• 27.04.2018
  • 3819 defa okundu

Katil Çin devletinin Doğu Türkistan'da uygulamış olduğu zulüm neticesinde yaklaşık 1 milyon Doğu Türkistanlı kardeşlerimiz Çin zindanlarından biçare şekilde işkencelere maruz kalmaktadır.27.04.2018 tarihinde başta Belçika'nın başkenti Brüksel olmak üzere Japonya ,Avustralya olmak üzere katil Çin devleti protesto edilmiştir.

Kayseri'de Doğu Türkistan Kültür Ve Dayanışma Derneği öncülüğünde Cumhuriyet meydanında ilimizde bulunan siyasi parti temsilcileri başta olmak üzere Diriliş Ocakları yönetim kurulu üyeleri hemşerilerimiz hazır bulundular.Dernek genel sekreterimiz Abdulhekim Selçuk tarafından yapmış olduğu basın açıklamasında ''Çin zindanlarında 1 milyon Doğu Türkistanlının işkence altında tutulduğunu akıbetlerinden haber alınamadığını dile getirerek Bu gün Doğu Türkistan topraklarında yaşanan zulmü sadece İslam penceresinden göremeyiz. Bu aynı zamanda bir etnik temizlik temeli gütmektedir. Türk’ün hüküm sürdüğü topraklardan Türk adının silinmesi için uğraş verilmektedir. Anaokulundan başlayarak Çince eğitim verilmesinden, Çinliler ile evlenmelerin teşvik edilmesine kadar Türk’ün töresine, örfüne, adetine ters olan ne varsa uygulamadadır.

Buna en açık örnek 6 ay önce hayata geçirdiği bir proje kardeş aile projesi ile Türk ve Müslüman Uygur halkının iffet ve namuslarını ayaklar altına almaktadırlar. 5 Temmuz 2009 Urumçi olayları göstermiştir ki, Müslüman Uygur Türk’ü ile Çinliler bir arada yaşayamaz. Maksat yeni Urumçi katliamları için yasal ve meşru bir zemin oluşturmaktır. Çünkü dünyada esen küresel terör dalgasını keyfince kullanmak ve verdiği desteğin kaymağını yeme sırası Komünist Çin yönetimine gelmiştir.

Bu gün Doğu Türkistan topraklarında cereyan eden hadiselere ancak yüzeysel bir temasta bulunduk. Ancak dikkatle bakan gözlerin bu anlatılanların milyon katı zulmü göreceğine şüphemiz yok. Açıklamamızın başında da beyan ettiğimiz gibi bu gün Doğu Türkistan’ın feryadını bir kez daha dillendirmek için buradayız Zalim ve korkak Çin’e karşı haykırıyoruz.

Yılmadan, bıkmadan, yorulmadan ve en önemlisi korkmadan işte buradayız diyoruz. Belki uzakta kalan ata yurdumuzda zulmün bin bir türlüsü ile bizi yok etmeye çalışabilirsin. Ama biliyoruz ki sende bu zulümle biteceksin. Bu gün belki bitti. Biz yarınlara talibiz. Urumçi’nin, Kaşgar’ın, Hoten’,in, Gulca’nın ahının Pekin’den çıkması pek yakındır''. diyerek sözlerine son vermiştir,bir protesto eylemimiz sorunsuz bir şekilde sona ermiştir.

  • Kaynak: Doğu Türkistan Kültür ve Dayanışma Derneği
  • Etiketler: Çin,Doğu Türkistan,Diriliş Ocakları,Belçika,Japonya,Avustralya

Son Eklenen Haberler

Yorumlar

Yorum Ekleyin

Yorum eklemek için lütfen üye girişi yapınız. Giriş yapmak için