BAKAN ÇELİK'TEN DIŞ TÜRKLER VE AKRABA TOPLULUKLARI DERNEKLERİNE YEMEK

Devlet Bakanı Faruk Çelik, Dış Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı kurulması çalışmalarıyla ilgili olarak hazırlanan yasa taslağını Başbakanlığa gönderdiklerini söyledi. Feshane'de Dış Türkler ve Akraba Topluluklar Derneklerine verilen yemekte konuşan Bakan Çelik, ortak tarih ve kültürel değerlere sahip Türk dünyasının, tek millet pek çok soydaşların, yaşadıkları yerlerdeki savaş ve isyanlar neticesinde etnik temizliğe maruz kaldıklarını ve oralarda yaşayamaz hale gelince Türk milletinin ebedi yurdu olan Anadolu'ya geldiklerini hatırlatan Çelik, soydaşların Türkiye'de yaşayanların kendilerinin öz kardeşleri ve Türkiye'nin de öz vatanları olduğunu bildikleri için Türkiye'yi seçtiklerini kaydetti. 

Göçe zorlanan Balkanlardaki Türk Müslüman topluluklar, Kafkaslarda Çeçenler ve Ahıskalıların uğradığı katliamlara dünyanın sergilediği kör ve sağır tutumun halen sürdüğünü ifade eden Çelik, bu sebeplerle yaşanan göçlerden Anadolu'da bazı köşelerin yeni Kafkasya, Yeni Türkmeneli, Yeni Türkistan haline geldiğini söyledi. Sayın Çelik geçmişte yaşanan bu acıların bittiğini söylemenin, tarihi unutup geleceğe bakmayı istemenin doğru olmayacağını, tarihin tekerrür etmemesi için kardeşlik bağlarını stratejik işbirliğine dönüştürülmesi gerektiğini dile getirdi.işbirliği alanlarının titizlikle seçilmesi gerektiğine dikkati çeken Çelik, üzerinde bulunulan coğrafyanın bir enerji koridoru olma özelliğiyle de önemli bir işbirliği alanı olabileceğine işaret etti. Çelik, işbirliğinin derinleşmesinin Türk dünyasının barış ve huzur dolu geleceğinin de teminatı olduğunu söyledi. 

Konuşmasının ardından, Kayseri Doğu Türkistan Derneği tarafından, Türkiye'nin Çin'in Doğu Türkistan’da yaşanan olaylar karşısındaki tavrı sebebiyle Bakan Çelik'e çeşitli hediyeler takdim edildi, İstanbul Türk Ocağı Şube Başkanı Cezmi Bayram da Türkiye'nin elinde çok fazla para harcamadan sadece ilgilenerek lobi faaliyetleri oluşturabileceği büyük akraba toplulukları olduğunun altını çizdi. Türkiye'nin bu coğrafyada bekası için ciddi bir yapılanmaya ihtiyacı olduğunu dile getiren Bayram, bu resmi yapılanmanın da ilgili bakanlık tarafından kurulmaya çalışıldığını belirterek, "Sayın Bakanımıza bu konuda herkesin destek vermesi gerek" dedi.

BİLKENT ÜNİVERSİTESİNDE DOĞU TÜRKİSTAN
Bilkent Üniversitesi Türk Dünyası Topluluğunun düzenlemiş olduğu Doğu Türkistan'da gelişmekte olan son olaylar hakkında konferans tertip edilmiş konuşmacı olarak derneğimiz adına Sayın Seyit Tümtürk ve Ankara Üniversitesi öğretim üyesi Sayın Yrd.Doç.Dr, Erkin Emet iştirak etmişlerdir.Konferans tarihinin 12 Kasım'da olması, Doğu Türkistan islam Cumhuriyeti (12 Kasım 1933) Doğu Türkistan Cumhuriyeti (12 Kasım 1944 Çin Rus işbirliği ile bu iki Cumhuriyetinde yıkıldıklarını dile getirerek bu iki Cumhuriyet anıldı. 5 Temmuz olaylarından sonra Doğu Türkistan'da gelişmekte olan olaylar hakkında yetkili ağızlardan davetlilere geniş çaplı bilgi verildi. Özellikle öğretim üyeleri ve öğrencilerin büyük ilgi gösterdikleri bu konferansın bitiminde soru cevap kısmında oldukça anlamlı soruların yönetilmesi ile Üniversite camiasının bu konulardaki bilgiye ihtiyacı olduğu gözlemlendi.

