• 17.03.2020
  • 4050 defa okundu

Çin basınında, Çin vebası koronavirüs bulaşan Çinliler’in organ nakli yaptırarak iyileşmeye başladığı haberleri gündeme damgasını vurdu.

Çin haber kaynaklarında Mart ayının ilk haftası yer alan, Çin’in iç bölgesinde koronavirüs tanısı konulan 59 yaşındaki bir Çinlinin 5 gün bekletildikten sonra uygun akciğer nakledilerek iyileştiği haberleri çok dikkat topladı.

İDAM CEZALI MAHKUMUN AKCİĞERİ ŞANS ESERİ UYMUŞ

Yer alan bilgilere göre idam cezası olan bir mahkumun akciğerini bağışladığı ve şans eseri bu canlı organın bir hastaya uygun olduğu öne sürüldü.

ÇİN’İN ZATEN YAPTIĞI ORGAN TİCARETİ ENDİŞELERİ ARTTIRDI

Avustralyalı araştırmacı S. J. Verleman ÇKP’nin (Çin komünist Parti) Doğu Türkistanlı tutsaklar başta olmak üzere mahkumlar üzerinden yasal veya dolaylı yollardan zaten yapmakta olduğu canlı organ ticaretini, virüs kapan Çinlileri iyileştirme fırsatına çevirmesinden duyduğu endişelerini dile getirdi. Araştırmacı Verleman, ceza kamplarındaki ve hapishanelerdeki Uygur, Kazak, Kırgız ve Özbek Türkü Müslümanların iç organlarının zorla çalınıp, para verilerek hastaların iyileştirilme çabasının başlandığını ileri sürdü.

DAHA ÖNCE “HELAL ORGAN” ETİKETİ GÜNDEME GELMİŞTİ

Daha önceden Çin hükumeti tarafından Müslüman Uygurlardan çalınan organların Arap ülkelerine “Helal Organ” etiketiyle pazarlandığı hatta bu iş için lüks, özel hastanelerin dahi açıldığı, havalimanlarında özel yeşil koridor oluşturulduğu bilinmekte.

HAPİSHANELERDEKİ UYGURLAR “HAZIR AV”

Çin’de koronavirüs bulaşan çok sayıda üst düzey yetkili ve zengin kişilerin, Çin ceza kamplarında ya da hapishanelerde tutulan 5 milyona yakın Uygur’u “hazır av” olarak kullandığı yaygın iddialar arasında. Aynı zamanda Birleşik Krallık (İngiltere) merkezli avukatlar ve insan hakları savunucularından oluşan “Çin Formu” ekibinin, 1 Mart 2020 tarihli yayımlanan bir raporunda, Çin’de 20 yıldır süren canlı organ ticaretinin şu anda Uygurlar ve Falun Gong (Buda okuluna bağlı bir kişisel gelişim uygulaması) üyeleri üzerinden yürütüldüğü kaydedildi.

  • Kaynak: https://qha.com.tr/haberler/koronavirus-bulasan-cinliler-uygurlardan-calinan-organlar-ile-mi-tedavi-oluyor/172455/
  • Etiketler: Doğu Türkistan'Çin,Uygur,koronavirüs ,Falun Gong,Birleşik Krallık (İngiltere)

Son Eklenen Haberler

Yorumlar

Yorum Ekleyin

Yorum eklemek için lütfen üye girişi yapınız. Giriş yapmak için