• 05.01.2020
  • 2855 defa okundu

Çin hükümetinin Doğu Türkistanlılara uyguladığı insanlık dışı politikalara kamuoyundaki tepki her geçen gün artıyor. Kadıköy Rıhtım Meydanı'nda toplanan motosikletliler Çin'in Doğu Türkistan'daki zulmünü protesto etti. Sık sık sloganların atıldığı eylem, yapılan açıklamaların ardından son buldu.

Doğu Türkistan'daki Çin zulmüne kamuoyundaki tepki her geçen gün büyürken Çin'in insanlık dışı politikalarına çeşitli sivil toplum kuruluşları da eylemleri ile tepki göstermeye devam ediyor.

Türkiye Motosiklet Platformu adına yapılan açıklamada, “Müslüman Uygurlar her türlü hak ihlaline ve dini vecibelerini yapmamaları yolunda baskıya maruz bırakılmaktadırlar. Her platformda yaşanan bu dramın duyurulması ve hatırlatılması gerekmektedir. Bizler, Doğu Türkistanlı, Uygur Türkü kardeşlerimizin yanındayız" denildi.

Türkistan Dernekleri açıklama yapan Yusuf Yusufoğlu da, Doğu Türkistanlıların Çin hükümetinin baskılarına maruz kaldıklarını vurguladı. Sık sık sloganların atıldığı eylem açıklamaların ardından son buldu.

 

 

  • Kaynak: https://www.gunboyugazetesi.com.tr/kadikoyde-motosikletli-dogu-turkistan-eylemi-39842h.htm
  • Etiketler: Doğu Türkistan'Çin,Uygur,Kadıköy

Son Eklenen Haberler

Yorumlar

Yorum Ekleyin

Yorum eklemek için lütfen üye girişi yapınız. Giriş yapmak için