GAZİANTEP ÜNİVERSİTESİ VE TÜRK OCAKLARINDA DOĞU TÜRKİSTAN KONFERANSI
Türk Ocakları Gaziantep Şubesi tarafından Büyükşehir Belediyesi Çetin Emeç Toplantı Salonunda düzenlenen "Doğu Türkistan ve Uygur Türklerinin Geleceği" konulu konferansa dernek başkanımız sayın Seyit Tümtürk iştirak ederek davetlileri bilgilendirdi. Ayrıca Gaziantep Üniversitesinde dernek başkanımız Sayın Seyit Tümtürk yaptığı konuşmasında 5 Temmuz 2009 günü meydana gelen olaylarda "binlerce Uygur Türkünün hayatını kaybettiğini ve binlerce Uygur'un tutuklandığını" söyledi. Müslüman Uygur Türklerinin üzerine giden Çin ordusunun "en az 5-6 bine yakın Uygur Türkünü ya öldürdüğünü ya da yaraladığını" ifade eden Tümtürk, sözlerini şöyle sürdürdü: insanların tek düşüncesi vatanı, toprağı, dini ve inancıydı. Şimdi ise Doğu Türkistan bunları yaşamaktadır ve bu mücadele de ilerleyen süreçte ödün vermeden devam etmektedir" ifadesinde bulundu. Konferansın sonunda konuşmacı Dünya Uygur Kurultayı Başkan Yardımcısı ve Doğu Türkistan Kültür ve Dayanışma Derneği Genel Başkanı Seyit Tümtürk'e, Tarih Bölüm Başkanı Doç. Dr. Bilgehan Pamuk tarafından plaket takdim edildi.

İSKENDERUN'DA DOĞU TÜRKİSTAN RÜZGARI
Doğu Türkistan'daki soykırıma dikkat çekildi; İskenderun Kültür ve Dayanışma Derneği (İs-Der) tarafından organize edilen 'Doğu Türkistan-Uygur Özerk Bölgesinin Dünü-Bugünü' konulu konferansa konuşmacı olarak Dünya Uygur Kurultayı Başkan Yardımcısı ve merkezi Kayseri de bulunan Doğu Türkistan Kültür ve Dayanışma Derneği Genel Başkanı Seyit Tümtürk katıldı, İskenderun Belediye Kültür Sarayında düzenlenen konferansa İskenderun Kültür Dayanışma Derneği Başkanı Sayın Nurettin Can, İskenderun Yardımlaşma Derneği Başkanı Sayın Yaşar Bilgin, Birleşik Emekliler Derneği Başkanı Sayın Öner Çetinkaya, Türk Kadınlar Birliği Başkanı Sayın Canan Gencer, MHP ilçe Başkanı Sayın İbrahim Gül, Al peren Ocakları Başkanı Sayın Adem Uslu, Karayılan Belediye Başkanı Sayın Mehmet Yurtman, Payas Belediye başkanı Sayın Bekir Altan, Kuzuculu Belediye Başkanı Sayın Yaşar Toksoy, Saadet Partisi il Başkanı sayın Muzaffer Filiz, HEPAR ilçe Başkanı Sayın Mesih Erozan, Merköy Ülkü Ocağı Başkanı sayın Mustafa Mor, MHP Gençlik Kolları iskenderun sorumlusu Sayın Adnan işler, Payas Ülkü Ocağı Başkanı sayın Bayram Çil ve kalabalık bir halk grubu katılmıştır, basının yoğun ilgi gösterdiği bu konferansta dernek başkanımız sayın Seyit Tümtürk yaptığı konuşmasında Doğu Türkistan'ın unutturulmak istendiğini ama Türk halkının Doğu Türkistan'ı unutmayacağından ve unutturmayacağından emin olduklarını dile getirdi. Türk devletinin ve halkının Doğu Türkistan'a yakın olduklarını her zaman gösterdiklerini ifade eden Tümtürk, "Türk devleti iktidarıyla muhalefetiyle Doğu Türkistan'ın yanında olduklarını göstermiştir. Son olarak Urum-çi'de yaşanan olayların ardından Türkiye'deki 80 vilayet ayağa kalktı ve Türk halkı Doğu Türkistan'daki kardeşlerinin yanında olduklarını gösterdi. Türk milletine her zaman müteşekkir olacağız. Türk milleti sokağa dökülmeseydi, hassasiyet gösterilmeseydi, 5000 yerine 10 bin kişi katledilirdi. Türk milletinin duyarlılığı sayesinde daha büyük bir katliamın önüne geçildi" diye konuştu.

