ÇİN, JAPON TÜRKOLOG (MIZUTANI NAOKONİ'NİN) ÇİN'E GİRMESİNE İZİN VERMEDİ

Japonya’da yayınlanan Günlük Haber gazetenin haberine göre Japon Türkolog  (Uy-

gurlar üzerine araştırma yapan) Mizutani Naokoni'nin 27 Şubat'ta Pekin Havalimanı'ndan

Çine girmesine izin verilmeyerek geri çevrildi. Çinceye hakim olan Türkolog Çin tarihi konusunda uzman ve birkaç yıldan beri Uygurlar üzerine araştırma yapmaktadır. Kovulmuş Uygurlar adı bir kitabı da bulunan Naokoni 5 Temmuz Urümçi olaylarından sonra Rabiya Kadir'in Japonya'yı ziyaret etmesine öncülük eden kişilerden biriydi. Geçen yıl Çin yine, Çin'i yedi bölgeye bölerek idare etme fikrini ileri süren kitabından dolayı başka bir araştırmacının da ülkeye girmesini yasaklamıştı.

 

 

MART AYINDA DOĞU TÜRKİSTAN'IN KUZEYİ KAR ALTINDA KALDI

Çin internet haberine göre Mart ayında Doğu Türkistan bölgesinin kuzeyi son 60 yılın en ağır doğal afetine maruz kaldı, zaman zaman sıcaklık -35 dereceye kadar düştü. İli vilayetinin Nilka ilçesinde bir maden işletmesine çığ düşmesinden dolayı 30 kişi hayatını kaybetti. Yoğun kardan etkilenen ilçe sayısı 31 'e ulaşmış olup toplam maddi hasar 640 milyon yuan (100 milyon dolar civarında) olarak tahmin edilmektedir

 

ÇIN, TÜRKİYE ULUSLAR ARASI STRATEJİK ARAŞTIRMALAR KURUMU'NA KİTAP HEDİYE ETTİ

Çin Uluslararası Yayıncılar Birliği heyeti Türkiye Uluslararası Stratejik Araştırmalar Kurumu (UŞAK) başkanı Sedat Laçiner ile 4 Mart'ta görüşmeler yaparak 34 çeşit kitap hediye ettiler. Söz konusu heyetten Go Shavvyong hediye edilen kitapların Çin'in siyaseti, kültürü, medeniyeti, ülkede yaşayan azınlık milletler ve dinler hakkında olduğunu belirtti. UŞAK çalışanı Selçuk Çolakoğlu hediye edilen kitapların araştırma amaçlı olduğunu, Doğu Türkistan'la ilgili olmadığını söyledi.

 

GAYRET NİYAZ 5 TEMMUZ OLAYLARINDAN SONRA TUTUKLANDI

Şincang İktisat gazetesinin muhabiri Gayret Niyaz 5 Temmuz olaylarından sonra yabancı gazetecilerle mülakat yaptığı gerekçesiyle 1 Ekim 2009 tarihinde gözaltına alınmıştı. Gayret Niyaz bu tarihten beri Urümçi Tangritağ cezaevinde yargılanmadan tutuklu bulunmaktadır.

 

ÇİN, DOĞU TURKISTANDAKI ŞAHYAR İLÇESİNDEN 8 YILDA 15 MİLYON TON PETROL ELDE ETTİ

Çin resmi haber ajansı Şinhua'nın verdiği habere göre Çinli petrol şirketleri 1998 yılında Teklimakan çölünden petrol çıkarmaya başlamıştı. Yüzölçümü 560 bin kilometrekare olan bu petrol bölgesi 16 milyar ton petrol rezervi ile Çin'in en büyük enerji kaynağı konumundadır. Habere göre Çin sadece Şahyar ilçesindeki petrol bölgesinden 8 yılda 15 milyon ton petrol elde etti.

