SAYIN DEVLET BAHÇELİ’Yİ ZİYARET
Dünya Uygur Kongresi Başkan Yardımcısı ve Doğu Türkistan Kültür ve Dayanışma Derneği genel Başkanı Sayın Seyit Tümtürk MHP genel başkanı Sayın Dr. Devlet Bahçeli’yi 31.12.2009 günü makamında ziyaret etti. MHP Genel Başkanı Sayın Dr. Devlet Bahçeli’yle çeşitli defalar bir araya gelen Sayın Seyit Tümtürk bu ziyareti esnasında özellikle 5 Temmuz katliamı ile Kamboçya’ya kaçan ve BM ye sığınan Uygur Türklerinin Çin’e iadesi dile getirilmiş, konunun TBMM gündemine getirilerek tüm siyasi partilerimizi BM lere bu konuda ortak çağrı yapmasını bu kardeşlerimizin akıbetleri hakkında bilgi alınmasını arz etmiştir. MHP’nin Doğu Türkistan davasına göstermiş olduğu destek içinde kendisine tekrar teşekkür eden sayın Tümtürk Doğu Türkistan’da gelişmekte olan son olaylar hakkında geniş bilgiler verdi.

A.DENİZ BÖLÜKBASI’NI ZİYARET
Dünya Uygur kongresi Başkan Yardımcısı Sayın Seyit Tümtürk 2009 yılının son i gününde TBMM’de MHP’nin Türk Dünyası ve Uluslararası İlişkilerden sorumlu Gen.Bşk yardımcısı Ankara Milletvekili Sayın Ahmet Deniz   Bölükbaşı’nı   makamında   ziyaret   etti.
TBMM’deki makam odasında gerçekleşen bu ziyaret esnasında Kamboçya hükümeti tarafından BM’lere sığınma talebinde bulunan Uygurların Çin’e iadesi konusunda bilgi alışverişi yaptı. 5 Temmuz olaylarından sonra Doğu Türkistan’daki son durum hakkında da kendisine bilgi verildi.

KÜLTÜR TEŞEKKÜLLERİ DERNEĞİMİZDE
Kayseri’de Kamu yararına faaliyet gösteren yaklaşık 70 e yakın dernek, vakıf ve sivil toplum örgütlerinin oluşturmuş olduğu Kayseri Gönüllü Kültür Teşekülleri 2010 yılının ilk toplantısını Kayseri Doğu Türkistan Kültür ve Dayanışma Derneği Genel Merkezi toplantı salonunda bir araya geldi. Başkanlığını Sayın Ahmet Taş beyefendinin önderliğinde aralarında Mazlum Der, Mirac Kültür Derneği, İlmi Araştırmalar Vakfı, İ.H.H., Kafkas Vakfı, Alperen Ocakları, Ribat, Şafak Radyo, Sosyal Hizmetler Vakfı, ŞefkatDer, Furkan Radyo, Memur Sen, Birlik Fm, İslami İlimler Araştırma Vakfı sivil toplum örgütlerinin Başkanları ve Yönetim Kurulu Üyeleri Dernek Binamızda Hazır bulundu. Dernek yönetim kurulu üyelerimiz ve büyüklerimizin de bir araya geldiği bu tanışma toplantısında dernek başkanımız Sayın Seyit Tümtürk bir açılış konuşması yaparak Kayseri’deki bu gibi kamuoyu oluşturan dernek ve kuruluşların yaptırım güçlerinden bahsederek, her bir kuruluşun 5 Temmuz Urumçi olaylarında Kayseri’de yapmış oldukları faaliyetlerden dolayı teşekkür etti. Grup adına bir konuşma yapan sayın Ahmet Taş beyefendi ”acınız acımızdır diyerek tüm mazlum milletler gibi Doğu Türkistan davasının kendilerinde ayrı bir yeri olduğunu dile getirmiş Kayseri’de bulunan Gönüllü Kültür Teşekküllerinin maddi ve manevi olarak Doğu Türkistan davasının yanında olduğunu beyan etmiştir. Sayın Ahmet Taş Amerika’dan yayın yapan RFA adlı radyoya bir de mülakat verdi.Toplantı Doğu Türkistan’ı anlatan bir videonun izlenmesi ile son buldu.

