BUYUK BİRLİK PARTİSİNDEN DERNEĞİMİZE ZİYARET

27.02.2010 tarihinde Büyük Birlik Partisi Kayseri İl teşkilatları olarak derneğimize Taziye ziyaretinde bulundular. Doğu Türkistan davasına büyük hizmet veren ve yıllarını Türk silahlı Kuvvetlerinin çeşitli kademelerinde başarılı bir asker ve komutan olarak tamamlayan devletin bazı kademelerinde de görev yapan yine emekli olduktan sonra boş durmayarak kendisini Doğu Türkistan davasına adayarak Doğu Türkistan vakfında 20 yıl gibi bir süre Doğu Türkistan davasına hizmet eden Doğu Türkistan vakfı Başkanı Em.Tuğ. M.Rıza BEKİN paşanın vefatı münasebeti ile Büyük Birlik Partisi Kayseri il Başkanı Sayın Gülbey İBİŞ. Kocasinan ve Melikgazi ilçe başkanlarından oluşan bir heyet ve Büyük Birlik Partisi gençlik kollarından kalabalık bir gurupla derneğimize taziye ziyaretine geldiler. Kuranı Kerim okunarak dua edildikten sonra baş sağlığı dileklerinde bulunan Büyük Birlik Partisi İl Başkanı sayın İBİŞ davanız davamızdır,aramızdan ayrılan rahmetlinin acısı acımızdır diyerek duygularını ifade etti. Sıcak ve samimi bir ortamda geçen ziyarette Doğu Türkistan'ın bugünkü durumu hakkında da ziyaretçilere geniş bilgi verildi.

 

DÜNYA UYGUR KURULTAYI TOPLANTISI SONA ERDİ

07.03.2010, 26 Şubat 2010'da Almanya'nın Münih kentinde yapılan Dünya Uygur Kurultayı'nın genişletilmiş daimi komite toplantısı 02 Mart 2010'da sona erdi. Doğu Türkistan'da 05 Temmuz 2009'da meydana gelen Urumçi olaylarından sonra zaman zaman Kurultay daimi üyeleri tele Konferans sistemi ile istişare toplantıları, yapmış olsa da bu yapılan toplantı ile 5 Temmuz olaylarından sonra aradan geçen sekiz ay gibi süre zarfında Doğu Türkistan'daki ve uluslar arasındaki durumunu değerlendirmek amacı ile Dünya Uygur Kurultayı'na üye teşkilatlarının başkanları ve Dünya Uygur Kurultayı daimi komite üyeleri 26 Şubat 2010 da Almanya'nın Münih kentinde bir araya geldi.

 

MEHMET RIZA BEKİN PAŞAYI ANDIK

07.03.2010, 17 Şubat 2010 da aramızdan ayrılan M.Rıza BEKİN paşayı andık. Kısa süre önce aramızdan ayrılan yıllarını Doğu Türkistan davasına adayan Doğu Türkistan davasının tanıtılmasında birçok alanda hizmetleri olan değerli büyüğümüz Doğu Türkistan vakfı başkanı Dünya Uygur Kurultayı onursal başkanı M.Rıza Bekin paşa okunan Kuran'ı Kerim Hatimleri yapılan dualar ile anıldı

Kayseri'de yaşamakta olan hemşerilerimiz ve Türkistan Kuran Kursu öğrencilerinin yapmış oldukları Kuran'ı Kerim hatmi ve duası Rahmetli M.Rıza Bekin Paşanın ruhuna tevdii edildi.M.Rıza paşayı Doğu Türkistan ve Uygur halkı hiçbir zaman unutmayacak daima kalplerinde yaşatacaklardır.

 

DEVELİLER KÜLTÜR DERNEĞİNDE DOĞU TÜRKİSTAN

.03.2010, Kayseri'deki sivil toplum örgütlerinden Develiler Kültür ve Dayanışma derneğinin organize ettiği Atayurt Doğu Türkistan'ın günümüzdeki durumu konulu bir toplantı düzenlendi. Toplantıya davet edilen Dünya Uygur Kurultayı Başkan yardımcısı ve Derneğimiz genel başkanı sayın Seyit Tümtürk konuşmacı olarak katıldı.

