• 18.01.2020
  • 28534 defa okundu

Kızıl Çin tarafından Doğu Türkistan’da uyguladığı zulüm Kahramanmaraş’tan dur denildi.

Kahramanmaraş 150 yakın Sivil Toplum Kuruluşları çatısı altında bir araya gelen STK'ler, İl Özel İdaresi binası önünde toplanarak Çin'in Doğu Türkistan'da Uygur Türklerine yönelik uyguladığı politikalarını protesto ettiler.
Protesto mitingine katılan Doğu Türkistan Milli Meclis Başkanı Seyit Tümtürk, Kahramanmaraşlıların Uygur Türklerine gösterdiği desteklerden dolayı teşekkür etti.
Çin işgaline karşı 35 milyon Uygur Türkü’nü sahipsiz olduğunu söyleyen Tümtürk, ''Kahramanmaraş’tan Doğu Türkistan’a selam olsun. Sizler, ‘herkes sussa biz susmayacağız’ diyerek bugün Kahramanmaraş’ta Doğu Türkistan’daki Çin işgaline karşı 35 milyon Uygur Türkü’nü sahipsiz bırakmadınız. Bugün Doğu Türkistan insanlığın ve tarihin yazmadığı kadar bir zulümle karşı karşıyadır. Ben bu zulmü anlatmakta zorlanıyorum” diye konuştu.

Konuşmasına Doğu Türkistan’da Müslümanların canı, imanı ve namusunun kalmadığını ifade eden Tümtürk, “Türk milletinin ilk var olduğu coğrafya, Türk isminin taşlara yazıldığı coğrafya bir buçuk milyarlık komünist Çin tarafından yerle bir edilip, tarihin karanlıklarına gömülmektedir.
Avrupa Parlamentosunun raporlarına göre 1 milyondan fazla Türkün kamplarda ve cezaevlerinde görüldüğü ve kampların kapatılması talebi Çin tarafından dikkate alınmadı. İnsan inanç ve namusu için yaşar, bizim ne inancımız ne de namusumuz kaldı ama dünya sessiz, sağır ve kör” diye konuştu.

Konuşmaların ardından yapılan dua sonrası etkinlik sona erdi.
  • Kaynak: Doğu Türkistan Kültür Ve Dayanışma Derneği
  • Etiketler: Doğu Türkistan'Çin,Uygur,Kahramanmaraş

Son Eklenen Haberler

Yorumlar

Yorum Ekleyin

Yorum eklemek için lütfen üye girişi yapınız. Giriş yapmak için