• 05.09.2018
  • 3400 defa okundu

Türkiye’nin sayılı “Eski Türk Dili profesörlerinden” olan Erhan Aydın’ın Doğu Türkistanlı eşine Çinliler yurt dışına çıkış yasağı koyması üzerine devreye giren Türkiye Cumhuriyeti Pekin Büyükelçisi Emin Önen, Çin’e nota verdiklerini duyurdu.

Türkiye, 5 aydır Doğu Türkistan’dan çıkmasına izin verilmeyen Malatya İnönü Üniversitesi öğretim üyesi Eski Türk Dili Profesörü Erhan Aydın’ın eşi Mihriban Aydın için nota verdi.

Çin Halk Cumhuriyeti vatandaşı Uygur Türkü eşi Mihriban Aydın, 5 ay önce gittiği Çin’den geri dönemedi.

Çinlilerin Mihriban Aydın’ın ‘neden bırakmadıkları’ henüz bilinmiyor.

Kendisi gibi akademisyen olan eşinin Türkiye’ye dönüşüne izin verilmediğini belirten Prof. Aydın, tüm girişimlerine rağmen aylardır bir sonuç alamadığından yakınarak sosyal medyada,

“Değerli hocalarım, dostlarım, beş aydır bir sıkıntı ile uğraşıyorum. Devletimin bütün organlarından yardım istedim ama kimse oralı olmadı. Şimdi sanal dünya ile paylaşmak zorunda kaldım. Sizden ricam RT yapmanızdır. Teşekkür ederim.

Saygılarımla, Prof. Dr. Erhan AYDIN.” paylaşımında bulundu.

ÇİN’E NOTA VERDİK!

Konu üzerine bir dizi twit atan Pekin Büyükelçisi Emin Önen, nota verdiklerini konuyu takip ettiklerini açıkladı.

Önen’in attığı twitler şöyle:
Emin Önen✔@eminonen
 · 22h

Sn @proferhanaydin ın 25 Nisan tarihli eşinin yaşadığı sıkıntıyı anlatan ve yardım talep eden mailine binaen gerekli çalışmayı başlattık. Sincan Uygur Özerk Bölgesi yerel güvenlik makamlarıyla aynı gün temas kurup eşi hakkında bilgi aldık. Erhan Beye aldığımız bilgileri ilettik. https://twitter.com/proferhanaydin/status/1036616619227836416 …
Emin Önen✔@eminonen

Bu sürecin ardından Erhan Bey’in Eşininin Çin Halk Cumhuriyeti vatandaşı olmasından kaynaklanan yetki ve müdahale sınırlarımıza rağmen, 2 Mayıs’ta Çin resmi makamları nezdinde diplomatik notayla girişim yaptık ve sürekli durumu takip ettik. Durumdan da sürekli haberdar ettik.

3:58 PM - Sep 4, 2018
  •  

 

  • Kaynak: http://ukraynahaber.com/2018/09/04/turkiye-cine-nota-verdi/
  • Etiketler: Doğu Türkistan'Çin,Uygur, Malatya İnönü Üniversitesi ,

Son Eklenen Haberler

Yorumlar

Yorum Ekleyin

Yorum eklemek için lütfen üye girişi yapınız. Giriş yapmak için