• 12.02.2018
  • 1672 defa okundu

Çin geçtiğimiz günlerde Malezya'da tutuklu bulunan 11 Uygur'un iadesi için devreye girmişti. Malezya'da tutuklu bulunan Uygurların ülkeye Tayland'dan giriş yaptıkları belirlendi.
Çin'e bağlı Uygur Özerk Bölgesi'nden (Doğu Türkistan) kaçan Uygurlar gittikleri Tayland'da yakalanmışlardı. Tayland'da tutulan yüzlerce Uygur zaman zaman Türk medyasında da geniş yer bulmuştu. Kasım 2017'de ise Tayland'da tutuldukları hapishaneden kaçan 25 Uygur'dan bazıları Malezya sınırında yakalanmıştı. Tutuklu bulunan 11 Uygur'un iadesi için Çin hükümetinin girişimlerinin sonuç verdiği belirtiliyor.
Malezya Başbakan Yardımcısı Ahmed Zahid Hamidi, ülkelerinde tutuklu 11 Uygur'un polis soruşturması biter bitmez Çin'e iade edileceğini açıkladı. Çin 11 Uygur'un DAEŞ terör örgütü üyesi olduğunu iddia ediyor. Ahmed Zahid iadenin Malezya ve Çin arasında daha önce imzalanan ikili anlaşmalar gereğince yapılacağını belirtti.
Çin, Malezya'ya kaçan 11 Uygur'un iadesini istiyor
Öte yandan Dünya Uygur Kongresi ve İnsan Hakları İzleme Örgütü Malezya hükümetine iadenin hukuk dışı olduğu çağrısını yineledi. İnsan Hakları İzleme Örgütü "11 Uygur'u Çin'e İade Etme" başlığı ile kaleme aldığı yazıda Uygurların Çin'e iadesinin işkence ve ölümle sonuçlanacağını vurguladı. Uluslararası hukuka göre bir tutuklunun iadesi sonucunda insan hakları ihlalleri ve işkence görmesi ihtimali varsa onun iadesinin yasak olduğuna vurgu yapan İnsan Hakları İzleme Örgütü Malezya hükümetine çağrısını yineledi.
QHA

  • Kaynak: http://tr.vnews.agency/news/world/15412-malezya-11-uyguru-cine-iade-edecek.html
  • Etiketler: Malezya,Uygur,Çin,Tayland,DAEŞ, İnsan Hakları İzleme Örgütü

Son Eklenen Haberler

Yorumlar

Yorum Ekleyin

Yorum eklemek için lütfen üye girişi yapınız. Giriş yapmak için