• 20.12.2018
  • 1035 defa okundu

Samsun Alperen Ocakları İl Başkanlığı'nca,19.12.2018 tarihinde Samsun Öğretmenevi'nde “Unutulan Vatan Doğu Türkistan” konulu konferans düzenlendi.

Konferansa Doğu Türkistan Milli Meclis başkanı sayın Seyit Tümtürk konuşmacı olarak iştirak etti.

Konferansa Alperen Ocakları Karadeniz Bölge Başkanı Sami Taşkın, BBP Samsun İl Temsilcisi Baki Öztürk, Eksen Sendikası İl Temsilcisi Ramazan Soylu, Alperen Eğitim Kültür Merkezi Başkanı Coşkun Arslan, Alperen Ocakları üyeleri, BBP üyeleri ile Saadet Partisi ve Anadolu Gençlik Derneği temsilcileri ile birlikte kalabalık bir halk topluluğu katıldı katıldı.

Konferansın açılış konuşmasını yapan Samsun Alperen Ocakları İl Başkanı Ömer Akkoyun, ''Tarih boyunca esaret nedir bilmeyen, başka milletlerin boyunduruğu altında yaşamayan ender milletler vardır. Bunların başında da mensubu olduğumuz aziz ve necip milletimiz Türk milleti gelmektedir. Tarih sahnesinde yer aldığımız günden beri Ölümü esarete tercih eden, adım attığı toprağı kendisine yurt edinen milletimiz Yüce Allah’ın izniyle de her daim tarihin şan ve şeref dolu sayfalarında ilelebet yer alacaktır.

Ata topraklarımız Öz yurdumuz Doğu Türkistan’da uzun yıllardır büyük bir zulüm baş göstermektedir. Satuk Buğra Han’ın, Kaşgarlı Mahmut’un, Yusuf Has Hacip’in medeniyetle ilim ve irfanla İslam’ı nurlandırdığı coğrafya bugün maalesef Kızıl Çin rejiminin baskısı ve şiddeti altında ezilmektedir. Ve Doğu Türkistan her geçen gün tarifi ve telafisi zor acılarla baş başa kalmaktadır. En temel dini ibadetlerin bile yasaklandığı Doğu Türkistan’da son zamanlarda yaşananlar ise akıl almaz boyutlara ulaşmış durumdadır. Kardeş aile projesi adı altında hiçbir Müslümanın kabul edemeyeceği her eve bir Çinli genç yerleştirilerek hem mukaddesatımız çiğnenmekte hem de asimile politikalarıyla Türklüğümüz ayaklar altına alınmak istenmektedir'' dedi.

Konferansa konuşmacı olarak katılan Doğu Türkistan Milli Meclis Başkanı Seyit Tümtürk, Doğu Türkistan hakkında bilgi verirken, Çin Devleti'nin bölge halkına uyguladığı baskı ve asimilasyon politikalarını Türk ve İslam dünyasının buna sessiz kaldığını dile getirdi.

Türk medyasınında buna sessiz kaldığını ayrıca belirtti. Beklentimiz Türkiye Cumhuriyeti devletinin Doğu Türkistan’daki sosydaşlarımıza karşı en azından Avrupanın sahiplendiği kadar sahiplenmesini bekliyoruz dedi.
 

  • Kaynak: Doğu Türkistan Kültür Ve Dayanışma Derneği
  • Etiketler: Doğu Türkistan'Çin,Uygur,Samsun Alperen Ocakları ,, BBP ,Satuk Buğra Han’ın, Kaşgarlı Mahmut’un, Yusuf Has Hacip’in

Son Eklenen Haberler

Yorumlar

Yorum Ekleyin

Yorum eklemek için lütfen üye girişi yapınız. Giriş yapmak için