Geçmişten günümüze Doğu Türkistan ve 5 Temmuz Urumçi olaylarını konu alan toplantıya halkımızın ilgisi yoğun oldu. Develiler Kültür ve dayanışma derneği başkanı sayın Ziya Çolak beyin konuşması ardından kürsüye davet edilen Dünya Uygur Kurultayı başkan yardımcısı sayın Seyit Tümtürk, Çin tarafından işgale uğradığı tarihten günümüze kadar Doğu Türkistan'ın mazlum halkının insanlık dışı zulüm ve baskılara maruz kaldığını bir millet olarak yok edilmeyle karşı karşıya kaldığını dünyanın bir çok coğrafyasında özellikle Müslüman toplumun zulme uğradığı şiddete maruz kaldığını ama buna dünya ve dünya milletlerinin özellikle İslam dünyasının sessiz kaldığını ifade etti. Daha henüz 5 Temmuz olayları hafızalardan silinmedi ama orada kıyımlar idamlar baskı şiddet zulüm halen devam etmekte masum halk birer birer ortadan kaybolmakta ve akıbetleri nedir bilinmemektedir dedi.

 

DÜNYA UYGUR KURULTAYI HEYETİ TBMM’DE

20.03.2010, 16.03.2010 Günü Dünya Uygur Kurultayı heyeti Türkiye Büyük Millet Meclisini ziyaret etti. Dünya Uygur Kurultayı Başkan Yardımcısı ve Doğu Türkistan Kültür ve Dayanışma Derneği Genel Başkanı Sayın Seyit Tümtürk ve Derneğimiz Ankara Şube Başkanı Sayın Hayrullah Efendigil, Hakan Işık'tan oluşan heyet TBMM'yi ziyaret etti.

Dünya Uygur Kurultayı Heyetinin TBMM ziyareti esnasında iktidardaki Adalet ve Kalkınma Partisi milletvekillerinden İzmir milletvekili Sayın Mehmet Tekelioğlu, Ankara milletvekili Sayın Burhan Kayatürk, Kahramanmaraş milletvekili Sayın Avni Doğan, Milliyetçi Hareket Partisinden Yozgat milletvekili Sayın Mehmet Ekici ve İzmir milletvekili Sayın Şenol Bal'ı mecliste ayrı ayrı ziyaret ederek Doğu Türkistan'da günümüzde yaşanmakta olan son olaylar hakkında bilgilendirdiler.

 

TÜRK DÜNYASI VE DOĞU TÜRKİSTAN’DA NEVRUZ

22.03.2010, 2010 Orta Asya'dan Balkanlardaki uluslara kadar çok geniş bir bölgede yerel renk ve inançlarla kutlanan Nevruz, Her ulusun kendi kültür değerleriyle özdeşleştirip sembolleştirdiği, özü itibariyle baharın gelişinin kutlandığı coşkuyla karşılandığı bir gündür. Yaşadığı geniş coğrafyada doğa ve çevrenin uyanışının kutlandığı Nevruz Bayramı'nın Anadolu'da ve Türk kültürünün yayıldığı bölgelerde de son derece köklü ve zengin bir geçmişi vardır. Nev (yeni) ve Ruz (gün) kelimelerinin birleşmesinden meydana gelen ve YENİGÜN anlamını taşıyan Nevruz, kuzey yarımkürede başta Türkler olmak üzere bir çok halk ve toplu¬luk tarafından yılbaşı olarak kutlanır.

Gece ile gündüzün eşitlendiği 21 Mart'ta güneş göçmen kuşlar gibi kuzey yarımküreye yönelir. 21 Mart ile birlikte havalar ısınmaya, karlar erimeye, ağaçlar çiçeklenmeye, toprak yeşermeye, göçmen kuşlar yuvalarına dönmeye başlar.Bu nedenle 21 Mart bütün varlıklar için uyanış, diriliş ve yaradılış günü olarak kabul edilerek, Nevruz/YENİGÜN bayramı adıyla kutlanır. Ama bugünkü yaşadığımız şu günlerde Çin işgalindeki Doğu Türkistan'daki Uygur halkı bu Nevruz bayramını istediği gibi kutlamaktan yoksun..Çin esaretinden kaçarak dünya coğrafyasına dağılan Doğu Türkistanlı Uygur halkı bulundukları ülkelerde örf adet gelenek haline gelen bu bayramı kutlamaya çalışmaktadır.

