Qurulushi


Dünya Uygur Kurultayı (World Uyghur Congress, WUC) Doğu Türkistan halkının uluslararasındaki tam yetkili tek yönetim organıdır.

Dünya Uygur Kurultayı “Doğu Türkistan (Uyguristan) Millî Kurultayı” ile “Dünya Uygur Gençleri Kurultayı”nın 16 – 19 Nisan 2004 tarihlerinde Almanya’nın Münih şehrinde birlikte düzenlediği toplantıda her iki kurultay temsilcilerinin ortak iradesi ve diasporadaki tüm Doğu Türkistan teşkilatlarının katılımı ve oybirliğiyle onaylaması sonucunda oluşturulmuştur.

Dünya Uygur Kurultayı demokratik ilkeler temelinde barışçıl yollarla Uygur halkının özgürlüğü, demokratik hakları,  insan hakları ve Doğu Türkistan’ın bağımsız siyasi geleceği için mücadele etmektedir.

Dünya Uygur Kurultayı’nın 3. Kurultayı 21 – 25 Mayıs 2009 tarihlerinde Amerika’nın başkenti Washington’da düzenlenmiş, açılış töreni 21 Mayıs 2009’da Amerikan parlamenterlerin katılımıyla Amerika Parlamentosu’nda yapılmıştır.  Kurultay Avrupa, Orta Asya, Ortadoğu, Avustralya ve Asya ülkelerinden gelen 112 delege ve 40’ten fazla gözlemcinin katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Demokratik bir şekilde yapılan seçimde Rabia Kadir Hanım tekrar Dünya Uygur Kurultayı’nın başkanlığına seçilmiştir.

Dünya Uygur Kurultayı’nın 24 – 27 Kasım 2006 tarihlerinde Almanya’nın Münih şehrinde düzenlediği 2. Temsilciler kurultayında 15 ülkeden gelen 59 delegenin oybirliğiyle kabul etmesi sonucunda Uygur halkının manevi annesi, Uygur millî hareketinin önderi Rabia Kadir Hanım Dünya Uygur Kurultayı’nın başkanlığına seçilmişti.

Rabia Kadir Hanım Dünya Uygur Kurultayı’nın başkanlığına seçilmeden önce, Amerika’da bulunan “Uygur Uluslar arası İnsan Hakları ve Demokrasi Fondu” ve “Amerika Uygur Birliği”nin başkanlığını yürütüyordu.  2004 yılında uluslar arası “RAFTO ödülü”ne layık görülmüş, 2005-2009 yıllarında beş kez Nobel Barış Ödülü’ne aday gösterilmişti. Çin zindanlarında beş yıldan fazla eziyet çeken Rabia Kadir Hanım 17 Mart 2005’te özgürlüğüne kavuştuktan sonra hayatını Uygur halkının özgürlüğü ve kurtuluşuna adayarak “Uygur halkının manevi annesi ve Uygur milli hareketinin önderi” unvanını kazanmıştır.

Dünya Uygur Kurultayı’nın 2004 yılında düzenlenen 1. Genel  Kurultayı’nda ünlü siyasetçi ve diplomat Erkin Alptekin Dünya Uygur Kurultayı’nın başkanlığına seçilmiş ve bu görevi Kasım 2006’da düzenlenen 2. Temsilciler Kurultayı’na kadar yürütmüştü

Dünya Uygur Kurultayı demokratik bir teşkilattır. Bu teşkilatın yönetim kurulu dünyanın çeşitli bölgelerinde bulunan Doğu Türkistan teşkilatlarının demokratik seçimiyle oluşturulmaktadır.  Dünya Uygur Kurultayı yöneticilerinin görev süresi üç yılla sınırlandırılmıştır.

Dünya Uygur Kurultayı insan hakları beyannamesindeki tüm maddelere ve demokratik prensiplere uymak kaydıyla Çin’in Doğu Türkistan’daki müstemlekesine karşı yürüttüğü mücadelede terörizmi araç olarak kullanmayı kesinlikle reddetmektedir.

Kök Bayraq Jornili

Abonelik Ba�vuru Formu

Tarihte Bu Gün

  • 01 Ekim 2003 - İşgalci Çin Tarafından 100 Günlük Zulüm Operasyonu Başlıyor.
  • 05 Ekim 1955 - Ünlü Şair Abdurrahim Ötkür'ün Vefatı
  • 16 Ekim 1964 - İşgalci Çin Tarafından Doğu Tüğrkistan'da İlk Atom Bombasının Denenmesi.i
  • 18 Ekim 1884 - Doğu Türkistan İsminin Şincang Olarak Değişt
  • 23 Ekim 1969 - Doğu Türkistan'da Arap Alfabesinin Kaldırılıp Yerine Latin Alfabesi'nin Getirilişi.
  • 30 Ekim 1937 - Vatanperver Şair Kutluğ Şevki'nin Idam Edilmesi.
  • 30 Ekim 2003 - Doğu Türkistan'lı Ünlü Mücahit Hasan Mahsun'un Şehit Edilişi.

Yéngi Pikirler

Kök Bayraq Zornili

E-Mail Listesi


Sitemizdeki yeniliklerden haberdar olmak için e-posta listemize üye olabilirsiniz.

© 1999 - 2017 East Turkestan. All rights reserved.

Web Design