BİR BAŞKADIR BİZİM BAYRAMIMIZ.
Dini Bayramlarımızdan biri olan Kurban Bayramı Kayseri'de ikamet etmekte olan Doğu Türkistanlılar tarafından 50 yıl önce memlekette bıraktıkları örf adetleri aynen Kayseri'de devam ettirmektedirler. Birliğin paylaşmanın en ön safa çıktığı bugünlerde sabah namazını müteakip mahallenin ilk evinden başlayarak en son haneye kadar süren bu Bayramlaşma merasiminde baba, oğul, torun üç nesil bir arada bulunarak birliğin sembolü olmaktadır. Bu birlikteliğimizin ömür boyu sürmesi dileğiyle,

MALTEPE ÜNİVERSİTESİNDE DOĞU TÜRKİSTAN SORUNU ANLATILDI
Daha önce derdimizi anlatmak için kapılarını çaldığımız birçok üniversite bize zaman ayıramazken bugün Üniversitelerimiz gerçekleri bizden öğrenmek için derneğimize yoğun ilgi göstermektedir. 5Temmuz olaylarından sonra ülkemizin çeşitli illerindeki üniversitelerimiz sivil toplum örgütlerinin hazırlamış oldukları etkinliklere Doğu Türkistan Kültür ve Dayanışma Derneği ve Ankara şubemiz iştirak ederek Doğu Türkistan gerçeğini birebir anlatmıştır. En son olarak Maltepe Üniversitesinin hazırlamış olduğu" Uygur Toplumunun Dünü Bugünü Yarını" adlı toplantı başarı ile gerçekleşmiştir. Bu toplantıya Türkiye dışında kendi dallarında Doğu Türkistan konusunda uzman kişilerde katılmıştır. Panele Dünya Uygur Kongresi başkanı sayın Rabia Kadir tele konferans sistemi ile katılarak yaklaşık 1 saatlik açıklamalarda bulunmuştur. Toplantıya başta Maltepe Üniversitesi rektörü Sayın Prof. Dr. Kemal Köymen, Yrd. Doç. Dr. Güljanat KURMANGALIYEVA ERCİLASUN" TC. Maltepe Üniversitesi Avrasya Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü" Dr. Nicolas DE PEDRO DOMINGUEZ "(İspanya Dış Politika Merkezi Orta Asya Uzmanı; Avrupa Birliği Orta Asya Birimi Danışmanı)" Yrd. Doç. Dr. Şevket NASIR "(TC. Maltepe Üniversitesi)", A. ATLI "(Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği)", Prof. Dr. Hasan ÜNAL "Çin - Türkiye ilişkileri ve Uygurlar" Doç. Dr. Erkin EKREM (Hacettepe Üniversitesi) "Uluslararası Kuruluşlar Nezdinde Doğu Türkistan'da insan Hakları", Yrd. Doç. Dr. Erkin EMET (Ankara Üniversitesi) "Urumçi Olaylarının Yankıları ve Son Gelişmeler" Seyit TÜMTÜRK (Dünya Uygur Kurultayı Genel Başkan Yardımcısı) "Urumçi Olaylarını Hazırlayan Sebepler" iki oturum şeklinde düzenlenen sempozyum Doğu Türkistan'ın tanıtılması bakımından çok başarılı şekilde sonuçlanmıştır.

