Palau devlet başkanı Guantanamo'dan serbest bırakılan Uygurları kendisi karşıladı
Guantanamo'da tutuklu bulunan Uygurlardan 6 kişi, ilgili şahıslarla birlikte Pazar günü Pasifik ülkesi Palau'a yerleştirildi. Haber ajanslarından alınan bilgiye göre Palau devlet başkanı Johnson Toribiong havalimanına gelerek gelen Uygurları kendisi karşıladı ve devletin tahsis ettiği evlere yerleştirdi. Palau devlet başkanı ülkesine gelen Uygurların barınma, eğitim ve diğer ihtiyaçlarının karşılanacağını belirtti. Palau Çin ile diplomatik ilşkisi bulunmayan bir ada ülkesidir. Bu yıl ortalarında 4 Uygur Atlantik'teki ada ülkesi Bermuda'ya yerleştirilmişti.

5 Temmuz olayları Ürümçi nüfusunu nasıl etkiledi?
Ürümçi Nüfus ve Aile Planlama Komitesi Ürümçi nüfusunun bir yılda 160 bin artarak 2.5 milyon olduğunu açıkladı. Bu artışın 5 Temmuz olaylarından sonra nüfus kayıtlarının sıklaştırılmasından kaynaklandığı belirtildi. Ancak Uygur aktivistler 5 Temmuz olaylarından sonra şehir nüfusunda büyük ölçüde azalma olduğunu ortaya koymaktadır. 5 Temmuz olaylarından sonra Çin hükümeti Ürümçi'ye sonradan çalışma ve diğer amaçlarla gelen Uygurları memleketlerine geri göndermiş ve çeşitli basıklarla Ürümçi'deki Uygur nüfusunu azaltmaya çalışmıştı.

Çin idamla cezalandırdığı 9 Uygurun infazını gizlice gerçekleştirdi
Çin hükümeti daha önce 5 Temmuz olaylarına karıştıkları gerekçesiyle 21 kişiyi yargılamış ve onlardan 11 kişiye idam cezası vermişti, ancak infazının gerçekleşip gerçekleşmediği konusunda bilgi vermemişti. Çinli haber kaynakları bugün 9 kişinin infaz edildiğini bildirdi, ancak hangi gün nerede ve nasıl infaz edildikleri hakkında bilgi vermedi. Ülke dışında yaşayan Uygur aktivistleri bu olayı şiddetle kınadılar. 5 Temmuz olaylarına karışmakla suçlanan diğer kişilerin yargılanması devam etmektedir.

Uluslar   arası    Af   Örgütü    Çin'i    idama mahkûm edilen 9 Uyguru adil yargılamamakla suçladı
Fransa kaynaklı haberlere göre Uluslar arası (UAÖ) Asya Pasifik sorumlusu yardımcısı     Roziyn Rif'in hazırladığı raporda zanlıların avukat seçmesine izin verilmediği, yargılamanın halka kapalı yapıldığı, yargılama süresinin kısa tutulduğu, avukatların savunmalarına kısıtlama getirildiği, suç delilleri üzerinde dikkatli durulmadığı belirtildi

Çin Turfan ve çevre bölgelerinde 190 milyar ton kömür rezervi bulunduğunu açıkladı
Çinli Şinhua Ajansı bir yıldan beri yapılan aramalar sonucunda Turfan, Kumul, Gulca bölgelerde   Çin'e  taşınabilecek   durumda olan 190 milyar ton kömür rezervi bulunduğunu bildirdi. Habere göre Çin dış kaynaklarla söz konusu bölgelerde çok sayıda maden ocağı inşa etmeyi ve 2020 yılına gelindiğinde Uygur otonom bölgesinden elde edilecek kömür miktarını toplam ülke kömür üretim miktarının iki katına çıkarmayı planlamaktadır.

Çin birimlerinin 5 Temmuz gecesi silahlı susturma hareketi yaptığı ortaya çıkmaktadır
5 Temmuz gecesi Çinli güvenlik güçleri olayları bastırmaya çalışırken. Uygurların yoğun olarak yaşadığı bölgelerde elektriklerin kesildiği ve silah seslerinin duyulduğu iddia edilmiş ve Çin kaynakları bunu kabul etmemişti. İngiltere'de yayınlanan gazete haberine göre Çinli ve Uygurlardan oluşan bölge halkı 5 Temmuz gecesi elektriklerin kesildiği, ağır silahların kullanıldığı çok sayıda kişinin öldüğü ve tutuklandığını doğrulamıştır. Çin makamları 5 Temmuz gecesi elektriklerin kesilmediğini, ağır silahların kullanılmadığını, sadece 12 kişinin öldüğünü açıklamıştı.

