• 30.08.2019
  • 750 defa okundu

Çin’in Doğu Türkistan yaptığı zulümlere destek veren ve 50 ülke temsilcisinin imzasını taşıyan mektup Birleşmiş Milletlere (BM) gönderildi.

Çin, Doğu Türkistan’daki toplama kamplarına meşruiyet kazandırmak için kendisi gibi otoriter ve saldırgan ülkelerin desteğini arkasına almaya çalışıyor. Bu kapsamda Birleşmiş Milletlere işgalci Rusya’nın da dahil olduğu birçok ülkenin imzasını taşıyan bir destek mektubu yollandı.

Mektupta şu ifadeler yer aldı:

“Bizler Çin’in uluslararası insan hakları alanında yaptığı katkıları takdir ediyoruz. Xinjiang’da (Doğu Türkistan) yapılan bölücülük ve radikal dincilik dramatik boyutlarda bölgedeki tüm etnik halklara zarar vermiştir. Çin bölücülüğe ve radikal dinciliğe karşı bir dizi önlemler almıştır. Bunların sonucunda Xinjiang’da son 3 yıldır herhangi bir terör vakası yaşanmamıştır.

Biz terör ile mücadelede Çin’in aldığı önlemlerin insan haklarına saygılı bir çerçevede olduğunu ifade ediyoruz. Biz Çin’in şeffaflığını takdir ediyoruz. Çin birçok yetkiliyi ve gazeteciyi bölgeye davet ederek incelemelerde bulunmalarının önünü açmıştır.”

Mektuba, Rusya, Filistin, İran, Suudi Arabistan, Özbekistan, Küba, Kuzey Kore, Tacikistan, Pakistan, Suriye, Venezuela gibi ülkeler imza attı.

  • Kaynak: https://qha.com.tr/haberler/rusya-nin-da-dahil-oldugu-50-ulke-dogu-turkistan-daki-cin-zulmune-destek-verdi/74932/
  • Etiketler: Doğu Türkistan'Çin,Uygur,Rusya, Filistin, İran, Suudi Arabistan, Özbekistan, Küba, Kuzey Kore, Tacikistan, Pakistan, Suriye, Venezuela

Son Eklenen Haberler

Yorumlar

Yorum Ekleyin

Yorum eklemek için lütfen üye girişi yapınız. Giriş yapmak için