ÇİN'İ PROTESTO ETTİK
Dünya İnsan Hakları günü dolayısı ile Doğu Türkistan Kültür ve Dayanışma Derneği Ve Ankara şubemizin işbirliği ile Ankara’da Çin Büyükelçiliği önünde protesto eylemi yapıldı.Bu etkinliğe Doğu Türkistan davasına gönül veren dostlarımız yanında Ankara'da bulunan siyasi parti temsilcileri sendika ve sivil toplum örgütleri bu etkinlikte bizleri yalnız bırakmadılar. Çin Büyükelçiliği önüne siyah çelenk koyan Dünya Uygur Kurultayı Başkan Yardımcısı Seyit Tümtürk burada bir açıklama yaptı. Tümtürk, Çin'in Doğu Türkistan'da Türk nüfusunu yok etmeye yönelik hareketlerinin devam ettiğini, dünyanın da buna göz yumduğunu söyledi. Tümtürk, Çin'in bölgeye kimseyi sokmadığını, adeta bölgeyi dünyadan soyutladığına dikkat çekerek, "Doğu Türkistan halkına Çin terörist muamelesi yapıyor. Terörle mücadele adı altında sert darbe kampanyaları uyguluyor. On binlerce Doğu Türkistanlı gözaltına alınmakta ve adil olmayan gizli yargılamalar neticesinde yüzlercesi idam edilmektedir. Din, milli kültür üzerinde uygulanan baskılar her geçen gün artmaktadır." dedi. Çin'in operasyonlarını sınır dışına taşıdığını ifade eden Tümtürk mültecilere bile tahammüllerinin olmadığını belirtti. Bugünün Dünya insan Hakları Günü olduğuna dikkat çeken Tümtürk, Doğu Türkistan'da olanlara dünya liderlerinin kayıtsız kalmaması gerektiğini söyledi.

TOKAT'TA BASIN TOPLANTISI
Dünya Uygur Kongresi Başkan yardımcısı Sayın Seyit Tümtürk Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesinin daveti üzerine Tokat Öğretmen evinde kahvaltılı bir basın toplantısı yaptı. Bu toplantıya başta KAMU-Sen il temsilcisi Sayın Hakan Akkaya, Ülkü Ocakları il Başkanı Hayati Ateş, Başkan Yardımcısı Onur Çalışkan, Şehit Aileleri Derneği Tokat il temsilcisi Mehmet Çatalyürekoğlu, Gazi Osmanpaşa Üniversitesi Öğrenci Konseyi Başkanı Sayın Şükrü inal, Yardımcısı Ali Meşe, İhlas Haber Ajansı, Kanal 60, Taraf Gazetesi, Güneş Tv, Yurt Haber Ajansı hazır bulunmuşlardır. Dünya Uygur Kongresi başkan yardımcısı sayın Seyit Tümtürk yaptığı basın açıklamasında Reşadiye kırsalında pusuya düşürülerek şehit olan askerlere rahmet, Türk milletine de başsağlığı dileyerek başladı. 5 Temmuz'da Doğu Türkistan'daki Urumçi bölgesinde yapılan katliamlar sonrasında Aziz Türk milletinin gösterdiği tepkilerin yerinde olduğunu söyleyen Tümtürk, bölgede yaşayan Türklerin çok zor şartlar altında hayatta kalma mücadelesi verdiğini kaydetti. Seyit Tümtürk, Anadolu Türklerinin bin yıl önce terk ettikleri anavatanlarında gerçekleşen bu mezalime tepkisiz kalmaması gerektiğinin altını çizdi.

TOKAT GAZİOSMANPAŞA ÜNİVERSİTESİNDE DOĞU TÜRKİSTAN
Gaziosmanpaşa Üniversitesi Öğrenci Konseyi Başkanlığı tarafından "Doğu Türkistan ve Çin Zulmü" konulu bir konferans düzenlendi. Konferansa konuşmacı olarak, Doğu Türkistan Kültür ve Dayanışma Derneği Sayın Başkanı Seyit TÜMTÜRK katıldı. Sayın TÜMTÜRK vermiş olduğu konferansta Doğu Türkistan 1949'da Çin tarafında işgal edildi ve Uygur Türklerinin yaklaşık 60 senedir görmüş oldukları zulümlerden bahsetti. Seyit TÜMTÜRK Doğu Türkistan’da Çinlilerin 60 senedir orada yaşayan Türklere işkence yaptıklarını ve Doğu Türkistan'daki halkın Çin zulmünden kurtulmak için birçok kez isyan ettiğini, Çin askerleri ile silahsızda olsa çatışmalara girdiklerini, ancak Çinlilerin Türklere akıl almaz işkenceler yaptığını anlattı. Bu zamana kadar Çin askerleri tarafından binlerce Doğu Türkistanlı Türk'ün öldürüldüğünü, binlercesinin de hapishanelere atıldığını ve işkencelere maruz kaldığını söyledi. Doğu Türkistan Kültür ve Dayanışma Derneği Genel Başkanı Sayın Seyit TÜMTÜRK'ün "Doğu Türkistan ve Çin Zulmü" konulu konferansın Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Zehra SEYFİKLİ, Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Adem ÖNAL, Yrd. Doç. Doktor Ahmet Bursalı Tarih bölümü Başkanı Prof. Dr. Münir Atalar öğretim üyeleri ve çok sayıda öğrenci katıldı. Konferans sonunda Doğu Türkistan Kültür ve Dayanışma Derneği Genel Başkanı Sayın Seyit TÜMTÜRK'e Türk Dünyasına katkılarından dolayı Gaziosmanpaşa Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Zehra SEYFİKLİ tarafından bir plaket verildi. Sonrasında konferansı dinleyen öğretim üyeleri ve öğrencilerle toplu fotoğraf çekildi

