• 12.12.2019
  • 2366 defa okundu

Çin güçlerinin Doğu Türkistanlılara yönelik uyguladığı zulüm sürerken bugün Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu'ndan çok önemli bir çağrı geldi.

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, partisinin eğitim binasında haftalık basın toplantısını gerçekleştirdi.

Gündemdeki konulara ilişkin değerlendirmelerde bulunan Karamollaoğlu, Çin güçlerinin Doğu Türkistan'da gerçekleştirdiği vahşetlere dair de değerlendirmelerde bulundu.

Temel Karamollaoğlu, Çin'in İnsan Hakları Mahkemesi'ne şikayet edilip orda yargılanmasının sağlanması gerektiğini  kaydetti.

Çin'in Doğu Türkistanlılara yönelik tavrının tam bir zulüm mekanizmasına dönüştüğünü ifade eden Karamollaoğlu, özellikle İslam ülkelerinin Çin'in acımasız politikalarına karşı bir tavır sergilemesi gerektiğini belirtti.

 

KARAMOLLAOĞLU'NDAN ÇİN MALLARINA BOYKOT ÇAĞRISI

İslam ülkelerine ve Müslümanlara önemli bir çağrıda bulunan Saadet Partisi Genel Başkanı Karamollaoğlu, "Biz temenni ederiz ki bütün İslam ülkelerinde de ülkemizde de bu zulüm devam ettiği müddetçe Çin mallarına karşı ciddi bir boykot uygulansın. Çin malı almak mecburiyetinde değiliz. Bu konuda ciddi bir kampanyanın açılmasında fayda var diye düşünüyorum" dedi.

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu'nun konuya ilişkin sözleri şu şekilde:

 

"40 MİLYONDAN FAZLA BİR NÜFUS BU ZULME MARUZ KALIYOR"

İnsan hakları ihlalleri şu anda dünya gündeminde de kendisini hissettiriyor. Dünyanın birçok yerinde insanlık suçu işleniyor. Bunların en önemlilerinden bir tanesini Doğu Türkistan'da yaşıyoruz. Doğu Türkistan'da Çin hükümetinin uyguladığı baskı ve zulüm sınırları aştı. 40 milyondan fazla bir nüfus bu zulme maruz kalıyor.

"ÇİN YÖNETİMİ BUNU BİLMELİ"

Kendi memleketlerini terk edip dışarıya gidenlerden herhangi birinin akrabaları oradaysa ve bu zulmü onlar bulundukları yerde dile getiriyorlarsa akrabaları akıl almaz baskılara maruz kalıyor. Etrafı büyük duvarlarla çevrili kamplar oluşturmuşlar anlaşılan. Oradaki insanların zihinlerini yıkıyorlarmış. Yani özrü kabahatinden beter derler. Böyle bir durum var. Bunun herhangi bir kamptan, zulmün işlendiği bir kamptan farkı yok. Siz insanların inançlarını beyinlerinden çıkarmaya kalkarsanız dünyanın en zalim ülkesi haline gelirsiniz. Çin yönetimi bunu bilmeli.

"POLİTİKLARI TAM BİR ZULÜM MEKANİZMASINA DÖNÜŞTÜ"

Çin'in aslında kendisinin mallarını daha çok alan ülkelerle münasebetlerini dikkate alarak bir politika izlemesi icap ederken tam tersi İslam'a ve Müslümanlara karşı acımasız bir tavır sergiliyor. Kendi memleketlerinde Çin asıllı Müslümanlar da var. Onlara karşı tavırlarında bir değişiklik yok gibi gözüküyor. Ama Uygur halkına geldiği zaman oradaki politikları tam bir zulüm mekanizmasına dönüştü. Bizim bunu kabul etmemiz mümkün değil. Bunu Çin de bilmeli!

"ÇİN MALI ALMAK MECBURİYETİNDE DEĞİLİZ"

Elbette ülkeler Çin'in bu acımasız politikalarına karşı bir tavır sergilemeli. Özellikle de İslam ülkeleri. Bizim ülkemiz de. Mutlaka bu tavra karşı bir politika geliştirilmeli. Yeri geldiği takdirde Çin de İnsan Hakları Mahkemesi'ne şikayet edilmeli. Orada yargılanması sağlanmalı. Ama daha etkili olabilmek bir bakıma ülke yöneticileri kadar bu ülkelerde yaşayan bizlerin de omuzlarına bir vecibe yüklüyor. Biz temenni ederiz ki bütün İslam ülkelerinde de ülkemizde de bu zulüm devam ettiği müddetçe Çin mallarına karşı ciddi bir boykot uygulansın. Çin malı almak mecburiyetinde değiliz. Bu konuda ciddi bir kampanyanın açılmasında fayda var diye düşünüyorum.

"BU AÇIKÇA BİR İNSANLIK SUÇUDUR"

Onun için Çin'in Doğu Türkistan'daki uyguladığı bu zulüm, her ailenin yanına bir erkek koyma, her gün belli konularda beyin yıkama muamelelerine tabi tutma gibi bu açıkça bir insanlık suçudur. Çin eğer dünyada etkili bir ülke olmak istiyorsa teknolojide gelişmiş Batılı ülkelerin karşısına çıkarken mutlaka mazlum ülkelerin yanında olduğunu da dünyaya göstermesi gerekir diye düşünüyorum.

  • Kaynak: https://www.milligazete.com.tr/haber/3415237/temel-karamollaoglundan-dogu-turkistana-dair-onemli-cagri
  • Etiketler: Doğu Türkistan'Çin,Uygur,Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu',

Son Eklenen Haberler

Yorumlar

Yorum Ekleyin

Yorum eklemek için lütfen üye girişi yapınız. Giriş yapmak için