• 05.12.2019
  • 1691 defa okundu

Malatya İYİ Parti il yönetimi, parti üyeleri ve vatandaşlar Doğu Türkistanda Türklerin yaşadığı zulümü lanetledi

PTT binası önünde toplanan İYİ kalpler yaşanan zulmün bitmesi için Dünyayı duyarlı olmaya çağırdı Müslümansa, Müslüman, Türkse Türktür Doğutürkistan pankarı açtılar İYİ Parti Malatya il başkanı Gökmen Kenan Özdal yaptığı konuşmada yaşanan olaylara duyarlı olunmasını istedi

Gökdal Saygı değer basın mensupları, İYİ Parti Üyeleri ve değerli vatandaşlarımız. Bugün Ata Yurdumuz” Doğu Türkistan gözümüzden uzak, gönlümüze yakın Türkistan’dan” yükselen çığlıklar yüreklerimizi yaralamaktadır.

Yaklaşık 3-4 asırlık Çin işgali, zulmü ve vahşeti altındaki soydaşlarımızın çığlıkları arşa yayılırken, tüm dünya bu coğrafyada kör,sağır ve dilsizcesine seyretmektedir. Çin Devleti işgal altındaki Doğu Türkistan’da sistematik bir katliam ve soykırım sergilemekte ve bölgenin etnik yapısını değiştirmeye çalışmaktadır. Bir millete millet olduğu unutturulmaya yönelik genosid uygulanmaktadır.

Doğu Türkistan’da yaşayan soydaşlarımız yurtlarından, evlerinden ve ailelerinden uzaklaştırılıp toplama kamplarına gönderilmekte çocukları ise asimile edilmek maksadıyla Çinli ailelere verilmektedir. İtiraz edenler ise infaz edilmektedir.

Kuruluş amacı, egemen güçlerin siyasi, ekonomik ve ideolojik emellerine alet olmaktan ziyade, halkların adalet, güvenlik, ekonomik kalkınma ve sosyal adalet içinde yaşamlarını sağlamak ve bunu güvenceye almak olan birleşmiş milletler, ne yazık ki bu konu karşısında duyarsızdır.

Dünya devletleri Doğu Türkistan’da uygulanan vahşete bir an önce dur demelidir. Üzülerek müşahede ediyoruz ki Ortadoğu ve Arap coğrafyası mevzu bahis olduğunda, Filistin ve Arap ülkeleri halkları için en üst perdeden, çok sert tepkiler veren hükümetimiz konu, Türk ve Ata Topraklarımız olunca maalesef beklenen refleksi göstermemektedir.

Buradan seslenmek istiyoruz, hükümetimiz bir an önce silkelenip Doğu Türkistan’da soydaşlarımıza karşı sergilenen vahşet, katliam ve soykırımı Birleşmiş Devletler nezdinde dile getirip dost ve müttefik ülkelerin dikkatlerini bu yöne çevirmeye yönelik stratejiler geliştirilmeli, gerekli girişimlerde bulunmalıdır. Ata Yurdumuzda Türkiye Cumhuriyeti devletini bu konuda daha aktif olmaya ve inisiyatif almaya yönelik politikalar izlemeye davet ediyoruz dedi..

 

 

  • Kaynak: https://www.yenicaggazetesi.com.tr/malatayda-iyi-kalpler-turkistan-icin-atti-259204h.htm
  • Etiketler: Doğu Türkistan'Çin,Uygur,Malatya,İYİ Parti,

Son Eklenen Haberler

Yorumlar

Yorum Ekleyin

Yorum eklemek için lütfen üye girişi yapınız. Giriş yapmak için