• 22.02.2019
  • 1944 defa okundu

Kırşehir Doğu Türkistan dostları tarafından gerçekleştirilen Ümmetin Kanayan Yarası Doğu Türkistan programı için Kırşehir’e gelen Doğu Türkistan Milli Meclis başkanı sayın Seyit Tümtürk Kırşehir belediye başkan yardımcısı sayın Emre Şahin beyi makamında ziyaret ederek Doğu Türkistan konferansına ev sahipliği yaptığı için teşekkür edildi. İkindi namazına müteakip tarihi Caca bey cami meydanında basın açıklamasında bulundu açıklamaya yerel ve ulusal basın ajansları iştirak etmişlerdir.

Doğu Türkistan Milli Meclis başkanı sayın Seyit Tümtürk burada yapmış olduğu basın açıklamasında 35 milyon Doğu Türkistanlı adına Türk hükümetine zulme sessiz kalmadığı için teşekkür ederek sözlerine konuşmasına başladı ve daha sonra, "Dışişleri Bakanlığ sözcüsünün,9 Şubat taki basın açıklaması ile Çin komünist yönetiminin işgalci Doğu Türkistan'da uyguladığı soykırım ve zulüm işkencelerine karşı açıklaması her türlü teşekkür ve takdirin üzerinde. Bu yönünle başta Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan beyefendi olmak üzere bütün yetkililerimize, hükumetimize, Dışişleri Bakanımıza ve bütün siyasi yetkililerimize ve Türk milletine, 35 milyon mazlum mağdur Doğu Türkistan halkı adına şükranlarımı sunuyorum. Allah devletimizden razı olsun."dedi.

Doğu Türkistan'ı 1949 yılında işgal eden ve 70 yıldır cehennem hayatının yaşatıldığını aktaran Tümtürk, "Mao'nun 1949 yılındaki işgaliyle barış, eşitlik ve sosyal adalet sloganıyla Doğu Türkistan'ı işgal ederek 70 yıldır bize kan, gözyaşı ve ızdıraptan başka bir şey yaşatmayan Çin komünist yönetiminin bu işkencesi son 2 yılda adeta dayanılmaz hale geldi. Tibet'i adeta işkence ile yöneten bölge valisi, zulmündeki başarılarından dolayı Doğu Türkistan'a vali olarak atandı. 2016 Ağustos ayından beri Doğu Türkistan'da bize her şey yasak. Nefes alma dışında her şey bize adeta haram hale getirildi. Doğu Türkistanlıların ne seyahat özgürlüğü, ne din ve vicdan hürriyeti, ne dil, ne örf adetleri ne namus iffet, ne can mal güvenlikleri kalmadı."diye konuştu.

Doğu Türkistan'ın açık hapishaneye dönüştürüldüğünü belirten Tümtürk, açıklamasını şöyle sürdürdü:

"Doğu Türkistan, 35 milyon Türk nüfusuyla adeta bir açık hava hapishanesine dönüştürüldü. Bugün BM ve AB raporlarına göre en az 1 milyon Müslüman Uygur Türkü kamplarda işkence görmekte, insan hakları ihlal edilmekte. 1 milyon Müslüman Türk evladımız, kamplardan ve cezaevlerinden Çin'in iç bölgelerine gizlice götürülerek toplu imha ile karşı karşıya bırakılmış durumda. Yine yaşları 4-6 arası olan 1 milyon evladımız domuz etiyle, komünist ideolojiyle ıslah evlerinde devşirilerek, mankurtlaştırılarak komünist partiye sadık köle, kendi vatanına ailesine milletine inancına birer hain yetiştirilmektedir .dedi

Basın açıklamasından sonra Neşet Ertaş Kültür merkezinde Konferansa geçilmiştir başta sivil STK lar olmak üzere Doğu Türkistan dostları bu konferansta hazır bulunmuştur.Kırşehir belediye başkan yardımcısı sayın Emre Şahin beyin açılış konuşmasından sonra şehitlerimiz için dua ve saygı duruşu istiklal marşının okunması ile konferans gerçekleşmiştir.

Doğu Türkistan Milli Meclis başkanı sayın Seyit Tümtürk sinevizyon şeklinde yapmış olduğu sunum ile Doğu Türkistan’ın tarihi,yer altı ve yer üstü zenginlikleri,jeopolitik önemi Türk tarihine yön Doğu Türkistan’ın yetiştirmiş olduğu önemli büyüklerimizden bahsetmiş ve son olarak Çin devletinin son iki yıldır Doğu Türkistan’da uygulamakta olduğu Nazi kamplarından bahsederek dünyanın üç maymunu oynadığını dile getirmiş Çin'in Bir Kuşak Bir Yol Projesini Doğu Türkistan Türkiye ve dünyaya nasıl bir Çin aldatması olduğunu dile getirmiştir.

Proğram sonunda günün anısına hediye ve toplu fotoğraflar çekilmiştir.

Program sonunda Kırşehir belediye başkanı sayın Yaşar Bahçeli bey makamında ziyaret edilerek programa katkılarından dolayı teşekkür edilmiştir.

  • Kaynak: Doğu Türkistan Kültür Ve Dayanışma Derneği
  • Etiketler: Doğu Türkistan'Çin,Uygur,Kırşehir

Son Eklenen Haberler

Yorumlar

Yorum Ekleyin

Yorum eklemek için lütfen üye girişi yapınız. Giriş yapmak için