• 02.08.2018
  • 1759 defa okundu

 

Doğu Türkistanlı Hurıgül Nasır, ortaokulu bitirmesinin ardından Liseye kayıt olamadı ve tarım işçisi olarak tarlada çalışmaya mecbur kaldı. Nasır mümkün olduğunca ibadetleri yapmaya çalışan ve namazını gizli bir şekilde kılan biriydi ve tek isteği başörtüsü takmaktı. Bu isteğini açıkça beyan etmesinden ötürü 10 sene hapis ile cezalandırıldı.

Hurıgül Nasır Kaşgar’a bağlı Yenihisar İlçesinin  Sagan köyünden… Bu köyün toplamda nüfusu 13 bin kişi. Yerel kaynaklardan alınan bilgilere göre; bu merkezi köyden  2017’de toplama kamplarına götürülmüş olan ve burada hapsedilenlerin sayısını  2 bin 500 kişi olarak ifade ediyor.

NAMAZ KILMAK SUÇ

Ayrıca yine yerel kaynaklardan alınan bilgilere göre şu anda Doğu Türkistan ceza evleriyle toplama kamplarında yalnızca Kur’an okuduğu, Kuranı evinde bulundurduğu, namaz kıldığı,  başörtüsü  taktığı için cezaevlerinde ve  toplama kamplarında tutulan ve çok fazla işkence gören yüz binlerce Doğu Türkistanlı Müslümanın olduğunu da belirtiliyor.

Doğu Türkistanlı Aktivistler ve STK’lar Türkiye kamuoyuna da seslendiler ve daha 20 yaşında iken, 10 sene hapse mahkum olan Doğu Türkistanlı masum ve mazlum Hurıgül Nasır  için bir şeyler yapılmasını, 10 sene ceza alan bu masum kızın hapisten kurtarılması için Çin Halk Cumhuriyeti yönetimi nezdinde girişimlerde bulunmasını istediklerini ifade ettiler. 

KAYNAK: AKİS HABER

  • Kaynak: http://www.denizlidesiyaset.com/namaz-kilmak-suc/4090/
  • Etiketler: Doğu Türkistan, Hurıgül Nasır,Kaşgar,Çin,

Son Eklenen Haberler

Yorumlar

Yorum Ekleyin

Yorum eklemek için lütfen üye girişi yapınız. Giriş yapmak için