 

GOKSUN'DA DOĞU TÜRKİSTAN KONFERANSI YAPILDI

23.03.2010 Tarihinde Kahramanmaraş ilimizin şirin ilçesi Göksün da Doğu Türkistan konferansı yapıldı. Doğu Türkistan Kültür ve Dayanışma Derneğinin yayın organı olan GOKBAYRAK dergisinin Kahramanmaraş temsilcisi

sayın Alparslan Kenger'in özverili çalışmaları ve organizesi ile GÖKSÜN ilçesinde belediye terminal düğün salonunda Çin İşgalindeki Doğu Türkistan konulu konferans yapıldı.Bu konferansa konuşmacı olarak davet edilen Dünya Uygur Kurultayı başkan yardımcısı ve Doğu Türkistan kültür ve dayanışma derneği genel başkanı sayın Seyit Tümtürk ve GOKBAYRAK dergisi editörü ve genel sekreter yardımcısı sayın Dursun Süydünlü katıldı.Dünya Uygur Kurultayı başkan yardımcısı sayın Seyit Tümtürk ve beraberindeki heyet ile ilk olarak Göksün Kaymakamlığını ve belediye başkanlığına ayrı ayrı nezaket ziyaretinde bulundular.

 

KAYSERİ KAPLANLARI DERNEĞİMİZİ ZİYARET ETTİ

22.03.2010 Günü kendilerini Kar Kaplanları olarak adlandıran 1980 yılında bir dernek çatısı altında toplanan gönüllü "Doğa ve Çevre Dostları Derneği" yönetim kurulu ve üyelerinden oluşan kalabalık bir heyet ile derneğimize nezaket ziyaretinde bulundular.

Sağlık için sporu bilimsel yapın sloganı ile yola çıkarak bugün Kayseri'de saygın bir sivil toplum örgütü haline gelen derneğin amaçları yalnızca doğa ve çevre olmamakla bunun dışında çeşitli toplumsal faaliyetlerde bulunmaktadır. Daha önceki yıllarda da derneğimizi ziyaret eden Kar Kaplanları 5 Temmuz 2009 da Doğu Türkistan'da Urumçi'de yaşanan olaylardan sonra ve günümüzde Doğu Türkistan'daki son durum hakkında bilgi almak bundan sonraki günlerde de kendilerinin Doğu Türkistan davasına neler yapabileceklerini

Doğu Türkistanlıların bu haklı davalarını her zaman her alanda destekleyeceklerini ifade eden Doğa ve Çevre Dostları derneği yöneticileri, Doğu Türkistan kültür ve dayanışma derneğine yapmış oldukları bu ziyaretin anısına dernek flaması hediye ettiler

 

BASIN VE MEDYADAKİ DOGUTURKİSTAN

20-21.03.2010'da İstanbul'da IHH'nın organize ettiği "HÜR DOĞU TÜRKİSTAN SEMPOZYUMU" ülkemizde olduğu kadar uluslar arasında da yankı buldu.

Hür Doğu Türkistan Sempozyumunun Türkiye'de ve uluslar arasında yankı bulması sempozyumun uluslararası nitelikte olmasından kaynaklanmaktadır. Çoğu zamanlarda Doğu Türkistan davası sivil toplum örgütlerinin veya üniversitelerimizin hazırlamış oldukları toplantıları ile gündeme getirilmeye çalışılsa da uluslar arası nitelikte olmamakla birlikte ancak ülkemiz sınırlarını aşamamaktaydı. İHH'nın organize ettiği bu sempozyuma davet edilen birçok yabancı davetlilerin sunumları sempozyuma ayrı bir renk kattı. Sempozyumdan sonra TRT Türk, Kanal7 ve Ülke TV'nin sorularını yanıtlayan Dünya Uygur Kurultayı başkan yardımcısı ve Doğu Türkistan kültür ve dayanışma derneği genel başkanı sayın Seyit Tümtürk sorulan soruları yanıtladıktan sonra çok büyük toplantılar yapılabilir, ama bu yapılan toplantıların konferansların yapıldığı alan dışına çıkmasında kamuoyunun paylaşmasında daha geniş kitlelerin duymasında medyamızın siz değerli üyeleri aracılığında olmaktadır. Bu vesile ile tüm medyamıza bir kez daha teşekkür ederim dedi.

