• 05.12.2018
  • 433 defa okundu

YENİDEN AYDINLANMA DERNEĞİ DOĞU TÜRKİSTAN BİLDİRİSİ

Bugün Doğu Türkistan’da kocaman bir trajedi yaşanmaktadır.

21. yüzyılda Çin’in Doğu Türkistan Türklerini toplama kamplarına attığı, buralara gönderilenlerden uzun süre haber alınamadığı haberleri geliyor. Bu uygulama ile Çin hükümetinin Hitler, Stalin ve Jivkov’a rahmet okuttuğu söylenebilir.

Dini yaşam topluma aittir. Genellikle başka bir toplumun egemenliğinde kalan bir toplum sosyolojik olarak dini ritüeller üzerinden kimliğini korumaya çalışır. Çin yıllardır Doğu Türkistan’da dini yaşantıyı özel hayata hapsetmiş durumdadır. Son zamanlarda özel hayata da müdahale edilmekte olup, evlerde Kuran-ı Kerim ve seccade yasağı uygulanmaktadır. Yani Uygur Türklerine kısaca “Bu topraklarda Çin egemenliği hüküm sürer, ancak bu da yetmez. Kendi vatanında kimliğinle de yaşayamazsın, hatta kendi vatanında aile içinde bile kendi kimliğinle yaşayamazsın” denilmektedir.

Ülke dışına çıkışın bile yasaklanması ise “Seni bu topraklara hapsettim, buradan başka yere hicret dahi edemezsin, burada açık hava hapishanesinde benim kulum ve kölem olarak nefes alacaksın, o da ben izin verdiğim müddetçe” demektir.

Uygur Türklerine haberleşme hakkı bile yasaklanmış durumdadır.

Uygulamalar açıkça insan hakları ihlalidir. İnsanın fiziksel yaşamı, dini yaşantısı, seyahat özgürlüğü ve haberleşme hakkı insan hakları gereği insanoğluna haktır. Bu hakları ihlal eden devlet ve toplum kendi tarihine kara bir leke bırakmış olur.

Hangi toplum üretirse üretsin insanlığın kültürel, sosyal, siyasal, estetik, ahlaki, bilimsel üretimleri insanlığın gelişmesine hizmet etmiştir. Bu sebeple yerel kültürel mirasın insanlığın ortak sorumluluğunda olması gerektiği gibi bu miras ve bu mirası üreten toplumlar gerekli saygıyı hak etmektedirler.

Yüzyıllardır kültürel olarak Doğu Türkistan olarak isimlendirilen coğrafya çoğunlukla Türkçenin çeşitli lehçelerini özellikle Uygur lehçesini konuşan Türk milletinin yurdudur.

Türk milleti ise bu coğrafya da madenleri işlemiş, atı evcilleştirmiş, sulama kanalları ile yüksek seviyede tarım yapmış, tahta kalıplar üzerinden işleyen bir matbaa icat etmiştir.

Türkler bu coğrafya da Kaşgarlı Mahmud’un mirasının taşıyıcılarıdır. Tarım havzasının verimli toprakları yüzyıllar öncesinden yerleşik hayata geçilişin şahidi olmuştur.

Her şeyi bir kenara bıraksak Doğu Türkistan Türklüğünün insanlığa yaptığı sadece bilimsel ve kültürel katkılar sebebi ile bile insanlığın kendilerine borcu vardır.

Yavuz hırsız ev sahibini bastıramayacak, Türk milletine diz çöktürülemeyecektir.

Bizler buradan Çin hükümetine;
Zulmü kendi tarihine miras olarak bırakma, bu yolu terk et!”

Bütün Dünya’ya ve Birleşmiş Milletlere;
“İnsan olmanın onuruna sahip çıkın!

Türkiye ve diğer Türk Cumhuriyetleri hükümetlerine;
“Sustuğunuz ses çıkarmadığınız, tepki göstermediğiniz sürece zulmün artığına ve daha sonra sizlere ulaştığına şahit olacaksınız. Eğer stratejik ve ticari bir çıkar düşünüyorsanız, bu stratejik ve ticari çıkarın gereğini Çin hükümetinden de beklemelisiniz ve gerekli tavrı sergilemelisiniz.”
diye sesleniyor,
dini hassasiyetlerle Filistin, Myanmaar gibi dramlar karşısında avazı çıktığı kadar bağıranlara ise;
“Doğu Türkistan, hem Müslüman, hem de Türk yurdudur. Bu tepkinizi Doğu Türkistan söz konusu olduğunda niye göremiyoruz? Yoksa Doğu Türkistan’ın isminde ki ‘Türk’ sizin için söylenen ‘Türk düşmanlığı’ yargısı için turnusol kağıdı görevi mi yapıyor?”
diye soruyoruz.

Haydi ortaya çıkın ve zulüm söz konusu olduğunda her şart altında her türlü zulme karşı çıktığınızı görelim. Eve lazım olan camiye haram olduğuna göre; zulüm haykırışlarınız ve “Ey!” nidalarınız öncelikle Doğu Türkistan için lazımdır. …ve sizde bu öncelik yoksa tarih diğer nidalarınızın da samimiyetinin olmadığı hükmünü vermekte gecikmeyecektir.

YENİDEN AYDINLANMA DERNEĞİ

  • Kaynak: https://www.facebook.com/izmiryad/posts/1933287963385329?__tn__=K-R
  • Etiketler: Doğu Türkistan'Çin,Uygur,Hitler, Stalin ,Jivkov’Kaşgarlı Mahmud,Filistin, Myanmaar

Son Eklenen Haberler

Yorumlar

Yorum Ekleyin

Yorum eklemek için lütfen üye girişi yapınız. Giriş yapmak için