Wang Lechuen Uygur bölgesinde sıkı emniyet tedbirlerinin uzun süre devam edeceğini bildirdi
Reuters haber ajansının haberine göre Uygur özerk bölgesi komünist parti sekreteri Wang Lechuen Uygur özerk bölgesinde uzun süreli istikrarın sağlanması için sıkı emniyet tedbirlerinin kararlılıkla uygulanacağını, istikrarın ekonomik kalkınmanın temeli olduğunu bildirdi. Ayrıca milletlerin kardeşliğine zarar verecek her tür söz ve eyleme kesinlikle müsamaha gösterilmeyeceğini söyledi.

Uluslar arası Af Örgütü Hüseyin Celil’in serbest bırakılması hakkında Damga Pulu bastırdı
Uluslar arası Af Örgütü Kanada şubesi ve Kanada’da bulunan Care Kanada adlı sivil toplum kuruluşu birlikte 2006 yılından beri Çin’de tutuklu bulunan Uygur asıllı Kanada vatandaşı Hüseyin Celil’in serbest bırakılmasını amaçlayan posta pulu bastırdı. Bu örgütler Hüseyin Celil’i kurtarmak için mümkün olan tüm çabayı sarf etmekte ve geçen yıl içinde Çin’e 100 binden fazla mektup göndermişti.

Tarlalarını kaybeden Uygur çiftçilerin durumu kötüleşmekte
Çin’de tarlalarını kaybeden çiftçilerin durumu sosyal bir soruna dönüşmüş durumdadır ve Çin genelinde günlük çalışan vasıfsız işçilerin sayısı her geçen gün büyümektedir. Tarlalarını kaybeden Uygur çiftçileri de ailelerini bırakarak çeşitli yerlere iş bulma ümidiyle gitmektedirler. Çiftçiler Çin’de en fakir kesimi teşkil etmektedir.

Çin’de internet polisleri ilçelere kadar genişlemektedir.
Çin’de yayınlanan “Gözlem” haftalık dergisinin haberine göre internet polisleri ilçelere kadar genişlemiştir. İnternet ve bilişim polisleri internet kafeleri ve insanların ziyaret ettikleri site ve sosyal iletişim sayfalarını Çin’in güvenlik siyasetine uygun olarak denetim altında tutmaktadır. Uygur bölgesinde internet erişimi yarım yıldır engellenmiş durumdadır.

Çin yerel yönetimi yine çok sayıda Uygur kızını çalışma bahanesiyle Çin’e götürdü
Şinhua haber ajansının haberine göre 7 Ocak’ta Kaşgar vilayeti Konaşehir nahiyesinden 500 Uygur kızı çalışma bahanesiyle Çin’in Guangdong ve Shendong eyaletlerine götürüldü. Çin’in bu uygulaması 2004 yılından beri devam etmektedir.

Dünyada 68 ulusal ve uluslar arası örgüt bildiri yayınlayarak Kamboçya’yı 20 Uygur’u Çin’e iade etmesi sebebiyle protesto etti.
5 Temmuz olaylarından sonra 20 Uygur Birleşmiş Milletlerden siyasi sığınma talebinde bulunmak üzere Kamboçya’ya gelmiş, Kamboçya daha sonra bu kişileri Çin’e iade etmişti. Avustralya, Endonezya, Bangladeş, Japonya, Malezya, Mısır ve Güney Afrika gibi ülkelerden 68 ulusal ve uluslar arası örgüt bildiri yayınlayarak Kamboçya’yı 20 Uygur’u Çin’e iade etmesi sebebiyle protesto etti.

2009 yılında Uygur bölgesinde görülen devlet güvenliği davalarına ait sayısal veriler tartışma konusu oldu.
Uygur özerk bölgesi üst mahkemesi başkanı Rozi İsmail 2009 yılında görülen devlet güvenliği davalarının toplam sayısı 437 olup 10 yıldan fazla hapis cezası alanların sayısı 255 şeklinde açıklama yaptı. Ancak Dünya Uygur Kurultayı bu sayının 5 Temmuz olaylarından sonra görülen davaların sadece bir kısmını oluşturduğunu bildirdi.

Ürümçi’de emniyeti gözleme birimlerinin sayısı 60 bine çıkarılacak
5Temmuz olaylarından sonra Ürümçi’de Uygurların yoğun olarak yaşamakta oldukları bölgeler sıkı denetim altında tutulmaktaydı. Çin medyasının haberine göre güvenlik denetim birimlerinin sayısı kısa bir süre içinde 60 bine çıkarılacak ve insanların tüm davranışı ve faaliyetleri denetim altında tutulacak.

5 Uygur idamla, 8 Uygur ömür boyu ve uzun süreli hapisle cezalandırıldı
5 Temmuz olayları ile ilgili olarak 25 Ocak’ta 13 kişi daha yargılandı. 4 kişiye hemen infaz edilmek üzere idam cezası, 1 kişiye ise iki yıl sonra infaz edilmek üzere idam cezası verildi. 8 kişiye ömür boyu ve uzun süreli hapis cezaları verildi.

Ürümçi’de 35 bin Uygur’a bir avukat düşmektedir.
5 Temmuz olaylarından sonra sürekli olarak toplu davalar görülmekte ve toplu cezalar verilmektedir. Çoğu zaman avukat yetersizliğinden davalar avukatsız icra edilmektedir. Şinhua haber ajansının haberine göre tüm Çin’deki avukat sayısı 150 bin civarında olup her 9000 kişiye bir avukat düşmektedir. Uygur bölgesinde ise toplam avukat sayısı 2184 ve Han Çinlisi olmayan avukat sayısı 380 Resmi kaynaklara göre etnik azınlık nüfusu 12 milyon 944 bin olup bu sayı toplam nüfusun %60.7’sini oluşturmaktadır. Bu sayıyla hesap yapıldığından Uygur bölgesinde her 35 bin kişiye bir avukat düşmektedir.