 

1.ULUSLAR ARASI "MUHSİN YAZICIOGLU"SEMPOZYUMU

Şehit Muhsin Yazıcıoğlu Anma Haftası Etkinlikleri çerçevesinde 1. Uluslararası Muhsin Yazıcıoğlu Sempozyumu 27 Mart 2010 günü İstanbul'da Üsküdar Bağlarbaşı Kültür Merkezinde yapıldı. Muhsin Yazıcıoğlu'nu anma haftasının ilk etkinliği Ankara'da Tacettin Veli Dergâhında 25 Mart'ta başlamış 26 Mart 2010 yine Sultan Ahmet camisinde hatim ve Mevlit şerif okutulmuştur. Sempozyuma davet edilen Dünya Uygur Kurultayı başkan yardımcısı ve Doğu Türkistan Kültür ve Dayanışma Derneği genel başkanı sayın Seyit Tümtürk, Adalet ve Kalkınma partisi İstanbul il başkanı sayın Aziz Babuşçu, sayın Prof. Dr. Nevzat Yalçıntaş, Ehlibeyt vakfı başkanı sayın Fermani Altun, Azerbaycan'dan sayın Doç. Dr. Hanım Halilova katıldı. Üsküdar Bağlarbaşı Kültür Merkezi'nde dün düzenlenen bir törenle yad edildi. Kuran-ı Kerim okunmasının ardından Yazıcıoğlu için bir dakikalık saygı duruşu ile başlayan sempozyumda konuşan BBP Genel Başkanı Yalçın Topçu, Yazıcıoğlu'nun hayatını ülküsüne, ülküsünü de Müslüman Türk dünyasına adadığını belirtti, Genç kuşakların dürüst bir siyasetçi olarak Yazıcıoğlu'nu örnek alması gerektiğini ifade eden Topçu, "Onun önüne dünyayı koysalar, doğruluktan ayrılmayacak bir karaktere sahipti. Onun adına düzenlenen bu sempozyumla onun devlet adamlığını genç kuşaklara referans olarak bırakmanın yolunu açmış bulunuyoruz' dedi. Yalçın Topçu, hayatının bir kısmını zindanlarda geçiren Yazıcıoğlu'nun bütün zorluklara rağmen 'canım' demediğini her zaman 'cananım' dediğini belirterek, bunun onun memleket ve vatan sevgisinden kaynaklandığını söyledi. Topçu, vefatında bile yüzlerce insanın Ankara'da bir araya gelmesinin ona olan sevgiden kaynaklandığını ifade etti.

Dünya Uygur Kurultayı başkanı Seyit Tümtürk'de konuşmasında Rahmetli Yazıcıoğlu tabiri caizse "sözde değil özde" bir kişiliğe sahip insandı, Rahmetli Muhsin Yazıcıoğlu Türk İslam sevdalısı aynı zamanda Doğu Türkistan sevdalısıydı. Her fırsatta ikili görüşmelerimizde ilk sorduğu Doğu Türkistan'daki son gelişmeler nedir? Sorusunu sorardı, 2000 yılında Çin devlet başkanına liyakat madalyası verilirken açıkça hükümete şunu sormuştu. Bu liyakat madalyası niçin veriliyor? Doğu Türkistan'da daha çok zulmedin diye mi veriliyor? Onların haklarını hukuklarını tamamen yok edin diye mi veriliyor? diye sormuştu. Çoğu kez Doğu Türkistan'dan kaçarak gelmiş kardeşlerimizin karşılaştıkları sorunlarını sıkıntılarını rahmetlinin girişimleri ile aşmıştık. Son olarak TBMM'ye soru önergesi vererek Dünya Uygur Kurultayı başkanı sayın Rabiye Kadir hanım ve yine bu teşkilatın genel sekreteri sayın Dolkun İsa'nın Türkiye'ye neden girişlerine izin verilmiyor diye dışişleri bakanlığına soru önergesi vermişti. Evet merhumun aramızdan ayrılışı Türk ve İslam alemine büyük kayıptır, ama Muhsin Yazıcıoğlu gibi bir siyaset adamının aramızdan ayrılmış olması Doğu Türkistan davasının en büyük destekçisini kaybettiği anlamıdır diye sözlerini tamamladı.

Yazıcıoğlu'nu anma sempozyumuna katılan AK Parti İstanbul İl Başkanı Aziz Babuşçu, Yazıcıoğlu'nun hayatı boyunca sevgi, saygı ve muhabbeti muhafaza ederek siyaset yaptığını söyledi. Muhsin Yazıcıoğlu adına düzenlenen sempozyuma katılan Prof. Dr. Nevzat Yalçıntaş, Yazıcıoğlu'nun vefatıyla Türk siyasetinin önemli bir liderini kaybettiğini söyledi.