İspanyol mahkemesi Jiang Zemin ve arkadaşlarını mahkemeye çağırdı
İspanyol mahkemesi Çin devlet eski başkanı Jiang Zemin ve arkadaşları Jia Chinglin, Bu Enley, Wu Guanjing'i Falong-gong tarikati mensuplarını bastırması suçlamasıyla mahkemeye çağırdı. Amerika'nın Sesi radyosunun haberine göre Madrid'de bulunan İspanya Devlet Mahkemesi hakimi Ismer Morinno Çin'de işkence gören ve cezaya çarptırılan Falong-gong tarikati mensuplarının başvurusu üzerine Zemin ve arkadaşlarını mahkemeye çağırdı.

Çin'in Uygur bölgesinde başlattığı Şiddetli Darbe İndirme hareketinde 200'den fazla kişi tutuklandı
Yurtdışındaki Uygur örgütlerinin bildiklerine göre Çin makamlarının Kasım 2009'da başlattığı 100 günlük Şiddetli Darbe indirme hareketi kapsamında 260 civarında kişi tutuklandı.

Uygur kökenli Pakistan vatandaşı Kemiridin ajanlık yapmaya zorlandı
Pakistan'da yaşayan Kemiridin Abdurahman kısa bir süre önce memleketi Yerkent'e ziyarete geldiğinde Çin makamları tarafından ajanlık yapmaya zorlandı. Alınan bilgiye göre Çin polisleri önce Kemiridin'i 15 gün tutuklu bulundurdu, sonra 5000 yuan karşılığında serbest bıraktı ve kendilerine ajanlık yapmaya zorladı.

Çin makamları Cuma günü 3 kişiye daha idam cezası verdi
Cuma günü 5 Temmuz Ürümçi olaylarına katıldıkları suçlamasıyla 3 kişi daha idamla cezalandırıldı. Çinli haber kaynaklarının verdiği bilgiye göre bu 3 kişinin ikisi Uygur ve adları da Hayrunnisa Savut, Ruzi-kari Niyaz, diğeri de Çinli'dir.

Pekin  Uygurların dilini Çinceye çevirmek için 5 milyar yuan bütçe ayırdı
Güney Çin Gazetesi'nin verdiği habere göre Pekin hükümeti Uygurların dilini Çinceye çevirmek için Anaokullarında Çift Dilde Eğitim programında kullanılmak üzere 5 milyar yuan bütçe ayırdı. Çin çift dilde eğitim adı altında 2006 yılında anaokullarında Çince eğitime başlamıştı.

5 Temmuz Ürümçi olayları nedeniyle tutuklananlar arasında 13 yaşında çocuklar da var
Hapishaneleri gizlice ziyaret ederek ve ailelerle sohbet ederek alınan bilgiye göre 5 Temmuz Ürümçi olaylarından sonra başlatılan temizlik hareketinde tutuklananlar arasında 13 yaşında çocuklar da var. Her gün yüzlerce kişi hapishanelerin önüne gelerek çocuklarından haber almaya çalışmaktadır. Olay üzerinden 5 aydan fazla zaman geçmiş olmasına rağmen bazı aileler çocuklarından hiç haber alamamaktadır.

Kamboçya ülkesine sığınan 22 Uygur’dan 20 kişiyi Çin'e iade etti
Kamboçya içişleri bakanlığı sözcüsü ülkesine sığınan 22 Uygur’dan 20 kişiyi Çin'e iade ettiğini açıkladı, iki kişinin kaçtıkları için iade edilemedikleri bildirildi. 5 Temmuz olaylarından sonra Çin'in giriştiği siyasi ve etnik temizlik hareketinden kaçarak önce Vietnam sonra Kamboçya'ya sığınmışlardı. Daha önceki senelerde Nepal ve Pakistan gibi ülkelerden Uygur sığınmacılar Çin'e iade edilmiş birçoğu da idam edilmişlerdi.

Birleşmiş Milletler Kamboçya'yı kınadı
Kamboçya'nın 20 Uyguru Çin'e iade etmesi uluslar arası alanda tepkiyle karşılandı. BM insan hakları komitesi çalışanı Manfred Nowak Çin'in olay zanlılarını adil yargılamadığını, birçoğunun idamla karşı-karşıya kalacağını, Kamboçya'nın uluslar arası insan hakları kurallarına uygun davranmadığını belirtti.

Ürümçi'de protesto gösterisi düzenlemek için dilekçe veren 7 kişi tutuklandı
Çinli internet sitelerinde yer alan habere göre Ürümçi'de Cuma günü protesto gösterisi düzenlemek için dilekçe veren 7 kişi tutuklandı. Peşpeşe gelen idamlardan sonra durumun daha da kötüleşmesi endişesi taşıyan halk durumu protesto etmek istemişti ve dilekçe verenler arasında yaşlı kadınlar da bulunmaktaydı.

5 Temmuz Ürümçi olayları 2009 yılının etki uyandıran olayları listesine girdi
Uluslar arası haber kanalı BBC'nin hazırladığı 2009 yılında küresel ölçekte etki uyandıran olaylar listesinde 5 Temmuz Ürümçi olayları ilk sırada yer aldı. BBC aynı anda 5 Temmuz Ürümçi hakkında detaylı bilgi verdi.

  • 1664 defa okundu.