DOĞU TÜRKİSTAN DAVASI BAB’I ALEM’DE
16 Ocak 2010 Dünya Uygur Kongresi Başkan Yardımcısı sayın Seyit Tümtürk 16 Ocak 2010 Cumartesi günü saat 14:00`te Doğu Türkistan konulu bir seminer verdi. Sayın Tümtürk konuşmasına Doğu Türkistan mücadelesini, bu coğrafyanın kültürünü, tarihini, coğrafi özelliklerini tanıtan bir sinevizyon gösterisiyle başladı. Doğu Türkistan devletinin 60 yıl öncesine kadar var olduğunu belirten Tümtürk tarihin çeşitli dönemlerinde Uygur Türklerinin Çinlilerle mücadelesinin çeşitli yoğunluklarla devam ettiğini; Çin ve Rusya`nın, Orta Asya topraklarını paylaşmasından sonra Doğu Türkistan’ın Çin’in esareti altına girdiğini belirtti. Tümtürk şöyle dedi: Doğu Türkistan, yer altı ve yer üstü zenginlikleri bakımından Çin`in hararetle ihtiyaç duyduğu bir coğrafya. Tarih boyunca Çinliler, Doğu Türkistan’a yerleştiği sürece büyümüşler; gelişmişler ve ilerlemişlerdir. İşgal altında yoğun baskıya rağmen Uygur halkı mücadelesini devam ettirdi. Son 11 Eylül olaylarından sonra Çin ABD`nin terör tanımlamasını sahiplenerek Uygur halkını terörist olarak nitelendirip baskılarını arttırdı. Sistematik olarak yürütmekte olduğu asimilasyon politikaları ile Doğu Türkistan topraklarına yerleşimler ve iskan politikalarına hız verdi. Buna karşılık Doğu Türkistan halkı mücadelesini sürdürmekte ve dünya İnsanlığından Müslüman İslam aleminden haklı olan davasına sahip çıkmasını beklemektedir.

TBMM BAŞKANVEKİLİ DUK HEYETİNİ KABUL ETTİ
17 Ocak2010 23. Dönem TBMM Başkanvekili aynı zamanda Kültür Sanat Yayın  kurulu başkanlığını yürüten Kahramanmaraş Milletvekili Sayın Nevzat Pakdil’i TBMM’deki çalışma odasında DUK başkan Yardımcısı Sayın Seyit Tümtürk, Doğu Türkistan Kültür ve Dayanışma Derneği Ankara Şube Başkanı Sayın Hayrullah Efendigil’i kabul etti. DUK başkan yardımcısı Sayın Seyit Tümtürk 5 Temmuz olaylarından sonra Doğu Türkistan’da gelişen olaylar hakkında kısa bilgiler vererek TBMM’deki siyasi partilerin 5 Temmuz olaylarında gösterdikleri dayanışma için teşekkürlerini dile getirmiştir. Oldukça samimi bir ortamda gerçekleşen bu ziyaret esnasında iki büyük devlet arasında gelişen ekonomik atılımlar Doğu Türkistan’da yaşayan Uygurların refah ve huzuruna köprü vazifesi görmesi gerektiği dile getirilmiştir.

ANKARA’DA YENİ ŞUBEMİZE TAŞINDIK
14 Şubat, 2010 Doğu Türkistan Kültür ve Dayanışma Derneği Ankara şubemiz 2002 yılından beri hizmet vermekte olduğu Cebeci’deki bürosunu Çankaya ilçesine taşımıştır. Bundan sonraki hizmetleri buradan devam ettirecek olan Doğu Türkistan Kültür ve Dayanışma Derneği Ankara şubesinin yeni bürosunun resmi açılışı önümüzdeki aylarda yapılacaktır. 14 Şubat 2010 Kayseri’den yönetim kurulu üyelerimiz, İstanbul’da bulunan teşkilatların yöneticileri ve Ankara’da ikamet etmekte olan vatandaşlarımızın bir araya gelerek dualarla açtığı yeni şubemiz yaklaşık 350 metre kare olup dubleks bir daire katıdır. Ankara şube başkanımız sayın Hayrullah Efendigil’in çalışmaları sonucu yeni büronun Doğu Türkistan davasına yeni bir soluk yeni bir ivme kazandıracağı kesindir. ALLAH Doğu Türkistanlıları utandırmasın.
Yeni dernek binamızın adresi şöyledir.
Aşağı Öveçler Mah.4.Cad. 1330 Sk.Bayındır Apt.No:5/6 Tel &Fax: 0312 473 00 83
Çankaya - Ankara (Stratejik Düşünce Enstitüsü ile Pakize Erdoğdu İlköğretim Okul Arasında)