 

DOĞU TÜRKİSTAN TEŞKİLATLARINDAN İHH'YA ZİYARET

20-21.03.2010 Tarihlerinde İstanbul'da İHH tarafından organize edilen uluslararası düzeydeki HÜR DOĞU TÜRKİSTAN SEMPOZYUMU'nu düzenleyerek Çin işgali altındaki mazlum Doğu Türkistan'ın sesinin duyulmasını uluslar arası platforma taşıma gayreti gösteren İHH'ya teşekkür ziyareti gerçekleştirildi.

Bu organizasyonu aylar öncesinden öz verili çalışmalarıyla gerek yurt içi gerekse yurtdışında bulunan ve Doğu Türkistan konusunda uzman kişiler kurum ve kuruluşlar ile bire bir diyalogla hazırlanan bu sempozyurm'dan sonra bu toplantıda emeği geçen İHH yönetimine ve çalışanlarına Türkiye'de ve dünyanın diğer coğrafyalarında yaşayan Doğu Türkistanlılar adına, Dünya Uygur Kurultayı başkan yardımcısı aynı zamanda Doğu Türkistan Kültür ve Dayanışma Derneği Genel Başkanı sayın Seyit Tümtürk başkanlığındaki heyet ile yine İstanbul'da faaliyet gösteren Doğu Türkistan vakfı başkanı sayın Hamit Göktürk ve yönetimi, Doğu Türkistan Maarif ve Kültür derneği başkanı sayın Hidayet Oğuzhan, Doğu Türkistan Gençlik ve Kültür derneği başkanı sayın Tebet Yücetürk yönetim kurulu üyelerinden oluşan kalabalık bir heyet halinde İHH Başkanlığına teşekkür ziyaretinde bulundular.

 

2 DOĞU 2 BATI PROGRAMINDA DOĞU TÜRKİSTAN

Ulusal televizyon kanallarından TV5 de Yavuz Selim Kurt'un hazırlayıp sunduğu 2 Doğu 2 Batı Programı ile Doğu Türkistan davası bir kez daha masaya yatırıldı. Programa

konuk olarak Mazlumdur genel başkanı sayın Ahmet Faruk Unsal, Dünya Uygur Kurultayı başkan yardımcısı ve Doğu Türkistan kültür ve dayanışma derneği genel başkanı sayın Seyit Tümtürk, Ankara üniversitesi Çağdaş Türk lehçeleri Edebiyatı bölümü öğretim üyesi sayın Erkin Emet, Uluslar arası ilişkiler ve stratejik araştırma merkezinden Dr. Erkin Ekrem'in katıldığı 2 Doğu 2 Batı programında Doğu Türkistan konusu alanında uzman konuklarla masaya yatırıldı.

Çin'in Doğu Türkistan'ı işgalinden zamanımıza kadar aradan geçen 61 yıllık süreden bu yana Doğu Türkistan'da uygulanan insanlık dışı insan hakları ihlallerinden Doğu Türkistan'da yaşayan halkı canlarından bezdirme noktasına kadar yapılan baskı ve zulüm,karşısında dünya ve dünya milletlerinin sessiz kalışını son yaşanan 5 Temmuz Urumçi olayları ve bu olaylardan sonra Çin'in bu gibi olayları bir daha yaşamamak için Uygur halkına gözdağı vermek halkı sindirmek için uyguladığı baskıcı ve zulüm politikalarına yenilerini ekleyerek devam ettirdiğinin dünya seyirci kaldıkça bundan cesaret bulan Çin yönetiminin Doğu Türkistan halkını yok etmeye asimile etmeye devam edeceğinin altı çizilerek anlatıldı.

 

MUHSİN YAZICIOĞLU ÖLÜMÜNÜN 1. YILDÖNÜMÜNDE KAYSERİ'DE GÖKBAYRAK'LA ANILDI

08.04.2010MuhsinYazıcıoğlu Kahramanmaraş'ta geçirdiği helikopter kazasında yaşamını yitiren Büyük Birlik Partisi'nin (BBP) kurucu Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu, ölümünün 1. yıldönümünde Kayseri'de anıldı. BBP Kayseri İl Başkanlığı tarafından Kadir Has Kongre Merkezi'nde düzenlenen programa, Muhsin Yazıcıoğlu'nun ağabeyi Yusuf Yazıcıoğlu, Kayseri Ticaret Odası Başkanı Hasan Ali Kilci, Sivas Belediye Başkanı Doğan Ürgüp, Sivas'ın ilçe, belde ve belediye başkanları ile partililer katıldı.