KANAL 60 DA DOĞU TÜRKİSTAM ANLATILDI
Gaziosmanpaşa Üniversitesinin daveti üzerine Tokat'a gelen Dünya Uygur Kongresi Başkan yardımcısı Sayın Seyit Tümtürk Tokat ilinin en büyük yerel kanallarından olan "Kanal 60" Televizyonuna canlı yayın konuğu oldu. Şehrin Sesleri adlı programa konuk olan sayın Seyit Tümtürk Tokat halkının 5 Temmuz Urumçi olaylarında gösterdiği hassasiyet için teşekkür ederek Tokat halkının on binlerce kilometre uzaklarda olan kardeşlerinin acılarını paylaşmalarından duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Yaklaşık bir buçuk saat süren canlı yayın sırasında 5 Temmuz olaylarından sonra Doğu Türkistan'da yaşanan olaylar hakkında geniş bilgi verdi.

KÜTAHYA'DA UNUTULAN VATAN DOĞU TÜRKİSTAN UNUTULAN TÜRK DİLİ KONFERANSI YAPILDI
Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Türkçe Topluluğunun Organize etmiş olduğu "Unutulan Vatan Doğu Türkistan Unutulan Türk Dili" adlı kon-ferans'a Dünya Uygur Kongresi Başkan Yardımcısı sayın Seyit Tümtürk konuşmacı olarak katıldı. Dumlupınar Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Konferans Salonunda gerçekleşen konferansa Vali yardımcısı Sayın Ömer Eru, Rektör yardımcısı Sayın Prof.Dr. Ali Sarıkoyuncu olmak üzere birçok öğretim görevlisi katıldı. Yaklaşık 300 kişilik salonun tamamen doldu Şehitler için saygı duruşu ve istiklal marşının okunması ile başlayan programda derneğimiz tarafından hazırlanmış olan Doğu Türkistan'ı tanıtıcı slayt gösterimi ile katılımcılar duygulu anlar yaşadı. 

Dernek başkanımız sayın Seyit Tümtürk yaptığı konuşmasında Doğu Türkistan'ın önemli yeraltı ve yerüstü zenginliklerinin bulunduğunu belirterek, "bu toprakların Çin tarafından adeta sömürüldüğünü, bu büyük zenginliğin Doğu Türkistan halkının işgalini beraberinde getirdiğini" hatırlattı. Doğu Türkistan'da, aralarında petrol, kömür, uranyumun da bulunduğu 108 tür maden rezervinin, Çin'in toplam maden rezervinin yüzde 50'sinden fazlasını oluşturduğuna dikkati çeken Tümtürk, Petrol ve doğal gazla birlikte Çin'in ihtiyaç duyduğu enerjinin yüzde 30unun Doğu Türkistan'da yer aldığını söyledi. Seyit Tümtürk, Kazak, Azeri, Türkmen doğal gazı ve petrolünün Çin'e taşınması bakımından Doğu Türkistan'ın önemli bir jeopolitik konumda bulunduğuna işaret ederek, şöyle konuştu: "Doğu Türkistan'da 1949da yüzde 35 arasında olan Çinli göçmen sayısı sürekli artmıştır. 5 Temmuz olaylarının yaşandığı Urumçi'ye 60 yılda % 80 Çinli göçmen yerleştirilmiştir. Neredeyse burada işgal tamamlanmış, asimilasyon politikası bitirilme aşamasına getirilmiştir. Ancak bütün bu gelişmeler sadece Urumçi ile sınırlı kalmamış, Kaşgar'da yüzde 50 oranında Çinli leşti ri I m iştir. Diğer şehirlerinde Kaşgar'dan farkı yoktur. Geçmişe ışık tutacak eski Türk şehirleri yıkılarak tarih yok edilmekte yeni şehirler inşa edilmekte, bu şehirlere Çinli göçmenler yerleştirilerek toprakların asıl sahipleri de azınlık durumuna düşürülmektedir. Yeni topraklara yerleşen Çinliler devletin ayrıcalıklarından faydalanmaktadır, dedi.