M.RIZA BEKİN PAŞA ANKARA’DA TOPRAĞA
Doğu Türkistan Vakfı başkanı sayın M. Rıza Bekin Paşa 16.02.2010 tarihinde Ankara’da özel bir hastanede akşam saatlarinde hakkın rahmetine kavuşmuştur. Cenazesi 18.02.2010 tarihinde Ankara Kocatepe Camisinde öğle namazını müteakip yapılan resmi törenden sonra Ankara’da toprağa verildi.Tüm Doğu Türkistan dostlarının aynı zamanda Türk silahlı kuvvetlerimizin başı sağ olsun.

Bekin Paşanın kısaca öz geçmişi
Asker ve cemiyet adamı olan M. Rıza Bekin, 1925’de bugün Çin esareti altında bulunan Doğu Türkistan’ın Hoten şehrinde doğmuştur. Uygur Türklerinden olan M.Rıza Bekin, dokuz yaşında iken ailece yurtlarından ayrılıp, Afganistan’da Kabil’e yerleşmişlerdir. O yıllarda oldukça yüksek seviyede seyreden Türkiye Afganistan münasebetleriyle, eniştesi Mehmet Emin Buğra’nın girişimi, Türkiye’nin Kabil Büyükelçisi Memduh Şevket Esendal’ın yardımları ile yeğeni Niyaz Mehmet ‘le birlikte askeri okulda okumak için Türkiye’ye gönderilen M.Rıza Bekin, 1938’de Maltepe Askeri Lisesi’nin orta kısmında öğrenime başladı.

1944’de Askeri Liseyi bitiren M. Rıza Bekin, 1944-1946’da Kara Harp okulunu, 19461948’de Topçu okulunu bitirerek Topçu subayı olarak Türk ordusuna katıldı. Görev yaptığı esnada (1950) yılında Uzak doğuda patlayan Kore savaşına Birinci Türk Tugayı Topçu Taburuna teğmen rütbesiyle katılarak, gazilik madalyası aldı. 

1963-1965’te Kara Harp Akademisi, 1966’da Yüksek Komuta Akademisi’ni bitiren M. Rıza Bekin, 1949’da Almanya’da Askeri İstihbarat, 1953’te ABD’de Subay Muharebe, 1959’da Stratejik istihbarat, 1963’te Topçu tekamül kurslarına katılarak kariyerine; Edremit ve Bornova’da Tugay Komutanlığı, Topçu okulu ve Muharebe istihbarat okulunda öğretmenlik (1954-1959), Genelkurmay İstihbarat Başkanlığı’nda Şube Müdür Vekilliği (1965-1967), Van Jandarma Tugay Kurmay Başkanlığı

(1967-1968), Doğu Menzil K. Plan Şube Müdürlüğü (19681969), 5. Kolordu Harekât ve Eğitim Şube Müdürlüğü (1969-1971), K.K.K Harekat Başk. Eğitim Şube Müdürlüğü (1971-1973) ile devam etmiş, 

1973’te Tuğgeneral rütbesiyle, CENTO Askeri Planlama Karargah Harekât Başkanlığıyla, 19. Piyade Tugay ve 57. Topçu Eğitim Tugay Komutanlığı (1975-1977) ile kadrosuzluk sebebiyle 1977’de Tuğgeneral rütbesiyle emekli olarak tamamlamıştır.

