• 01.04.2020
  • 4183 defa okundu

Uygur ve Kazak Türklerinin tutulduğu kamplarda koronavirüs vakaları Çin hükumetince rapor edilmiyor.

Amerikalı Newyork Times gazetesinde yayınlanan haberde Doğu Türkistan’da koronavirüs tehlikesine rağmen Çin hükumetinin iş hayatına devam etmesi ele alındı.

Haberde Çin hükumetinin virüs tehlikesinin geçtiği gerekçesi ile çalışma hayatına devam etme kararına rağmen tehlikenin devam etmesine dair Uygur Türklerinin endişelerine yer verildi.

Bölgede 24.5 milyon Uygur, Kazak Türkleri ile diğer toplulukların bulunmasına rağmen Çin hükumetinin verilerine göre halen sadece 76 koronavirüs vakası bulunuyor.

Yurt dışında bulunan Uygur ve Kazak Türkleri ise durumdan endişeliler. Gazeteye verdikleri açıklamalarda soykırım kamplarındaki sağlık şartlarının çok bozuk olmasından ötürü virüsün buralarda çok süratli şekilde yayılmasından korktuklarını dile getirdiler.

Türklerin bulunduğu kamplardaki vakalar rapor edilmiyor
Türkiye’de yaşayan ve annesi Çin’de tutulan Cevlan Şirmemet isimli Uygur Türkü gazeteye yaptığı açıklamada annesi Süriye Tursun’un 5 yıla mahkum edildiğini ve kamplarda tutulduğunu, virüsün kampa sıçraması halinde annesinin kendisinin korumasının imkansız olduğunu dile getirdi.

Haberde Çin’in güneyinde bulunan hapishanede geçen ay virüs salgını olduğu ve 500 mahkum ve gardiyanın virüs kaptığının bilinmesine rağmen her ne hikmetse Uygur ve Kazak Türklerinin kamplarında böyle bir salgın bilgisinin Çin hükumeti tarafından rapor edilmediği ifade edildi.

  • Kaynak: https://asasmedya.info/news/world/13438-turklerin-tutuldugu-kamplardaki-vakalar-aciklanmiyor
  • Etiketler: Doğu Türkistan'Çin,Uygur,korona virüs,Amerikalı Newyork Times,Kazak,

Son Eklenen Haberler

Yorumlar

Yorum Ekleyin

Yorum eklemek için lütfen üye girişi yapınız. Giriş yapmak için