Seyit Tümtürk, konferans öncesi AA muhabirine yaptığı açıklamada, 5 Tem-muz'da Urumçi'de meydana gelen olaylardan sonra Doğu Türkistan'dan yaklaşık 4-5 aydır haber alamadıklarını, internet ve telefon bağlantılarının Çin tarafından kesildiğini söyledi.
Çin yönetiminin Doğu Türkistan'ı kapalı kutu haline getirdiğini ve dünyadan izole ettiğini dile getiren Tümtürk, şöyle devam etti: "O bölgeyle ilgili ciddi endişe duymaktayız. Son günlerde Çin Komünist Partisi sözcüsünün açıklamaları var. Urumçi'deki sözde halk mahkemelerinde yapılan yargılamaların sonucu idamların açıklandığını biliyoruz. Uluslar arası ajanslarda her hafta Doğu Türkistan'daki idamlarla ilgili bilgi veriyor. Sözde halk mahkemesinin hiçbir hukuki dayanağı yok ve aldığı kararların tamamı geçersiz. Çünkü bugün idam edilen kardeşlerimizin kararı, 5 Temmuz'da Çin yönetiminin Doğu Türkistan'a atadığı yönetici tarafından açıklanmış ve maalesef o gün tespit edilmiştir. Bugün Doğu Türkistan'da yaklaşık 10 bin kardeşimiz tutuklandı. Doğu Türkistan'da Çin yönetiminin açıkladığı idamların sayısı 40-50 ye dayanırken, hapishanelerde işkenceyle katledilen kardeşlerimizin sayısı birkaç yüzlerle ifade edilebilecek kadar büyük boyuta ulaşmıştır. "Tümtürk, uluslararası kuruluşların Doğu Türkistan konusunda sessiz kaldığını hatırlatarak, "5 Temmuz ve sonrasında yaşananların ardından Türk milleti ve Türkiye Cumhuriyeti'nin onurlu bir duruş sergileyerek adeta Çin'e (DUR) deyişi, Çin'in bu katliamları daha üst seviyelere çıkarmasını engellemiştir" diye konuştu. Çin yönetiminin baskısından kaçan 20 Doğu Türkistanlının Vietnam üzerinden Kamboçya'ya sığındığını anımsatan Tümtürk, bunun Çin ile Kamboçya hükümetleri arasında krize neden olduğunu ifade etti. Tümtürk, Çin'in Kamboçya'dan iadesini istediği 20 Doğu Türkistanlının Birleşmiş Milletler (BM) Mülteciler Komiserliği himayesinde olduğu bilgisini vererek, şunları kaydetti: "Türkiye Cumhuriyeti'nin birçok ülkeye söyleyebileceği sözler var, bunlardan biri de Çin'dir. Çin'e 21 inci yüzyılda artık Doğu Türkistanlı soydaşlarımıza insanca yaşama hakkı ve standardı getirilmesi, hapishanelerdeki işkence olayları ve yargısız infazların mutlaka bağımsız gözlemciler tarafından izlenmesi gerektiği vurgulanmalıdır. Türkiye Cumhuriyeti'nden, uluslararası toplumla birlikte hareket ederek, Çin'deki insan hakları ihlalleri ve can güvenliğinden kaygı duyarak çeşitli ülkelere kaçan soydaşlarımızın BM'nin Mülteciler Yasasına uygun statü kazanması, Çin'e iade edilmesinin önüne geçilmesi ve üçüncü bir ülkeye aktarılması için girişimlerde bulunmasını talep ediyoruz." diyerek sözlerini tamamladı. Rektör yardımcısı sayın Prof.Dr. Ali Sarıkoyuncu günün anısına sayın Seyit Tümtürk'e plaket verdi. 5 Temmuz'da meydana gelen olayları hatırlatan resim sergimiz büyük ilgi gördü.

