduruşuna gelerek, davanın geleceğim ipotek altına alacak bir düşüncenin peşinde olmalarıydı. Bu arkadaşlar, bilerek veya bilmeyerek davaya zarar veriyorlar. Bunu da birlik adına yapıyorlar. Biz, birlikten kesinlikle kaçmıyoruz. Ancak, bir şartla"Doğu Türkistan'ın tam bağımsızlığı konusunda taviz vermeyecek" bir mücadelede birlik olabiliriz. Doğu Türkistan Davası için uykusuz kalmayan, şehitler için gözyaşı dökmeyen, strateji belirlemeyen insanların birlik çağrısını komik buluyoruz.

  • 1479 defa okundu.