A.Mecit Avşar
Doğu Türkistan Davası büyük bir mücahidini kaybetti Bir asıra yakın ömrünün her anını 35 milyon Doğu Türkistanlının davasına adayan. Dünyanın çeşitli ülkelerinde davasını anlatan, ismini Doğu Türkistan ile özdeşleştiren Büyük Mücahid ve Devlet Adamı İsa Yusuf Alptekin Bey'i kaybetmek bütün Doğu Türkistanlıları ve Türk-İslam Alemini derinden yaralamıştır. 

Merhum Liderimizin davası için yaptıklarını anlatmaya satırlarımız yetmez. Bizim bu yazıdaki amacımız, İsa Yusuf Bey'i anlatmaktan çok bundan sonra ne yapılabilir? Konusunu tartışmaya açmaktır Doğu Türkistan Davası, İsa Bey'in ölümü ile çok önemli bir kilometre taşını kaybetmiştir, fakat asla bitmemiş ve bitmeyecektir. Çünkü Doğu Türkistan Davası o kadar mukaddes bir davadır ki, sadece bir kişinin şahsı ile sınırlı kalamaz Liderini kaybettikten sonra biten, kaybolan davalara da her halde dava denilmez! 

Doğu Türkistanlıların, İsa Yusuf Alptekin Bey'in arkasından ağıt yakmak yerine davasını iyi anlayarak. Doğu Türkistan'ın kurtuluşuna kadar mücadele etmek zorunlulukları vardır. 35 milyon Müslüman Türk her gün çeşitli zulümler ile yok edilmeye çalışırken, Müslümanların, hele, hele hür dünyada yaşayan Doğu Türkistanlıların sessiz ve hareketsiz kalması mümkün değildir Hiçbir Müslüman ahiret günü 35 milyon Müslüman'ın çektiği işkencelerin hesabını veremez. Hele Doğu Türkistanlılar hiç veremez. 

Doğu Türkistanlı Müslüman hem şanslı hem de şanssız insandır şanslıdır; Allah (C.C) Doğu Türkistanlıların önüne 35 milyon Müslüman için Cihad etme yolunu açmıştır. Şanssızdır; kıyamet günü 35 milyon Müslüman Türk'ün kurtuluşu için ne yaptığı konusunda hesaba çekilecektir. Allah'ın emir ve yasaklarına uyarak, Doğu Türkistan Davası'na sahip çıkan Doğu
Türkistanlılara ne mutlu! Doğu Türkistan Davası için koşturan, gecesini gündüzüne katarak çalışan insanlar. Muhammed İkbal gibi, Efendimiz (SAV)' e akıttıkları terlerine hediye olarak götürebilirler. 

Ya çalışmayan! Sıcak döşeğinde yatarak, Doğu Türkistan Davası konusunda hiç bir çabası olmayanlar ne yapacaklar? Doğu Türkistan'da Şehit edilen, zulüm gören insanlar konusunda hesaba çekilmeyeceklerini ve böylece Cennet'e gireceklerini mi sanıyorlar? Heyhat; böyle düşünceler ile yaşayan Doğu Türkistanlı varsa boşuna yaşıyor demektir. Başta Doğu Türkistanlılar olmak üzere bütün Müslümanların Doğu Türkistan konusunda duyarlı olmaları gereklidir Çünkü hiçbir Müslüman Doğu Türkistan'da yaşananların vebalı altından kalkamaz. İsa Yusuf Bey, yıllarca Doğu Türkistan Davası'nı dünyaya anlatarak, görevini yapmanın huzuru içerisinde hayata gözlerini yummuştur. Ardında kalanlar da Doğu Türkistan'da bir tek emperyalist cinli kalmayana kadar mücadele etmeli ve Gök Bayrağı Doğu Türkistan semalarına dikmelidir.

Gün, Doğu Türkistan Davası'na bütün Doğu Türkistanlıların sahip çıkma günüdür. Bu dava tek kişinin kaldıracağı bir dava olmaktan çoktan çıkmış ve bütün Doğu Türkistanlıların tek yürek halinde omuz vermeleri gereken bir dava haline gelmiştir İsa Yusuf Bey'den sonra yerine kimin geleceği konusunda tartışmaya bizce hiç gerek yok. Artık şahısların değil, teşkilatların devri başlamıştır. Doğu Türkistan Davası'na en iyi şekilde sahip çıkan teşkilat İsa Bey'in yerini mutlaka dolduracaktır. Ayrıca burada, liderlik meselesi de pek fazla önemli değil! Lider süreç içerisinde çalışmaları ile kendisim ortaya koyacaktır Lafla, kimse lider olamaz. Ne diyor Zıya Paşa9" Ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz." Bütün Türk ve İslam Alemi'nin başı sağolsun

  • 1466 defa okundu.