• 17.06.2020
  • 7317 defa okundu

Uygur Türk dilinin ve kültürünün gelecek nesillere aktarılmasında mühim bir yeri olan Kaşgar Uygur Lisesi’de Çin Devleti tarafından Çince müfredat zorunlu kılındı.

Özgür Asya Radyosu’nun (Radio Free Asia) sitesinde yer alan haberde köklü Uygur Türk lisesine Çince müfredat getirildiği bildirildi.

1956 yılında kurulan Kaşgar Uygur Lisesi’nin Uygur Türkü gençlerin öz lisanlarını ve kültürlerini öğrendikleri köklü bir lise olduğu, 2010 yılında Çin Devleti tarafından Kaşgar Lisesinin Çinlilere ait bir lise ile birleştirildiği, adının değiştirildiği bilgisine yer verildi.

Haberde Çin’in içinden Kaşgar’a yüksek maaşlı ve cazip fırsatlarla öğretmen çekmek için reklamlar verildiği belirtilirken, Özgür Asya Radyosu’nun Kaşgar Uygur Lisesi’nde çalışan bir öğretmene ulaştığı, eğitimin Çince olduğu şeklinde bilgi aldığı ifade ediliyor.

Çinli öğretmenlerden Uygur Türkü gençlere aşağılık muamele

Eski bir Kaşgar liseli ve halen Amerika’da ikamet eden Jurat Obul isimli Uygur Türkü haber servisine verdiği beyanında mezun olduğu lisenin Çin Komünist Partisi tarafından hapishaneye çevrildiği, Çinli öğretmenlerin Uygur Türkü gençlere hayvana muamele edermiş gibi muamele ettiklerini, Kaşgar Uygur Lisesi’nin köklü bir okul olduğunu ve Çin hükumetinin liseyi tamamen Çinlileştirmek istediğini ifade ediyor.

A. Selim Babaoğlu 

Nuray Türksoy

  • Kaynak: https://millidusunce.com/uygur-turklerinin-seckin-lisesine-cince-darbesi/
  • Etiketler: Doğu Türkistan'Çin,Uygur,Kaşgar Uygur Lisesi,

Son Eklenen Haberler

Yorumlar

Yorum Ekleyin

Yorum eklemek için lütfen üye girişi yapınız. Giriş yapmak için