• 09.05.2019
  • 563 defa okundu

Sakarya Barosu başkanı sayın Abdurrahim Burak bir basın açıklaması yaparak Doğu Türkistan'da Çin toplama kampları nı deşifre eden Serikcan Bilaş ve Doğu Türkistan halkını unutmadı.
Daha önce de 17.01.2019 tarihinde bir basın açıklaması ile her zaman Doğu Türkistan'ın yanındayız diyerek ifade etmişti.Doğu Türkistan Kültür ve Dayanışma Derneği olarak  Sakarya Barosu başkanımız adına tüm üyelerine teşekkür eder bu davranış ile ülkemizdeki tüm sivil STK ların da mübarek ramazan ayında bir basın açıklaması ile Doğu Türkistan davasının yanında olduklarını açıklamalarını bekleriz.


Sakarya Barosu Başkanı sayın AbdurrahimBurak'ın Basın açıklaması:

Çin’de toplama kamplarında zulüm gören ve türlü işkencelere maruz kalan Doğu Türkistanlı Müslüman kardeşlerimize maddi ve manevi destek veren, salıverilmesi için faaliyet gösteren Atayurt İnsan Hakları Merkezi’nin lideri Serikzhan Bilaş’ı, Kazakistan Hükümeti gözaltına alarak Çin Devleti’nin bölge üzerindeki zulmüne ve adaletten yoksun politikasına ortak olmaktadır.

Kazakistan Hükümeti, Çin Devleti ile ilişkileri zedelenmesin diye masum ve yardıma ihtiyacı olan Doğu Türkistanlı kardeşlerimize destek veren Bilaş’ı gözaltına alarak ne denli hukuku ve adaleti kullandığını görebiliyoruz!

Doğu Türkistanlı kardeşlerimize yapılan bu zulümler yetmiyormuş gibi onlara yardım etmeye çalışanları engellemeye yönelik yapılan hareketler gerçekten sözün bittiği yer!

Doğu Türkistanlı Müslüman kardeşlerimizin sesi olmaya çalışan Bilaş’a verilen ev hapsi cezası kararından bir an önce dönülmesi gerekmektedir. Çin’in Kazakistan’a vermiş olduğu kredi ile ilgili bu tür insan haklarıyla bağdaşmayan durumları şiddetle kınıyoruz.

Sakarya Barosu olarak daha önce de ifade ettiğimiz gibi Doğu Türkistanlı kardeşlerimizin her zaman yanındayız ve Çin Devleti’nin insanlık dışı uygulamalarının son bulması için Uluslararası insan hakları kuruluşlarını ve Birleşmiş Milletleri tekrardan bu zulümlere dur demeye çağırıyoruz!

  • Kaynak: Sakarya Barosu
  • Etiketler: Doğu Türkistan'Çin,Uygur,

Son Eklenen Haberler

Yorumlar

Yorum Ekleyin

Yorum eklemek için lütfen üye girişi yapınız. Giriş yapmak için