Doğu Türkistan Kültür ve Dayanışma Derneği yönetim kurulu bu gecede hazır bulundu. Kur'an-ı Kerim okundu ve dua edildi. Grup Devran ve halk ozanlarının söyledikleri eserlerin ardından sema gösterisi yapıldı. Büyük Birlik Partisi başkanı sayın Yaşar Topçu Kayseri halkına teşekkür ederek kısa bir konuşma yaptı.

 

ÇİN BÜYÜKELÇİLİĞİNE SİYAH ÇELENK

08.04.2010 Doğu Türkistan Kültür ve Dayanışma Derneği üyesi bir grup 20 yıl önce Doğu Türkistan'ın Barın kasabasında yaşanan olayların yıl dönümü dolayısıyla Çin'i protesto ederek Büyükelçilik önüne siyah çelenk bıraktı. Ellerinde bayraklarla Çin Büyükelçiliği yakınlarındaki Gölgeli ve Horasan sokağın kesiştiği köşede toplanan Doğu Türkistan Kültür ve Dayanışma Derneği üyeleri, "Gök bayrak ellerde mücadele her yerde" ve "Yaşasın bağımsız Doğu Türkistan" şeklinde sloganlar attılar.

 

ATILIM ÜNİVERSİTESİNDE DOĞU TÜRKİSTAN ANLATILDI

08.04.2010 Atılım Üniversitesi Siya-sal bilgiler Fakültesi Türk Tarih platformu öğrencileri tarafından organize edilen panel ile dünden bugüne Doğu Türkistan ve 5 Temmuz olayları anlatıldı. Platform başkanı Mehmet Hakan Kargılı ve ekibinin özverili çalışmaları ile hazırlanan bu paneli Atılım Üniversitesi tarih bölümü öğretim üyesi sayın Yrd. Doç. Dr. Reşat Öztürk yaptı. 06.04.2010 Atılım Üniversitesi konferans salonunda yapılan bu panele konuşmacı olarak Ankara Üniversitesi dil tarih coğrafya fakültesi öğretim üyesi sayın Yrd. Doç. Dr. Erkin Emet ve Doğu Türkistan kültür ve dayanışma derneği Ankara şube başkanı Sayın Hayrullah Efendigil katıldı.

Panelin açılış konuşmasını yapan ve yöneten Sayın Yrd. Doç. Dr. Reşat Öztürk sözlerine başlarken Doğu Türkistan denince aklımıza ne geliyor sorusu ile başladı. Belki birçoklarımızın nerede dahi olduğunu bilmediğimiz belki birçoğumuzun Doğu Türkistan kelimesini duyduklarında şaşırdıkları bir coğrafyadır. Doğu Türkistan... Bizlerin sizlerin burada bulunan herkesin atalarımızın geldiği topraklardır, Doğu Türkistan işte bugün burada bulunmamızın amacı bu toprakları tanımak bugün bu topraklarda neler oluyor neler yaşanıyor bunu da konunun uzmanları anlatsın sizlere diyerek sözü Doğu Türkistan kültür ve dayanışma derneği Ankara şube başkanı sayın Hayrullah Efendigil'e verdi.

Hayrullah Efendigil Doğu Türkistan'ın 1949 yılında Çin tarafından resmen işgal edildiği günden günümüze kadar neler oldu? Bugün neler olmaktadır? Uygur halkı neler ile karşı karşıyadır bu konularda sunum yaptı.Panelde daha sonra söz verilen Ankara üniversitesi dil tarih coğrafya fakültesi öğretim üyesi sayın Yrd. Doç. Dr. Erkin Emet Çin işgalindeki Doğu Türkistan'ın işgal edilmesi işgalden sonraki süreçte Uygur halkı mücadelesi ve bu mücadeleler sonrası gelişen olaylar son olarak yaşanan 5 Temmuz Urumçi olayları bu olayları hazırlayan etkenler üzerinde durarak Çin'in bugün Doğu Türkistan ve Uygur halkına uyguladığı zulüm baskı ve işkenceler ve halkı bezdirme ve sindirme politikası ile asimile etmeye yöneliktir.Çin'in uyguladığı insan hakları ihlallerine de dünya ülkeleri seyirci kalmaktadır dedi.

