• 20.10.2018
  • 2858 defa okundu

Nevşehir İHH İnsani Yardım Derneği tarafından düzenlenen ve Türkiye Gençlik Vakfı Nevşehir İl Temsilciliği (TÜGVA) ve Nevşehir Uluslararası Öğrenci Derneği (NUDER)’in destek verdiği “Bayrak Yürüyüşü”20.10.2018 tarihinde gerçekleştirdik.

Nevşehir Borsa Kavşağı mevkisinde ellerinde Doğu Türkistan ve Türk bayrakları ile toplanan kalabalık, mehter takımı eşliğinde slogan atarak Diriliş Meydanı'na kadar yürüdük.

Açılış konuşmasını Nevşehir İHH Başkanı Baki Öncel de konuşmasında, dünyanın çeşitli noktalarında Müslümalara yönelik işkence ve katliamların sistemli bir şekilde yapıldığını, buna ise tüm insanlığın gözünü, kulağını kapattığını vurguladı.

Öncel, “Günümüz dünyası öyle bir hal aldı ki, Dünya’nın farklı coğrafyalarında Müslümanlar acı, zulüm ve işkence altında gözyaşı döküyor. Tek arzuları hak din olan, son peygamber Hz. Muhammed (SAV)’in tebliğ ettiği İslam dinini yaşamak olan Müslümanlar, sırf bu arzuları nedeniyle alçakça ve hunharca katlediliyor.Komşumuz Suriye’de, Filistin’de Arakan’da olduğu gibi çeşitli diyarlarda Müslüman kanı akıtılıyor.Gönlümüzün tam ortasındaki Doğu Türkistan’da da mazlum kardeşlerimiz, yıllardır dünyanın suskun bakışları arasında işkence ve zulme tabi tutuluyor” dedi.

Doğu Türkistan Milli Meclisi Başkanıve aynı zamanda Doğu Türkistan Kültür ve Dayanışma Derneği başkanı Sayın Seyit Tümtürk, burada yaptığı konuşmada, Doğu Türkistan halkının çeşitli sıkıntılar yaşadığını belirterek, şöyle dedi:

"Kaşgar'dan, Urumçi'den Nevşehir'e selam olsun. Mazlum bir milletin sesine imdadına ses verdiğiniz için Allah sizden razı olsun. Biz, sizin bu desteğinize Allah'ın huzurunda şahitlik edeceğiz. Nevşehir, mazlum Doğu Türkistanlıların feryadına ses verdi. Doğu Türkistanlıların, Türk milleti ve 1,5 milyarlık ümmetin bir parçasını olduğunu Çin'e haykırıyorsunuz." Bugün, 35 milyonluk Doğu Türkistan'ın kıyameti kopmuş ama cenazesini kaldıracak bir ümmet bekliyor” dedi.

AK Parti Nevşehir Milletvekili Yücel Menekşe de Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın göreve geldiği günden beri çeşitli coğrafyalardaki mazlumlara sahip çıktığını vurgulayarak, şunları kaydetti:

"2002 yılından beri Cumhurbaşkanımız, dünyada zulme uğramış ne kadar mazlum varsa hepsine sahip çıkmak için mücadele veriyor. Afrika'dan Myanmar'a nerede bir ezan sesini susturmak isteyen varsa hepsinin karşısında durdu. Biz zulme karşı, Türk milleti olarak her platformda gücümüz yettiği kadar meydanlarda ve dualarda bu kardeşlerimize sahip çıkalım. Çünkü, bugün biz kardeşlerimize sahip çıkmazsak yarın aynı zulmün bizim topraklarımıza gelmeyeceğini düşünebilir miyiz? Tüm coğrafyalardaki Müslümanlar aynı duyarlılığı gösterebilse karşımıza çıkacak kimse olmaz. Biz bir 1,5 Müslüman olarak kucaklaşmayı bilmiyoruz. İnşallah bunu temin ederiz."

Yürüyüşümüz olaysız bir şekilde gönül rahatlığı ile sona erdi.

Acaba soruyoruz bugün Doğu Türkistan için ne yaptınız.

  • Kaynak: Doğu Türkistan Kültür Ve Dayanışma Derneği
  • Etiketler: Doğu Türkistan'Çin,Uygur,Nevşehir,İHH,Türkiye Gençlik Vakfı Nevşehir İl Temsilciliği (TÜGVA) ve Nevşehir Uluslararası Öğrenci Derneği (NUDER)’Ak Parti

Son Eklenen Haberler

Yorumlar

Yorum Ekleyin

Yorum eklemek için lütfen üye girişi yapınız. Giriş yapmak için