• 17.08.2017
  • 2468 defa okundu

CHP İstanbul Milletvekili ve Genel Başkan Koordinatör Başdanışmanı Erdoğan Toprak, hükümetin, Çin politikasında radikal bir değişikliğe gittiğini belirterek “İlk işaret, cihatçı Doğu Türkistan İslami Hareketi’nin terör listesine alınmasıyla verildi. 3. Nükleer Santralı Çin’e vaat eden Cumhurbaşkanından sonra, Dışişleri Bakanı da Türkiye’de Çin karşıtı faaliyete izin verilmeyeceğini taahhüt etti. Bu adımların neması olarak, 1 milyon Çinli turist bekleniyor.” dedi.

CHP İstanbul Milletvekili ve Genel Başkan Koordinatör Başdanışmanı Erdoğan Toprak, hükümetin Çin politikasında ciddi değişiklik gözlendiğini belirterek, terör örgütlerine desteğin kesilmesinin bu açıdan önemli olduğunu söyledi. Toprak yaptığı açıklamada şu görüşlere yer verdi:

“Rusya-Çin arasındaki yakın ilişkiler çerçevesinde, Putin’in Cumhurbaşkanı Erdoğan ve hükümetin Çin politikası üzerinde etkili olduğu anlaşılıyor. Mayıs ayında Soçi’deki Erdoğan-Putin buluşmasından sonra, Pekin’de Çin Devlet Başkanı Şi Cinping ile bir araya gelen Cumhurbaşkanının, 3. Nükleer Santralı ihalesiz olarak Çin’e verme vaadini gündeme getirmesi ilk işaretti. Çin’in Şincan-Uygur özerk bölgesinden (Doğu Türkistan) Suriye ve Irak’a geçişler, IŞİD ve Nusra’ya katılımlar konusundaki rahatsızlığını Türkiye’ye ilettiği biliniyor. Halen ülkemizdeki 300 binin üzerinde Uygur Türkü sığınmacının bir bölümü El Kaide ve Taliban kamplarında eğitim aldıktan sonra Suriye’ye geçerek Heyet’ül Tahrir Şam’a (HTŞ) katılıp, aileleriyle HTŞ kontrolüne geçen İdlib’e yerleştiler. Çin, Birleşmiş Milletler’in 2002’de terör örgütleri listesine aldığı Doğu Türkistan İslami Hareketi’ne destek verildiğini, Türkiye üzerinden geçişlerine göz yumulduğunu öne sürüyordu. Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’nun Pekin ziyaretinde, Çin’in güvenliğinin Türkiye’nin güvenliği olduğu, şeklindeki sözleri dikkat çekti. Daha önce Çin’i Uygur Türklerine soykırım uygulamakla itham eden Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamaları hatırlandığında, Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’nun, Doğu Türkistan İslami Hareketi’ni terör örgütü olarak tanıdığını ve terör örgütleri listesine alındığını açıklaması, Çin politikasında radikal bir değişim. Uygur Türkleri konusundaki bu adım, Türkiye’de Çin karşıtı hiçbir faaliyete izin verilmeyeceği sözü, Çin’de olumlu karşılandı. Bu politika değişikliği sonrasında, Çin’in 2018’i Türkiye Yılı ilan etmesi ve hükümetin 1 milyon Çinli turist hedefini gündeme getirmesi dikkat çekici!”

Toprak, 1,4 milyar nüfuslu Çin için konulan 1 milyon turist hedefinin, kaybedilen turizm pazarlarına alternatif olamayacağını dile getirerek, sözlerini şöyle tamamladı: 

“Uygulanan dış politikanın en ağır faturasını ödeyen sektörlerin başında turizm geliyor. Son beş yılda, 5 bakan değiştiren Turizmde yeni hedef 1 milyon Çinli turist. Çin’in Ukrayna’dan aldığı Varyag uçak gemisinin boğazlardan geçişi karşılığında verilen 1 milyon turist sözü, 15 yıldan bu yana tutulmadı. 2016’da 122 milyon turist gönderen, 109 milyar dolar turizm harcaması yapan Çin’den Türkiye’ye gelen turist sayısı, 50-100 bin arasında. Bugüne kadarki en yüksek düzeye 313 bin turistle 2015’te ulaşıldı. 15 yıldır söylenen 1 milyon Çinli turist hedefi, şimdi yeni bir şeymiş gibi sunuluyor. Turizmciler, her yıl en az 4-5 milyon turist gönderen Rusya ve Avrupa pazarında yaşanan sorunlarla, üç yıllık turizm geliri kaybının 30 milyar dolara ulaştığını dile getiriyorlar. Turizmciler hükümetten acil çözüm isterken, hükümetin yanlış dış politikayı gözden geçirmek, komşularla ilişkileri düzeltmek, Avrupa ile gerilimleri azaltmak yerine, bulduğu tek çözüm, 1 milyon Çinli turist hayali. Hükümetin günü kurtarmaya, turizmdeki çöküşün üzerini örtmeye dönük bu pansuman projelerinin, yoksul sünnetçinin Müslüman Çin rüyasından bir farkı yok.”


https://www.chp.org.tr/Haberler/30/koordinator-basdanisman-erdogan-toprak-uygur-turklerine-destegi-kesmenin-nemasi-1-milyon-cinli-turist-61697.aspx

  • Kaynak:
  • Etiketler:

Son Eklenen Haberler

Yorumlar

Yorum Ekleyin

Yorum eklemek için lütfen üye girişi yapınız. Giriş yapmak için