Panelden sonra tarih platformu tarafından konuk panelistlere plaket verildi.

 

ANKARA ŞUBEMİZDE HALKA AÇIK TOPLANTILAR BAŞLADI

.04.2010 Doğu Türkistan Kültür ve dayanışma derneği Ankara şubesi bundan böyle on beş günde bir dernek toplantı salonunda halka açık olarak akademik ve bilimsel alanda Doğu Türkistan'ı tanıtıcı toplantılar düzenleyecektir.

Bu toplantıların ilki geçen hafta konuşmacı olarak Stratejik Araştırmalar Enstitüsünden Orta Asya uzmanı sayın Dr. Erkin Ekrem'in sunumu ile başladı. Toplantıya Doğu Türkistan davasına ilgi duyan üniversite öğretim üyeleri, öğrenciler ve halk katıldı. Kendisi de Doğu Türkistanlı olan sayın Dr. Erkin Ekrem Doğu Türkistan'ın bugün Çin'in işgalindeki durumu ve bu coğrafyanın Çin için ne kadar önem taşıdığının altını çizerek Doğu Türkistan topraklarının yeraltı ve yerüstü zenginlikleri diğer taraftan Çin'in dış dünyaya ve özellikle Orta Asya'ya açılan kapısı konumundaki Doğu Türkistan'ı işgal etmesi de Çin'in yayılmacı politikalarının başında gelmektedir.

Böyle stratejik öneme sahip bir coğrafyayı elden bırakmamak için bugün Doğu Türkistan halkını ezmekte eşi benzeri görülmemiş işkenceler baskılar zulümler ile halkı canından bezdirmek kendi vatanlarında yaşam hakkını ellerinden alarak mecburi kaçışlara zorlamaktadır. Öz vatanlarını terk etme mecburiyetinde bırakılan Uygur halkının elinden alınan Doğu Türkistan topraklarına teşvikle Çinli göçmenler getirilmek suretiyle Uygur halkı kendi topraklarında azınlık durumuna düşürülmüştür dedi.

Her onbeş günde bir düzenlenecek toplantı Cumartesi günleri saat 14.00'de başlayarak saat 17.00 kadar devam edecektir. Yapılacak bu toplantılara her hafta değişik bir konuşmacı sunum yapacaktır. İlgilenen değerli halkımızın bilgisine sunarız.

 

GENEL BAŞKAN SEYITTUMTURKABD'YE GİTTİ

15.04.2010 Dünya Uygur Kurultayı başkan yardımcısı, Doğu Türkistan Kültür ve Dayanışma derneği genel başkanı Sayın Seyit Tümtürk altı günlük bir ziyaret için ABD'nin başkenti VVashington'a gitti. 06.04.2010'da başlayan ve altı gün sürecek ziyaret kapsamında VVashington'da bulunan Dünya Uygur Kurultayı Genel başkanı sayın Rabiye Kadir Hanım başta olmak üzere Kurultay başkan yardımcıları, Kurultay denetleme kurulu başkanı, kurultay içişleri ve propaganda yürütme kurulu başkanları ile bir araya gelerek istişare toplantıları yapacak.

Bu ziyaret esnasında Dünya Uygur Kurultayı genel başkanı sayın Rabiye Kadir hanım başkanlığındaki heyet ile bazı senato üyeleri ve sivil toplum örgütleri insan hakları örgütleri de ziyaret edilecek. Sayın Seyit Tümtürk'ün ABD'ye yaptığı bu ziyaret kapsamında bazı önemli konuları Dünya Uygur Kurultayı genel başkanı ve başkan yardımcıları ile görüşmesi bekleniyor.

