• 11.03.2019
  • 517 defa okundu

Kazakistan’da yer alan Ata-Jurt İnsan Hakları Merkezi’nin başkanı olan ve 9-10 Mart gecesinde gözaltına alınan Serikjan Bilaş serbest bırakıldı. Gözaltının özellikle Çin’den alınacak kredyle ilgili anlaşmanın sağlanmasının ardından gerçekleşmesi, akıllara “Çin’in parmağı varmı?” sorusunu getirmişti.

Kazakistan polisi tarafından Almatı’da tutuklanan Serikjan Bilaş’ın başkent Astana’ya götürüldüğü ifade edilmişti. Atajurt İnsan Hakları Merkezi, başta Kazaklar olmak üzere tüm Doğu Türkistanlıların, toplama kamplarında yakınları bulunan ve seslerini duyurmaya çalışan ailelerin toplanma noktası olduğu biliniyor.

Serikjan’ın gözaltına alınması sonrasında Ata-Jurt İnsan Hakları Merkezi’nin Almatı’daki ofisinin polisler tarafından arandığı, birçok dökümana el konulduktan sonra da mühürlenerek kapatıldığı bildirilmişti. El konulan dökümanların çoğunlukla Doğu Türkistanlıların dilekçeleri ve ifadeleri olması dikkat çekmişti.

Sosyal medya üzerinden tepki toplayan gözaltının, Kazakistan ile Çin arasındaki kredi anlaşmasından sonra gerçekleştiği yönünde şüpheler söz konusu olmuştu.

Birkaç gün önce Çin tarafından Kazakistan’a verilen 300 milyon dolarlık ve düşük faizli alt yapı kredisi şüphelere yol açmıştı. Kazakistan Ulusal Ekonomi Bakanı Alihan Smayilov, gazetecilere yaptığı açıklamada, kredinin yüzde 2 faiz ve 20 yıllık süreyle verileceğini söylemişti.

  • Kaynak: http://qha.com.tr/haberler/serikjan-bilas-serbest-birakildi-kazakistan-daki-gozalti-tepki-topladi/8649/
  • Etiketler: Çin,Kazakistan,Doğu Türkistan,Atajurt İnsan Hakları Merkezi,

Son Eklenen Haberler

Yorumlar

Yorum Ekleyin

Yorum eklemek için lütfen üye girişi yapınız. Giriş yapmak için