KÜTAHYA VALİLİĞİNE ZİYARET
Dumlupınar Üniversitesinin daveti üzerine güzel ilimiz Kütahya'ya gelen Dünya Uygur Kurultayı Başkan yardımcısı sayın Seyit Tümtürk ve beraberindeki heyet ile Kütahya Valisi Sayın Şükrü Kocatepe'yi makam��nda ziyaret ederek, kendisine Doğu Türkistan'da gelişmekte olan son olaylar hakkında bilgi verdi. Sayın Vali Kocatepe yaptığı açıklama ile Yapılan nezaket ziyaretinden hoşnut olduğunu ve kendilerini Kütahya'da misafir etmekten büyük onur duyduğunu ifade etti. Kütahya Valisi sayın Şükrü Kocatepe; "Sizin şahsınızda tabi ata yurdunda yaşayan soydaşlarımıza selam ve saygılarımızı takdim ediyoruz. Biz sizin yaşadığınız bölgeyi "Atayurdu" Anadolu'yu da "Anayurt" olarak görüyoruz, sizleri de buralarda görmekten onur ve gururduyuyoruz. Sizin yaşadığınız problemleri ve zulmü bizde burada yakından takip ediyoruz ve yüreğimiz sızlıyor. Devlet büyüklerimiz ve Hükümet büyüklerimiz sizleri desteklemek anlamında ellerinden geleni yapıyorlar. Her zaman gönlümüz sizlerle beraber yine elimizden gelen ne olursa size sunmakta kendimizi görevli hissediyoruz" dedi. Karşılıklı hediyelerin takdimi ile son bulan görüşmede basın hazır bulundu.

DR.BARIŞ ADIBELLİ'Yİ ZİYARET
Doğu Türkistan konusunda uzman araştırmacı yazarlarımızdan Sayın Dr.Barış ADIBELLİ makamında ziyaret edildi. Dumlupınar Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası ilişkiler Bölüm öğretim üyesi olarak hala görevini sürdürmekte olan Sayın Dr.Barış ADIBELLİ ile dernek Genel başkanımız sayın Seyit TÜMTÜRK bey ile toplantı yaparak, Doğu Türkistan'da gelişmekte olan olaylar hakkında bilgi alış verişinde bulundu.

DOĞU TÜRKİSTAN ŞEHİTLERİ VE İSA Y. ALPTEKİN DUALAR İLE ANILDI
5 Temmuz 2009 da Aziz vatanımız Doğu Türkistan'da meydana gelen katliamda hayatlarını kaybeden şehitlerimiz ve vefatının 14.yılında merhum İsa Yusuf Alptekin yapılan Kuranı Kerim hatmi ve dualar ile anıldı. Aziz vatanımız Doğu Türkistan'da Komünist Çin tarafından işgal edildiği günden günümüze kadar yapmış olduğu katliamlar ile hayatlarını kaybeden vatanı uğruna canlarını feda eden aziz şehitlerimiz ve kutsal vatan davası yolunda öz vatanlarından uzaklarda ebediyete intikal eden vatanperver büyüklerimizin aziz ruhlarına hitaben Kayseri'deki merkez camisinden yapılan hatim duası ile anıldı. Aziz şehitlerimizi buradan bir kez daha rahmetle anarken şehitlerimize ve dava adamlarımıza Cenabı Allah'tan rahmet ailelerine sağlık sıhhat ve esenlikler dileriz. Ruhları şad mekanları cennet olsun,

ANKARA'DA ÇİN BÜYÜKELÇİLİĞİ PROTESTO EDİLDİ
Temmuz olaylarından sonra can güvenliklerinin olmaması sebebi ile Vietnam üzerinden Kamboçya'da BM'ye sığınma talebinde bulunan 20 Uygur'un Çin'e iade edilmeleri protesto edildi. Doğu Türkistan Kültür Ve Dayanışma Derneği Ankara şubesinin organize ettiği bu protesto eylemimize başta Kamu-Sen ve ona bağlı sendikalar olmak üzere Türk Dayanışma Konseyi, Ankara'da bulunan çeşitli üniversitelerin öğrenci grupları ile beraber bazı siyasi partilerin gençlik teşkilatları ve Ankara'da bulunan Doğu Türkistanlı hemşerilerimiz katıldı. Dernek başkanımız Sayın Seyit Tümtürk Çin Büyükelçiliği önünde yaptığı basın açıklamasında "5 Temmuz olaylarından sonra Çin hükümeti sokakta yakaladığı her Türk'ü suçlu görerek onları sorgusuz sualsiz hapishanelerde işkenceye maruz bırakmaktadırlar. BM himayesinde bulunan Uygurları kanun tanımaksızın zorla Çin'e götürmüşlerdir onların can güvenliğinden endişeliyiz diyerek dünya kamuoyunun Çin devletine bu Uygurların akibetlerini sormalarını istedi. "Daha sonra 20 masum Uygur'u simgeleyen beyaz karanfilleri ve Siyah çelenk'i Çin büyükelçiliği önüne bıraktı. Protesto eylemi olaysız bir şekilde son buldu.