 

ABD ZİYARETİNİ TAMAMLAYAN SEYİT TÜMTÜRK YURDA DÖNDÜ

16.04.2010 Amerika Birleşik Devletlerine yapmış olduğu altı günlük ziyaretini tamamlayan Dünya Uygur Kurultayı başkan yardımcısı sayın Seyit Tümtürk Türkiye'ye döndü. 5 Temmuz 2009 da Doğu Türkistan'da yaşanan kanlı 5 Temmuz Urumçi olaylarının yaşandığı günlere sayılı günler kala Dünya Uygur Kurultayı'nın genel başkanı sayın Rabiye Kadir hanım ile başkan yardımcıları ve istişare komite başkanlarıyla yaklaşan 5 Temmuz'un yıl dönümünde dünya kamuoyunun gündemine nasıl getireceklerinin tarihe kanlı 5 Temmuz olarak geçen bugünü nasıl anacaklarının fikir alışverişinde bulunan Dünya Uygur Kurultayı üst düzey yönetimi yaptığı toplantılar ile kanlı 5 Temmuz Urumçi olaylarını Dünya Uygur Kurultayı'na üye teşkilatlarımız Dünya kamuoyuna ellerinden geldiğince bulundukları ülkelerde demokratik çerçevelerde protesto gösterisi ve toplantılar ile dünya gündemine taşımayı ve bugünü zihinlerde tutmayı kararlaştırmıştır.

 

KATIL WANG LECHUEN GÖREVDEN ALINDI

26.04.2010 Doğu Türkistan'daki Çinli genel vali Uygur kanlı katili Wang Lechuen Pekin yönetimi tarafından görevden alındı. 16 yıldır Doğu Türkistan'da genel vali olarak görev yapan ve binlerce masum Doğu Türkistanlı Uygur'un katledilmesi emrini veren katil görevden alınarak yerine bir yeni katil atandı.

Demek ki merkezi Pekin Hükümeti Wang Lechuen Doğu Türkistan'daki yaptığı icraatları yetersiz bulmuş olmasından dolayı görevden aldı. Yerine bir başka katil Jang Sungyang'ı atadı. Önümüzdeki 1 Mayıs gününde Şanghay'da açılacak olan EXPO 2010 Dünya Fuarının açılışından önce fuarın güvenliği Şanghay'dan önce Doğu Türkistan'da alınarak yüzlerce masum Uygur tutuklanarak gözaltına alındı.

Yaklaşan 5Temmuz'un birinci yıldönümü dolayısı ile diaspora'daki Doğu Türkistanlıların yapacakları anma toplantılarından dahi korkan bunun içinde büyük çapta güvenlik önlemleri alarak mevcut güvenlik güçlerini takviye ederek Doğu Türkistan'da adeta terör estirmektedir.

Wang Lechuen'nun yerine atanan Jang Sungyan kariyerini korumak amacı ile Doğu Türkistan'da uygulanan şiddet ve baskı politikasını daha da arttırarak şiddete şiddet katarak görevini yapacaktır.

 

 

ANKARA ŞUBEMİZDEKİ SERİ TOPLANTININ BU HAFTA KONUĞU ESER SAKA

27.04.2010 Babasının küçük yaşta ayrıldığı ve bir daha geri dönemeden hayata gözlerini yumduğu memleketi Doğu Türkistan'ı "babasının gözünden" fotoğraflayan Eser Saka, "Düşten Gerçeğe" yaptığı seyahati, başkentli Doğu Türkistan sevenleri ile paylaştı. Baba yurdu Doğu Türkistan'a yaptığı gezide çekmiş olduğu resimleri Ankara sanat galerisinde ser-

gileyerek bugün Çin işgalindeki Doğu Türkistan gerçeğini gözler önüne serdi.

Ankara şubemizin düzenli olarak yaptığı seri toplantıların bu hafta konuğu Doğu Türkistan asıllı Fotoğraf sanatçısı sayın Eser Saka hanım oldu. Sayın Eser Saka şube başkanımız sayın Hayrullah Efendigil'in Doğu Türkistan hatıralarını anlatma teklifini kabul eden Eser hanım şubemizin toplantı salonunu dolduran kalabalık davetlilere Doğu Türkistan hatıralarını anlattı. Eser Saka'nın "Düş'ten Gerçeğe Yolculuk: Doğu Türkistan" adlı fotoğraf sergisi açan sayın Eser Saka Sergisindeki fotoğraflara yansıyan hüzün, umut ve özlemin nedenlerini anlattı. Sayın Saka, babasının Doğu Türkistanlı olduğunu ama memleketinden küçük yaşta ayrıldığı için hep yurt hasreti çektiğini söyledi.

 

VEFAT

22.04.2010 Tarihinde Doğu Türkistan Muhacir Büyüklerinden İzzethan RAHMANOĞLU

Vefat etmiştir. Merhume'ye Allah'tan rahmet, yakınlarına sabır ve başsağlığı dileriz.

  • 1783 defa okundu.