General M. Rıza Bekin, askeri kariyeri içinde, Birinci Kore Tugayı Topçu Tabur Takım Komutanlığından (19501951) başka, 19591961 arası Türkiye’nin Tahran Askeri Ataşe Muavinliği görevini ifa etmiş, emekli olduktan sonra bir müddet Başbakanlıkta uzman olarak çalışırken Afganistan meselesinin patlak vermesi üzerine 19891990 yılları arasında BM’lerin Afganistan’a insani yardım programı çerçevesinde Pakistan’da kurmuş olduğu Mayın Temizleme Eğitim Merkezinde (İslâmabad) Başdanışmanlık görevini yürütmüştür.

1986’da kurulan Doğu Türkistan Vakfı Başkanlığına seçilen M. Rıza Bekin, halen Çin esareti altında yaşayan Doğu Türkistan (Uygur Türkleri) meselesinin insani ve siyasi boyutta dünya kamuoyuna duyurulması yolunda Doğu Türkistan vakfı bünyesinde çalışmalarına devam etmiştir.Merkezi Münih’te bulunan “Doğu Türkistan Milli Kongresi’nin onursal Başkanı’da olan M.Rıza Bekin, evli ve iki çocuk babası olup, İngilizce ve Farsça biliyordu.

TÜRK DÜNYASI İSTANBUL’DA BULUŞTU
27.02.2010 da Türk Dünyasından sorumlu Devlet Bakanı sayın Faruk Çelik’in organizasyonu ile Türk Dünyası İstanbul’da bir araya geldi. İstanbul Cevahir Otel toplantı salonun’da “Türk Soydaş ve Akraba Toplulukları Buluşması” adında yemekli toplantı gerçekleşti. “Nerde Bir Türk Kardeş Topluluğu Varsa Biz Oradayız” Sloganıyla açılan toplantıya başta Başbakanımız sayın RTayyip Erdoğan, Dışişleri Bakanı sayın Ahmet Davutoğlu, Devlet Bakanı sayın Faruk Çelik, Devlet Bakanı sayın Egemen Bağış, Devlet eski Bakanı sayın Kürşad Tüzmen, KKTC. Dışişleri Bakanı sayın Hüseyin Özgürgün, Azerbaycan Devlet Bakanı sayın Nazım İbrahim, Makedonya Devlet Bakanı sayın Hadi Nazır, Belçika Parlementosundan Mahinur Özdemir, Kırım Tatar Milli meclis Başkanı sayın Mustafa Cemiloğlu, Türk Ocakları Genel Başkanı sayın Nuri Gürgür, soydaş topluluklarımızdan Uygur, Özbek, Kazak, Tatar, Azeri ve Kırgızların temsilcileri katıldı. Toplantıya Türkiye dışından ve Türkiye’de bulunan Türk Soydaşlarımızın dernek, vakıf ve sivil toplum örgüt temsilcileri katıldı. Toplantının açılış konuşmasını yapan Türk Ocakları Genel Başkanı sayın Nuri Gürgür’den sonra sırayla kürsüye Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti dışişleri bakanı sayın Hüseyin Özgürgün, Devlet Bakanı sayın Faruk Çelik, Kırım Tatar milli meclis başkanı sayın Mustafa Cemiloğlu günün anlamı ve önemi hakkında kısa birer konuşma yaptılar. Bu konuşmalardan sonra kürsüye davet edilen Başbakan sayın RTayyip Erdoğan konuşmasına başlarken davetlilere hitaben öncelikle bu davete icabet eden bütün kardeşlerimi saygı ve sevgi ile selamlıyorum. Türkiye’ye İstanbul’a hoş geldiniz. Sizleri burada bütün soydaş, kardeş, kandaş olarak bir arada görmekten büyük zevk aldım ve heyecan içindeyim sizleri bir arada misafir olarak ağırlamaktan çok büyük haz almaktayım, diye sözlerine devam eden sayın Erdoğan bir araya geldiğimiz bu büyük buluşma aslında yıllardır özlemini çektiğimiz fakat hasretle beklediğimiz ilk buluşma oldu, bu büyük buluşma ilk oldu ama son olmayacak bundan sonrada daha da büyüyerek her yıl yapılacaktır, diye sözlerine devam eden Sayın Erdoğan Türkiye’den İstanbul’dan Urumçi’deki, Semerkant’daki, Buhara’daki, Almaata’daki, Bişkek’deki, Taşkent’deki, Bakü’deki, Aşkabat’daki, Kafkasya’daki, Saraybosna’daki, Karabağ’daki, Mezarışerif’deki, bütün Asya’daki ve balkanlarda bulunan kardeşlerime selam ediyorum, buradan sizlerin aracılığınızla kucak dolusu selamlar. Bizler, sizler dünyanın dünya’nın çeşitli coğrafyalarında olabiliriz fakat bir ailede sofra başında oturan
aile fertleri gibiyiz, bir ulu çınarın gövdesi ve onun dalları gibiyiz, Asya’nın en ücra bir yerinde bir kardeşimizin bir soydaşımızın acısı bizim acımızdır, sevinci bizim sevincimizdir, üzüntüsünü içimizde hisseder üzülürüz. Örf adet gelenek, kültür ve tarihimiz bir ve biz geçmişimizle ecdadımızla gurur duyarak yaşayan bir milletiz, Böyle bir ecdadın evlatları ve torunlarıyız diyerek sözlerini bitirmesinden sonra Doğu Türkistanlıları ve derneğimizi temsilen Dünya Uygur Kurultayı başkan yardımcısı ve Doğu Türkistan Kültür dayanışma derneği genel başkanı sayın Seyit Tümtürk bu toplantının anısına Başbakan sayın R.Tayyip Erdoğan’a Doğu Türkistan’ın milli giysisi altın sim işleme TON ve BADAM doppa takdim etti.