 

 

5 TEMMUZ OLAYLARI SIRASINDA TUTUKLANAN NECAT KUNAHUN'UN NEREDE OLDUĞU BİLİNMEMEKTE

Atuş vilayeti Azak ilçesinden Necat Ku-nahun 6 Temmuz 2009 tarihinde Ürümçi'de ticaretle uğraşırken Çin güvenlik güçleri tarafından tutuklanmıştı. Kunahun'un ailesi tüm yasal yollara başvurmuş olmasına rağmen Kunahun'un nerede olduğu veya hayatta olup olmadığı konusunda herhangi bir bilgiye ulaşamadı.

 

 

DOĞU TÜRKİSTAN'IN NÜFUSU HER YIL 350 BİN ARTMAKTADIR

19 Mart günü yapılan Uygur bölgesindeki planlı doğum toplantısında şu an Doğu Türkistan'ın nüfusu yıllık 350 bin artmakta olduğu ortaya çıktı. Nüfusun bu artış oranının geçen yıllara göre ortalamanın üstünde olduğu bildirilmektedir.

 

PROF. SUN VVENGGANG: ÇIN HÜKÜMETİ UYGUR HALKINA TAZMİNAT ÖDEMEK ZORUNDA

Doğu Türkistan'da 5 Temmuz 2009'dan sonra 8 ay boyunca internet erişimi engellenmiş ve telefon kullanımı da kısıtlanmıştı. Şendung Üniversitesi profesörü Sün VVenggang haberleşme özgürlüğünün temel insan hakla-bu özgürlüğün hiçbir zaman kısıtlanamayacağını belirtti. Prof. Sün bu şekilde iletişimin kısıtlanması sonucu internet ve telefonla iş yapan şirket ve iş yerlerinin büyük maddi zararlara uğradığını, devletin bu zararları tazmin etmek zorunda olduğunu söyledi

 

DOĞU TÜRKİSTAN’DA HER YIL 8.000 KİŞİ TÜBERKÜLOZDAN ÖLMEKTEDİR

24 Mart Uluslar arası Tüberküloz haftası münasebetiyle Uluslar arası Akciğer Tüberkülozunu Önleme Komitesinin yayınladığı raporda Doğu Türkistan geçen birkaç yılda akciğer tüberkülozunun yayılma oranının büyüdüğü, akciğer tüberküloz hastası sayısının 800 binden fazla olduğu, yıllık hastalığa yakalananların sayısının 280 ve bu hastalıktan ölenlerin sayısının 8000 civarında olduğu belirtilmiştir. Bu oran Çin geneli ortalamasının oldukça üstündedir. Fakir hastalığı olarak bilinen bu hastalığın Çin'in toplam yer altı zenginliğinin %40'ını oluşturan Doğu Türkistan'da bu kadar yaygın olması da ayrıca dikkat çekmektedir.

 

 

KAŞGAR'IN TARİHİ ŞEHİR YAPISI DEĞİŞTİRİLİYOR

Çin hükümeti Kaşgar'ın tarihi şehir yapısının değiştirilmesi projesi adı altında yürütmekte olduğu tarihi dokuyu yıkıp yok etme projesinin alanını daha da genişletme çalışmalarına hız verdi. Çin hükümeti bu proje için 70 milyar yuan (yaklaşık 11 milyar dolar) bütçe ayırdı. Bu proje kapsamında %85 civarında tarihi şehir yıkılarak yerine çok katlı yapıların yapılması planlanmaktadır.

 

 

ÇİN HÜKÜMETİ DİN ADAMLARINI EĞİTİYOR

Çin hükümeti 1 Nisan'dan itibaren Dördü Koruma eğitimi vermeye başladı.

Dördü Koruma

1- Milletlerin barışını koruma,

2-Toplumun istikrarını koruma,

3-Devlet bütünlüğünü koruma,

4- Kanunun itibarını korumadan oluşmaktadır

 

200 MİLYAR TONDAN FAZLA KÖMÜR REZERVİ BULUNDU

Doğu Türkistanın Turfan bölgesinde geçen yıl 190 milyar ton, bu yıl ise 205 milyar ton kömür rezervi bulunduğunu bildirdi. Şuan Batının Kömürünü Doğuya Taşıma projesi kapsamında kullanılmak üzere Doğu Türkistan - Lancou çift raylı demiryolu inşaatına devam edilmektedir.

