• 06.07.2018
  • 1199 defa okundu

Doğu Türkistan Sivil Toplum Kuruluşları Birliği, 5 Temmuz 2009 Doğu Türkistan'da 197 soydaşımızın öldürülüp binlercesinin yaralandığı katliamın yıldönümünü andı..

"Urumçi Katliamı'nı Unutmadık, Unutmayacağız ve Unutturmayacağız!" başlıklı açıklama şöyle :"Tarihler 5 Temmuz 2009'u gösterdiğinde Kızıl Çin işgali altındaki Doğu Türkistan'ın Urumçi şehrinde insanlığı, insaniyetinden utandıracak düzeyde bir katliam gerçekleştirildi. 

Yıllardır yaşanan zulümlere, haksızlıklara ve dahi hukuksuzluğu protesto etmek için meydanlara toplanan çoğunluğu üniversite gençliğinin oluşturduğu içlerinde pek çok kız ve hanımların da bulunduğu Uygur halkının üzerine Çin silahlı güçleri tarafından ateş açılarak hunharca katledildiler, esasen Allah'ın indinde şehadet şerbetini içtiler.Bu vahşetin nasıl bir şey olduğunu bu aziz Türk millet; 15 Temmuz gecesi darbeci vatan hainlerinin halkımızın üzerine açtığı ateşler ile ancak bir nebze anlamış olmalıdır. 

Doğu Türkistan'da yaşananlar ise bunun çok ama çok fevkinde hadiselerdir.Bu katliam ile diktatör komünist Çin devletinin ne kadar zalim ve acımasız olduğunu dünya kamuoyu bir nebze olsun anlamış olmalıdır. Öte yandan bu katliam, mazlum Doğu Türkistan halkını uyandırdı.

Özgürlük iradesini arttırdı. 5 Temmuz Urumçi Katliamı'nın 9. yılında hür dünyanın çeşitli ülkelerinde yaşamakta olan tüm Doğu Türkistanlılar, 5 Temmuz 2018 Perşembe günü diktatör Çin devletine karşı protesto ve basın açıklamaları yapacaklarını duyurdular.Doğu Türkistan Teşkilatlar Birliği de bu kapsamda Çin yönetimini lanetler, Urumçi şehitlerimize Allah'tan rahmet dileriz" 

  • Kaynak: http://www.bursabakis.com/katliam-ozgurluk-iradesini-artirdi-233030h.htm
  • Etiketler: Çin,Doğu Türkistan,Urumçi,5 Temmuz,

Son Eklenen Haberler

Yorumlar

Yorum Ekleyin

Yorum eklemek için lütfen üye girişi yapınız. Giriş yapmak için