TBMM İNSAN HAKLARI KOMİSYONU BAŞKANINA ZİYARET
Dünya Uygur Kurultayı Genel Başkan Yardımcısı Sayın Seyit Tümtürk ve beraberindeki 3 kişilik bir heyet TBMM Meclis insan Hakları Komisyon Başkanı Sayın Prof. Dr. Zafer Üskül beyi meclisteki makamında ziyaret etti. 19.12.2009 tarihinde Kamboçya hükümeti tarafından Çin'e iade edilen 20 Doğu Türkistanlı Uygur'un iadesi ile ilgili bilgi verildi. Kamboçya hükümeti 1951 yılında Güneydoğu Asya Konvansiyonuna imza atmış bir ülke olmasına rağmen maalesef uluslar arası kanun ve kuralları hiçe sayarak 1.2 Milyar dolar karşılığında Çin'e iade etmiştir. Bunun kararı 14.12.2009 tarihinde Çin devlet başkan yardımcısının Kamboçya ziyareti esnasında ele alınmıştır. Bizler TBMM insan Hakları Komisyonu başkanı Sayın Zafer Üskül'e bu konu ile ilgili bir rapor sunduk ve derhal konuyla ilgilenmeleri için TC. Hükümeti nezdinde konuyla ilgili girişimde bulunmasını talep ettik. Aynı gün TBMM'de Dışişler eski bakanı Sayın Yaşar Yakış, Milli Eğitim Eski bakanı Sayın Prof. Dr. Mehmet Sağlam, Milli Savunma Komisyon Başkanı Konya milletvekili Mustafa Kabakçı, Türk-Çin Dostluk Grup başkanı Diyarbakır milletvekili Sayın ihsan Aslan, Kayseri milletvekilleri Sayın Yaşar Karayel, Sayın Ahmet Öksüzkaya, Düzce milletvekili Sayın Prof. Dr. Celal Erbay, Rize milletvekili Sayın Ali Bayram Giresun milletvekili Sayın Hasan Sönmez, Kahramanmaraş milletvekili Sayın Fatih Arıkan, MHP milletvekillerinden Sayın Oktay Vural, Tokat milletvekili eski bakan Sayın Reşat Doğru'dan oluşan yaklaşık 20 ye yakın milletvekili ile görüşülerek 19.12.2009 tarihinde Kamboçya hükümetinin Çin'e iade ettiği 20 Doğu Türkistanlı Uygur kardeşimizin durumunu anlattık görüştüğümüz milletvekillerinin bir çoğu TBMM Dış işleri komisyon başkanı Sayın Hasan Murat Mercan'ı arayarak Dışişlerinin girişimde bulunmasını talep ettiler. Akşam saatlerinde konuyla ilgili olarak Dış işleri bakanlığının bizleri memnun eden basın açıklaması sevindirici bir olaydı. TBMM'de konuyla ilgili hassasiyet gösteren tüm milletvekillerine ve Dış işleri bakanlığı yetkililerine teşekkür ederiz.

TBMM'DE CELAL ERBAY'I ZİYARET
Dünya Uygur Kongresi Başkan Yardımcısı Sayın Seyit Tümtürk ve beraberindeki heyet 24.12.2009 tarihinde Düzce milletvekili Sayın Prof. Dr. Celal Erbay'ı TBMM'de makamında ziyaret etmiştir. Ziyaret esnasında başta TRT olmak üzere TBMM'de görevli basın mensupları da yer aldı. Görüşme esnasında dernek başkanımız Sayın Seyit Tümtürk Kamboçya devletinde BM ye sığınma talebinde bulunan akabinde Çin'e idam edileceklerini bildikleri halde onları iade eden Kamboçya hükümetinin tutumunu dile getirdi, Sayın Celal Erbay'da Çin'e iade edilen Türk asıllı Uygur kardeşleri için TBMM olarak gerekenlerin yapılacağı konusunda hükümete gereken bilgilerin verileceğini dile getirdi.

  • 1692 defa okundu.