• 26.11.2018
  • 552 defa okundu

İYİ Parti Melikgazi İlçe Başkanlığı Yönetim Kurulu Üyeleri, Dünya Çocuk Günü sebebiyle, Çin işkencesinin ‘Eğitim ve Uygulama Laboratuvarı’ olan Doğu Türkistan’dan ülkeye sığınan, zor şartlarda hayatlarını sürdüren aileleri ve çocukları ziyaret etti.

Ziyarete Melikgazi İlçe Sekreteri Handan Sibel Yurdakul, Teşkilat İşlerinden Sorumlu Başkan Yardımcısı Alkan Okuyucu, Sosyal Politikalar ve Kadın Politikalarından Sorumlu Başkan Yardımcısı Yasemin Arı, Eğitim, Kültür ve Sanattan Sorumlu Başkan Yardımcısı Aysel Karaca ve İlçe Yönetim Kurulu Üyesi Volkan Kip katıldı.

Ziyaret esnasında aile ve çocuklar ile sohbet edildi, ülkelerinde ve Türkiye’de yaşadıkları sıkıntılar dinlediler. Aile, Doğu Türkistan’da demir fabrikası, halı fabrikası, bisiklet fabrikası, 4 köşkü olan varlıklı bir aile iken, Çin’in gelip ellerindeki mal varlığına el koyması neticesinde yoksul duruma düştüğü anlaşıldı. Çin, Uygur Türkü olanları tutuklamakta ve pasaportlarına el konuluyor. Bu sebeple kaçak yollarla Türkiye’ye gelmek zorunda kaldıkları öğrenildi.

Bir başka aile ziyaret edildi ve ailenin 4 çocuğu vardı. Çocukların babası Doğu Türkistan’da tutuklu olduğu için gelememiş. 5 yıldır haber alamıyorlar. Dedeleri ise, yaşı 70’den büyük olduğu için hiçbir yerde iş bulamıyor.

Daha önce lojmanda kalmalarına rağmen devlet lojmandan çıkarttı. Şartlar öyle gerektirdiği için aile kendileri de dâhil 38 kişilik bir evde yaşıyorlar.

Kendi yurtlarından baskı ve zulümden kaçan aile, burada da hiçbir devlet desteği alamadıklarını söylüyor. Dedeye yaşı 70 üstü olmasına rağmen, ulaşım kartı verilmediği yönünde paylaşımda bulundular. Son 6 aydır sadece Kızılay yardım ediyor. Suriyeli göçmenlere her türlü devlet yardımı yapılırken Uygur Türklerine hiçbir devlet yardımı yapılmamasından şikâyetçidirler.

Yönetim Kurulu Üyeleri, İYİ Parti Melikgazi İlçe Teşkilatı, aileye her türlü maddi ve manevi yardım ve destekte bulunacaklarını, ailenin çektiği sıkıntıları çözmeye yönelik ilgili yerlerle görüşmeler yapacaklarını dile getirdiler.

 

  • Kaynak: http://www.kayseriehaber.com/guncel-haber/iyi-parti-dogu-turkistanli-cocuklari-unutmadi-h30909.html
  • Etiketler: Doğu Türkistan'Çin,Uygur,Kayseri,İYİParti,

Son Eklenen Haberler

Yorumlar

Yorum Ekleyin

Yorum eklemek için lütfen üye girişi yapınız. Giriş yapmak için