 

TUTULANLARIN SAYISI 111 BİNİ GEÇTİ

Çin hükümeti Doğu Türkistan'da eğitimin tümüyle Çince yapılmasını gerçekleştirmek için uygulamaya koyduğu çift dilde eğitime yoğun çaba 'harcamakta olup şu ana kadar ilk ve orta öğretimde olmak üzere çift dilde eğitim gören öğrenci sayısı 2 milyon 360 bini geçmiştir. Sadece Hoten vilayetinde çift dilde eğitim gören öğrenci sayısı 111.000 bindir.

 

JAPONYA EĞİTİM BAKANLIĞI 5 TEMMUZ ÜRÜMÇİ OLAYLARINI DERS KİTAPLARINA KOYDU

Japonya Eğitin Bakanlığının lise 3. sınıflar için yeni hazırladığı Çağdaş Sosyoloji ders kitabında 5 Temmuz URUMÇİ olaylarına yer veril: di. Kitabın birinci bölümünde 5 Temmuz URUMÇİ olaylarının meydana gelme sebepleri, Çin güvenlik güçleri tarafından bastırılış biçimi ve Doğu Türkistan'ın yer altı ve yerüstü zenginlikleri, bu bölgenin 1949'da Çinliler tarafından işgal edildiği gibi konular yer aldı. Kitapta ayrıca 5 Temmuz olaylarında Çin ordusuna karşı sokak protestosuna katılan kadınların resimleri de yer aldı

 

PROF. YANG LIYUY: ÇIN NÜKLEER GÜVENLİĞİ KONUSUNDA SAMİMİ İSE İŞE ÖNCE UYGURLARA TAZMİNAT ÖDEMEKTEN BAŞLAMALIDIR

ABD başkanı Barack Obama'nın ev sahipliğinde gerçekleştirilen Nükleer Güvenlik Zirvesinde 47 ülke Nükleer Silahların Yayılmasının Önlenmesi Antlaşması'nı imzaladı. Çin devlet başkanı Hu Jingtao da bu antlaşmaya imza atanlar arasındaydı. Çinli araştırmacı Prof. Yang Liyüy, Çin lideri Jintao, zirve de attığı imzayla İran konusunda takındığı tavır arasında çelişki olduğunu bildirdi, ayrıca eğer Çin nükleer silahların önlenmesi konusunda samimi ise işe önce nükleer denemelerle zarar verdiği Doğu Türkistan halkına tazminat ödemekten başlamalıdır dedi

 

ÇIN HÜKÜMETİ 100 GUNLUK SERT DARBE İNDİRME HAREKETİNE BAŞLADI

Çin Merkez ajansının haberine göre yakında Şang-hai'da düzenlenecek EXPO 2010 (öncesinde Çin hükümeti güvenliğin sağlanması adı altında Doğu Türkistan'da güvenliği tehdit edecek unsurlara karşı 100 Günlük Sert Darbe İndirme Hareketi'ne başladı.

 

 

WANG LECHUEN MERKEZE ALINDI

116 yıldan beri Doğu Türkistanı demir yumrukla yöneten ÇKP sekreteri Wang Lechuen 5 Temmuz olaylarından sonra merkeze alındı, yerine Çin Komünist Partisi Hunen eyalet bölge sekreteri Jang Chünshen atandı. Wang Lechuen görev yaptığı sürede mey-'dana gelen olayları orantısız güç kullanarak bastırmıştı.

 

UYGUR VE TİBETLİ TUTUKLULARIN DA ORGANLARI ALINMAKTA

 

Amerika ve Kanada'daki Falun Gong örgütleri ABD'de  basın toplantısı düzenledi. Basın toplantısında konuşan Av. David A Matas  sadece  cezaevlerinde tutuklu bulunan Falun Gong mensuplarının organları değil, Uygur ve Tibetli tutukluların organları da alınmaktadır, dedi. Avukat David Matas daha önce cezaevinde tutuklu bulunan Falun Gong mensuplarının organlarının alınmasını konu alan kitabıyla 2010 yılı Nobel Barış Ödülü adayı olarak gösterilmişti

  • 1806 defa okundu.