Altay ve İli vilayetlerinde yağan kar can ve mal kaybına sebep oldu
Birleşme ajansının haberine göre Altay ve İli vilayetlerinde 59 yıl sonra tekrar meydana gelen kar felaketinde 20 kişi öldü ve 100 binden fazla hayvan telef oldu. Bu felaketten 1 milyon 600 bin kişi zarar gördü. Tahmin edilen toplam hasar 640 milyon yuan civarındadır.

5 Temmuz olayları sırasında 1500’den fazla kişi silahlı güçlerce katledildi.
Çinli Boxun internet sitesinin haberine göre Çin emniyet makamları 5 Temmuz olaylarından önce olası olaylar hakkında istihbarat elde ettiler ve olayları başlamadan bastırmak üzere gerekli yerlere mevzilendiler. Ancak olaylar beklendiği gibi meydana gelmediği için Çin polisleri olaylar başladıktan iki saat sonra ancak gelebildiler. Olayın görgü tanıklarına dayandırılarak verilen habere göre olay günü 1500’den fazla kişi devlet güvenlik güçleri tarafından öldürülmüştür.

Çin’in 62 sayılı basın yayın yasağı genelgesi ortaya çıktı
Google arama motorunun yasaklanması ve diğer basın yayın yasakları Amerika’yla sürekli gündem konusu olmaktaydı. Dün uluslar arası gazetecileri federasyonu hazırladığı raporla Çin’in 2009 yılında yayınladığı 62. sefer sayılı basın yayın yasağı genelgesini ortaya çıkardı. Genelgede 5 Temmuz olaylarının sebeplerinin dile getirilmemesi gibi konular yer almaktadır. Daha önce yayınlanan genelgelerde ise habercilerin Sichuan depremi konusunda bağımsız araştırma yapmamaları, yıkılan okullar konusunda haber yapmamaları, haberlerde resmi rakamların kullanılması gerektiği gibi konular yer almaktadır.

Rabiye Kadir’e İtalya Özgürlük Ödülü verilecek
İtalyan Societa Libera örgütü bu yıllık uluslar arası özgürlük ödülünü Uygur milli hareketinin lideri Rabiye Kadir’e vermeyi kararlaştırdı, ödül bu yıl yaz aylarında İtalya’nın Luca şehrinde düzenlenecek törenle kendisine nakdim edilecek. Societa Libera örgütünün lideri Vincenzo Olita’nın bildirdiğine göre ödül törenine İtalya devlet başkanı Giorgio Napalitano da katılacak ve devlet televizyonundan canlı yayınlanacak. Bu ödül özgürlük için hayatını kaybetmiş veya işkence görmüş insanlara verilmektedir ve Rabiye Kadir’in daha önce aldığı benzer ödüllerin beşincisi olacak.

Muhammet Kerim adlı Uygur polis karakolunda hayatını kaybetti
İstanbul’da ikamet eden Uygur Türklerinden Abdurrahimcan’ın arkadaşı Muhammet Kerim tutulduğu polis karakolunda işkenceden hayatını kaybetti. Abdurrahimcan’ın bildirdiğine göre Muhammet Kerim Kaşgar’da bulunan evinden 3 –4 ay önce polisler tarafından tutuklanarak Ürümçi’ye götürülmüştü, 25 gün önce de ailesine öldüğü haber verildi. Ürümçi’ye gelen ailesine sadece cesedi gösterildi, ancak verilmedi ve Ürümçi’de bir mezarlığa defnedildi.

Ürümçi’de yeniden 30 günlük yakalama ve asayişi sağlama harekatı yapılacak.
Çin emniyet makamları çok sayıda silahlı gücüyle Ürümçi’de yeniden 30 günlük yakalama ve asayişi sağlama harekâtı yapılacağını açıkladı. Alınan bilgiye göre bu harekâta 1000’den fazla silahlı polis iştirak edecek ve harekât 10 Ocak’tan itibaren 30 gün devam edecek.

Tarım bölgesinde büyük miktarda petrol rezervi bulundu
Şinhua haber ajansının haberine göre hâlihazırda petrol çıkarılmakta olan Tarim bölgesinde toplam miktarı 100 milyon ton civarında yeni petrol rezervi bulundu. Çinli bir şirket tarafından işletilecek olan petrol bölgesinden 2015 yılından itibaren yıllık 100 milyon ton petrol çıkarılması planlanmaktadır.
Tarım bölgesinden günümüzde yeraltı boru hattıyla Çin’in doğu bölgelerine günlük 190 milyon metreküp doğalgaz taşınmaktadır ve söz konusu bölgeden 2009 yılından Çin’e taşınan petrol miktarı 6 milyon 600 ton ve doğal gaz miktarı 1 milyar 345 milyon metreküp olmuştur.

Amerika 2009 yıllık uluslar arası dini özgürlük raporunu Uygurca yayınladı
ABD dışişleri (bakanlığı 2009 yılı uluslar arası dini özgürlük raporunun Çin’le ilgili olan kısmını Uygurca tercümesiyle yayınladı. Alınan bilgiye göre Amerika’da bu tür raporun Uygurca yayınlanması ilk kez olmaktadır. Raporun Çin’le ilgili kısmında Çin’deki dini özgürlüğün kısıtlanması, Uygur bölgesinde uygulanmakta olan baskılar yer almakta ve Çin’e bu durumların düzeltilmesi için öneri ve talepler sunulmaktadır. Amerika birkaç yıldır Uygur bölgesindeki insan hakları ihlallerini sürekli olarak dile getirmektedir.

  • 1856 defa okundu.