• 12.10.2018
  • 1192 defa okundu

Doğu Türkistan Milli Meclisi Başkanı Seyit Tümtürk, thmhaber.com'a yaptığı açıklamada 1940'lı yıllarda Nazilerin uyguladığı kampların bir başka versiyonunun 2017 yılbaşından itibaren  "Fikri Islahat ve İdeolojik Arındırma" adı altında Çin'de Doğu Türkistan Uygur Türkleri'ne uygulandığını belirterek "Çin, Doğu Türkistan'da 2018 Ekim ayı itibariyle 5 milyon civarında Uygur Türkünü 'Fikri Islahat ve İdeolojik Arındırma' adı altında işkenceden geçiriyor" ifadelerini kullandı.

Yaklaşık 5 Milyon Uygur Türkü topyekün bir imha ile karşı karşıya

"Çin komünist yönetimi bizim iddialarımızı ilk başta yalanlama yoluna gitti" açıklamasında bulunan Tümtürk, "Gerek Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, gerekse Avrupa Parlamentosu Konseyi'nde Çin'in insan hakları ihlalleri nedeniyle kınandığını biliyoruz. Bu açıklamalar sonrasında Çin yönetimi bu kampların 'Fikri Islahat ve İdeolojik Arındırma' adı altında yapıldığını açıkladı. Bu kamplarda tek suçları müslüman olmak olan yaklaşık 5 milyon soydaşımız hapishane şartlarından daha ağır bir ortamda topyekun bir imha ile karşı karşıya bırakılmış durumda" dedi.

Birçok İslam alimi öldürüldü ya da işkencelere maruz bırakıldı

Çin'in bu toplama kamplarında binlerce Doğu Türkistanlının da öldürüldüğünü ifade eden Seyit Tümtürk, "Başta Doğu Türkistanlı İslam alimi Muhammed Salih Hacim olmak üzere birçok islam alimi öldürüldü, ya da işkencelere maruz bırakıldı. Biliyorsunuz bu toplama kamplarında Muhammed Salih de hayatını kaybetti" açıklamasında bulundu.

"Ne Nemrut, ne Firavun böyle bir zulüm yapmadı"

Ayrıca Çin hükümetinin müslüman kızları zorla Çinlilerle evlendirdiğini söyleyen Tümtürk, "Müslüman kızlar Çinlilerle zorla evlendirilerek onların köleleri, cariyeleri konumuna getiriliyor. Bugün binlerce kızlarımız kamplardan Çin'in iç bölgelerine götürülerek malı, canı, ırzı hiçe sayılıyor. Ne Nemrut, ne Firavun böyle bir zulüm yapmadı" ifadelerini kullandı.

"Bu tüm dünyanın ayıbıdır"

Dünyadaki büyük uluslararası kurum ve kuruluşların da artık harekete geçmesi gerektiğini söyleyen Tümtürk, "Bu toplama kamplarını Çin'in de kabul etmiş olmasıyla dünyayı yöneten ya da dünyada hak ve hukuku temsil eden kurum ve kuruluşların fiili bir harekete geçme zamanı gelmiştir. Bu kamplar kapatılmazsa bu, sadece Çin'in değil Tüm dünyanın ayıbıdır" açıklamasında bulundu.

  • Kaynak: https://www.thmhaber.com/seyit-tumturk-ne-nemrut-ne-firavun-boyle-bir-zulum-yapmadi-haber-231846
  • Etiketler: Doğu Türkistan'Çin,Uygur, Nemrut,Firavun ,

Son Eklenen Haberler

Yorumlar

Yorum Ekleyin

Yorum eklemek için lütfen üye girişi yapınız. Giriş yapmak için