• 05.09.2018
  • 1119 defa okundu


Rabbimin yanımda olduğunu hissederek, Müslüman kardeşlerimizin yanında olduğumuzu,yani mazlumun yanında, zalimin karşısında olduğumuzu göstermek için Kayseri Doğu Türkistan Kültür ve Dayanışma Derneği Genel Merkezi Başkanı Sayın Seyit TÜMTÜRK bey ve Kadınlar Kolu Başkanı Sayın Rabiye İLKTÜRK hanımla geçtiğimiz günlerde röportaj yaptık.

Medyadan sürekli duyuyoruz yapılan işkenceleri, zulümleri fakat bunları yaşayan kardeşlerimizden duymak benim kanımı dondurdu.

Bu sessiz kalma ayıbı bize yeter.

Şimdi sizlere röportaj öncesi Sayın Başkan Seyit TÜMTÜRK Bey in sözlerini aktarıyorum:

“Öncelikle teşekkür ediyorum size, bu Doğu Türkistan meselesini kamuoyuna tanıtma gayretiniz için.

Ben aslen Doğu Türkistanlıyım. 1949 yılında Çin komünistleri Doğu Türkistan’ı işgal ettikten sonra, burada yaşanan zulüm, işkence, insan hakları ihlalleri ve hatta toplama kamplarında her türlü zulüm hat safhaya çıkınca büyüklerimiz Doğu Türkistan’dan ayrılmak, göç etmek zorunda kalmıştır.

Kendilerini Afgan, Arap, Kazak ve Türk gibi göstererek, çeşitli evraklarla fotoğraf, mektup, pasaport gibi belgeleri göstererek, yaklaşık 350 kişilik bir kafile halinde Anavatan’dan ayrılmak durumunda kalmışlardır. Göç eden bu grubun büyük bir kısmı Yerkent bölgesindendir. Afganistan’ a gelen kafile burada mecburi ikamet etmek zorunda kalmıştır. Birleşmiş milletler ve Türk elçilikleri ile irtibata geçilmiş fakat 4 yıl mecburi İkamete tâbi tutulmuşlardır.

Benim babam memlekette eşi ve iki çocuğunu bırakıp gelmek zorunda kalmıştır. Afganistan’ da 1962-63 yıllarında annemle evlenmiş. 1964 yılında Kabil’de ben dünya ’ya gelmişim. Daha sonra bizim büyüklerimiz Türk elçilikleri ile irtibata geçerek: ‘’Biz Türküz, biz Doğu Türkistanlıyız.”

Bizim Çin ile bir davamız var. Çin bizi işgal etti, oradaki kardeşlerimizin sıkıntılarını ancak Türkiye’de anlatabiliriz. Bu yüzden Türkiye’ye gelmek istiyoruz.’’  diye talepte bulunmuşlar.

O dönem Kabil’deki Türk büyükelçiliğinde yardımcı kâtip görevindeki Kaya TOPERİ Bey ki daha sonraki yıllarda dönemin Cumhurbaşkanı sayın rahmetli Turgut ÖZAL‘ ın genel sekreterliğine kadar yükselmiş bir Türk Bürokratı, bizimle çok ilgileniyor, Ankara ile yazışmalara devam ediyor ve sonuç olarak ta 1964 yılında Türkiye’ ye geliyoruz.

Ben o tarihte 6 aylık iken Türkiye’ ye hicret etmişiz. Eğitim hayatımı Türkiye’de tamamladım. Memuriyet hayatımı devam ettirdim ve kendimi bildim bileli derneğimizin faaliyetlerini devam ettirdim.

18 yaşından itibaren derneğimizin resmi üyesi olarak görev aldım. Dernek üyeliği, genel sekreter yardımcılığı, genel sekreter, başkan yardımcılığı ve genel başkanlık gibi bütün görevlerde bulundum.

Daha sonra İstanbul’ da olan Doğu Türkistan Gençlik Derneğinin kuruculuğunu yaptım. Uluslararası Dünya Uygur Kurultayı’nın kuruluşunda, kurucu olarak üst düzey görevler aldım. Genel Başkan 1. Yardımcılığına kadar aldığım görevleri layıkıyla yerine getirdim.

Şuan ‘’Doğu Türkistan Bağımsızlık Hareketi’’ adlı bir siyasi hareketin Kurucu Başkanlığı görevini üstlenmiş durumdayım.

28 Eylül 2018 ile 1 Ekim 2018 tarihleri arasında Paris’ de bu siyasi hareketimizle inşallah “Doğu Türkistan Milli Meclisi’’ ni kurarak görevimizi yerine getireceğiz.

Fransa‘daki bu kurultayımızda (Doğu Türkistan Bağımsızlık Hareketi), bütün dünyadaki Doğu Türkistan teşkilatlarına bir çağrıda bulunarak; Çin’ in özellikle 2017 deki kamp ve diğer zulüm politikalarının, Doğu Türkistan’ ı bitirmeye yönelik bu vahşi politikanın sonlandırılması ve Doğu Türkistan’ın kurtuluşu için bir “Doğu Türkistan Milli Meclisi’’ adı altında, güvenilir bir şekilde “ Doğu Türkistan Sürgünde Hükümeti’’ kurularak, bu davayı uluslararası platform’ a taşıyarak sahip çıkma düşüncemiz var. İnşallah bunları gerçekleştireceğiz.”

 

Bu yazıda emeği geçen Sayın Seyit TÜMTÜRK Beye teşekkürlerimi sunarım. Röportajımın soru-cevap bölümünü haftaya yayınlayacağım. Bilgilerinize sunarım. 

Sevgiyle kalın…

  • Kaynak: http://www.saglikhaberportali.com/haber/9234/kanamaya-devam-eden-yaramiz-dogu-turkistan.html
  • Etiketler: Doğu Türkistan'Çin,Uygur,Kaya TOPERİ,Turgut ÖZAL,

Son Eklenen Haberler

Yorumlar

Yorum Ekleyin

Yorum eklemek için lütfen üye girişi yapınız. Giriş yapmak için