• 29.10.2018
  • 1107 defa okundu

Uygurlu Müslüman bir ailenin İsveç'ten sığınma talebini reddedilip tekrar Çin'e dönmek zorunda kalmalarının ardından Çin'in ülkeler üzerindeki baskısı yeniden tartışılmaya başlandı.

Geçtiğimiz hafta içinde İsveç'e kaçıp sığınma talebinde bulunan Uygur aile, Çin'in yaptığı baskılar sonucu başvurusu reddedilince, esir kamplarına dönmek zorunda kaldı. Baba Abdülkadir Yasin, eşi ve bir çocuktan oluşan çekirdek aile, zulümden kurtulabilmek için aylarca bekledi ancak seslerini duyan olmadı.

                       Abdulkadir  Yasin ve ailesi

New York Times'ta yer alan haberde, üç yıl önce başlayan Çin zulmünden kaçan ailenin yolu İsveç'te sona erdi. Çin'in kamplardan kaçan tüm insanların peşine düşmesi, bir ailenin daha sonu oldu. Çin makamları, İsveç gibi ülkeler üzerinde büyük bir baskı kurarak kaçan insanları geri götürüyor.

11Uygur Türkü 2 haftadır Atatürk havalimanında göetim altında tutuluyor 

ŞİMDİ DE TÜRKİYE GÜNDEMDE

Özbekistan'dan Suriye'ye gittikten sonra Türkiye'de yakalanan 3 Özbek'in Doğu Türkistanlı sanılarak Çin'e iade edildiği iddia edildi.

Şahısların kendisine teslim edilmesi gerektiğini iddia eden Özbekistan, fotoğrafları ve kimlik bilgileriyle birlikte yayınladığı videoda, Çin'in hatayı düzelterek isimleri Maskul Şah, Yusuf Kara ve Maskul Şah (aynı isimdeler) olan kişilerin teslim alındığını açıkladı.

Hükümetin, her koşulda Çin'e adam iade etmesi eleştirilere neden olurken, gördüğü her Müslümana zulüm uygulayan Çin'e yaklaşımda daha mesafeli olunması vurgusu yapıldı.

ASIL KRİZ ŞİMDİ KAPIDA

Malezya, Çin'in tüm baskılarına rağmen 11 Doğu Türkistanlıyı iade etmeyerek Türkiye'ye gönderme kararı almıştı. Geçen yıl Tayland'da bir cezaevinden kaçarak yasa dışı yollardan Malezya'ya giren 11 Uygur Türkü serbest kalmalarının ardından Kuala Lumpur'dan uçakla Türkiye'ye gelmişti.

Geçmişte aynı şekilde kendisine sığınan insanları Çin'e iade eden Kuala Lumpur yönetimi, büyük tepki almıştı. Bunun en büyük sebebi ise, iade edilen insanların çok büyük işkencelere maruz kalacağına kesin gözüyle bakılması, hatta idam edilebilecek olmaları görülüyor.

  • Kaynak: http://www.karar.com/guncel-haberler/ulkeler-cinin-baskisina-boyun-egiyor-1012914
  • Etiketler: Doğu Türkistan'Çin,Uygur,MALEZYA,

Son Eklenen Haberler

Yorumlar

Yorum Ekleyin

Yorum eklemek için lütfen üye girişi yapınız. Giriş yapmak için