Uygurlar Ayak giyimlerini kalın kumaşlardan (Lata paypak), keçelerden (Pima), deriden (Ötük, Tofli, Tere Paypak, Keşe) lastikten (Kalaş) yapıp giymişlerdir.  Doğu Türkistan'da boğa, koyun ve keçi derilerini işleyip her kalitede deri üretilmektedir. Boğa derisinden kalın, sert deri, manda derisinden günlük ayakkabı mes ve misafir terlikleri dikilmektedir. 

    Doğu Türkistanda geleneksel deri işleme usuli şu aşamalardan geçmekteydi: 
Deri önce yününün kolay yolunması ve yumuşak olması için tuzlu suya bastırılır. Daha sonra özel demir mandallarla yün yolunup özel fırında kurutulurdu. Daha sonra deri büyük kazanda tabii boyalarla boyanır. Boyanan deri güneşte kurutulurken yuvarlak bir ağaçla üzerinden geçilerek düzlenirdi. Kullanmaya hazır olan deri kesilir, özel bir iğne ve ip aracılığı ile dikilirdi. 

1- KEŞE: İnce köseleli, düşük ökçeli, burnu yukarı büküktür. Bazen de arkası açık yapılmaktadır. Keşe beyaz, gri, kırmızı ve siyah yumuşak deriden dikilmektedir. Ucuna genelde ipek ile nakış işlenmektedir. Keşe Doğu Türkistan'da yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. 

2- MESE: İnce köseleli, ökçesiz, koncası dar ve yumuşaktır. Kara deriden dikilir ve yan kısmına açık mavi ve yeşil iplerle nakış işlenir. Yağmurlu havalarda mese lastik ayakkabı ile birlikte giyilmektedir. Mese daha çok ihtiyar kadınlar tarafından kullanılmaktadır. 

3- AYALLAR TOFLİYİ: Önü, arkası, kapalı, yüksek ökçeli, konçalı, eğri, burunlu, kalın tabanlı çizmedir. Kırmızı ve açık kahverengi deriden dikilmekte ve üzerine karışık renkli deri parçalarından oyma nakış yapılmaktadır.


  • Etiketler: lata, paypak, giyim, drees, foot, deri, leather, doğu türkistan, uyghur, keçi, koyun, keşe, mese