DOĞU TÜRKİSTAN 
KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ
BASIN BÜLTENİ

İstanbul Eminönü belediyesi tarafından 1995 yılında hizmete açılan Sultanahmet'teki "İSA YUSUF ALPTEKİN PARKI"nın isminden ve yine aynı yerde bulunan. "DOĞU TÜRKİSTAN ŞEHİDLERİ" adına dikilen Anıtın üzerindeki Ay yıldızlı AL ve GÖKBAYRAK' ların bir aradaki görünümünden paniğe kapılan bir buçuk milyar nüfusa sahip Kızıl Çin Hükümeti, Tarihe Büyük Türk Milletine mal olmuş bulunan GÖKBAYRAK’ın indirilmesi hususunda Türkiye'mizin Dış işleri Bakanlığına Nota verecek kadar ileri gitmişlerdir.

Kızıl Çin yetkililerinin böyle bir talepte bulunmasını normal karşılıyoruz. Çünkü 250 milyonluk Türk-İslam Birliğinin son halkasını oluşturacak olan Doğu Türkistan'ın ve onun davasının yürütülmesi yolundaki her adımın, Çin makamlarını rahatsız ettiği ve telaşa düşürdüğü bir gerçektir.

Asıl bizleri üzen nokta ise, dünyada lider Ülke olmaya namzet Türkiye'mizin Dışişleri Bakanlığının Çin makamlarının bu son derece haksız ve cüretkar talebinin hiç bir incelemeye tabi tutmaksızın derhal yerine getirmeye teşebbüs etmesidir. Bu durum ise, bu güne kadar yıllardır Çin zulmü altında yok olma tehlikesiyle karşı, karşı bulunan. Doğu Türkistan'ın Dünya kamuoyuna tanıtılması konusunda hiç bir kestirme yol arayışına girmeyen ve Doğu Türkistan'ın menfaatlerinden, kendilerine kucak açan Türkiye Cumhuriyeti'nin menfaatlerini üstün tutmuş olan. Doğu Türkistanlıları ve tüm Doğu Türkistan dostlarını derinden yaralamıştır. Aziz Türkiye'mizin etrafında Türk Milletinin geleceğini ilgilendiren çok daha önemli meseleler varken, Türkiye üzerinde oynan oyunlara her gün bir yenisi eklenirken, Türkiye Cumhuriyetinin kuruluşuna müteakip 2. Türk Cumhuriyeti olan 1933 de kurulan Doğu Türkistan Cumhuriyeti'nin GÖKBAYRAĞI ile uğraşılması anlaşılır gibi değildir.

B nedenle, Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri yetkililerine yıllardır Doğu Türkistanlıların kanlarını emmeye devam etmekte olan Kızıl Çin hükümetinin isteklerini bir kez daha gözden geçirmelerinin gerekliliğini hatırlatıyor, Türkiye'de yaşamakta olan Doğu Türkistanlılar olarak, artık dünyanın her hangi bir ülkesinde değil Türkiye Cumhuriyeti topraklarında yaşamakta olduğumuzu hissettirmelerini bekliyoruz.

  • 1523 defa okundu.