DÜNYA   UYGUR   KURULTAYI   MÜNİHTE   TOPLANDI
27 Şubat 2010 Dünya Uygur Kurultayı’nın genişletilmiş daimi üyelerinin olağanüstü toplantısı Almanya’nın Münih şehrinde başladı. 26.02.2010 günü başlayarak 02.03.2010 gününe kadar sürecek olan toplantıya dünyanın çeşitli ülkelerinde bulunan DUK daimi üyeleri bir araya geldi. 5 Temmuz 2009 Urumçi olaylarından sonra Doğu Türkistan içindeki Müslüman Türk halkı işgale uğradığı günden bu yana yaşaya geldiği baskı ve zulme karşı yaptığı bu ayaklanma ile Çin’e karşı dik duruşunu bir kez daha Dünya’ya gösterdi. Çin, 5 Temmuz Urumçi olaylarını bahane ederek kanlı bir şekilde adeta soykırım yaparak Dünyanın gözü önünde Uygur halkını yok etmeye çalıştı, ve halende devam etmektedir. Urumçi olaylarını bahane ederek gözaltına aldığı masum Uygur gençlerini yine adil olmayan sözde halk mahkemelerinin kararları ile dünyaya duyara duyura idam etmekte binlercesini de Çin hapishanelerinde yok etmektedir. Urumçi olayları sırasında ortadan kaybolan 10 binlere varan ve aradan bunca zaman zarfında akibetlerinden haber alınamayan kardeşlerimizin akibetlerini uluslararası kamuoyuna duyurmak dünya devletlerini ve milletlerini Doğu Türkistan’da yaşanan vahşetin boyutuna dikkatlerini çekmek için nasıl bir yol izlenecek nasıl hareket edilecektir bu sorulara cevap aramak için birarayagelen (Dünya Uygur Kurultayı) daimi üyelerinin toplantısı 3 gün sürecektir. 5 Temmuz 2009 Urumçi olaylarından sonra Doğu Türkistan içindeki halkımızın şuandaki durumu, ayrıca dünyanın çeşitli ülkelerinde yaşamakta olan Uygurlar ve uluslar arasında faaliyetlerini sürdürmekte olan teşkilatlarımız ciddi bir süreçten geçmektedir. Dünya Uygur Kurultayı genel merkezinin aldığı karar ile olağan üstü toplanan Dünya Uygur Kurultayı daimi üye toplantısı, Urumçi olaylarından sonra gerek Doğu Türkistan içinde gerek uluslar arası arenada yaşanan önemli olayları gözden geçirmek bundan sonraki süreçte nelerin yapılması nasıl bir strateji izlenmesi doğrultusunda hem siyasi hem ilmi alanda alınacak kararlar için bir araya gelmiştir.

  • 1870 defa okundu.